1. Anasayfa
 2. Diğer

Engelli Bir İnsanın Karantina Süreci

Engelli bireyler evlerinden çıkmakta genel olarak zorluk çektikleri için karantina günlerine çok da yabancı değiller. Yine de endişe, sıkıntı ve huzursuzluğu önlemek elimizde


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Tüm dünya üzerinde koronavirüs pandemisi dolayısıyla insanların pek çoğu evlerine kapanmak zorunda kaldı. Çağımızın en büyük ölümcül salgını hale gelen koronavirüsten korunmak için büyük önlemler alınsa da çoğunlukla en etkili yöntem olan karantina yönetimi yani evde kendi kendinizi koruma altına almak ve izole etmek oluyor. 

Peki evde kaldığımız bu süre içerisinde nasıl vakit geçirebiliriz, günümüzü verimli ve bir o kadar da keyifli olarak değerlendirebilmek için neler yapabiliriz biraz onlardan bahsetmek istiyorum.

Karantina günlerinde neler yapılabilir ? 

Aslında engelli bireyler evlerinden çıkmakta genel olarak zorluk çektikleri için karantina günlerine çok da yabancı değiller. Ancak yine de endişe, sıkıntı ve huzursuzluğu önlemek amacı ile bu yazıyı sizinle paylaşmak istedik.

Yakın bir zamanda pozitif temas dolayısıyla 15 gün ev karantinasında kalmıştım. Şimdi sizlerle bu karantina günlerinde neler yaptığımı paylaşmak ve naçizane önerilerde bulunmak istiyorum.

Muhammed Ali Aslan
Muhammed Ali Aslan

Karantina Sürecinde Beslenme

Beslenmeniz bu dönemde oldukça önemli ve çok dikkat etmelisiniz. Bu yüzden Öğünlerin en değerlisi sayılan sabah kahvaltısından başlayalım. 
Sabah kalktığınızda güzel ve besleyici bir kahvaltı yapmalısınız. Kahvaltınızın ardından günlük egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Egzersizlerinizi aksatmamanız sağlığınız için önemli.

Karantina Sürecinde Sosyal Aktiviteler

Her gün bir miktar dizi ve bir film izleyebilirsiniz. Bunun için son zamanların popüler platformu Netflix üzerinden yapımları izlemeyi tercih ediyorum. 
Hatta sizler için de hazır sırası gelmişken iki adet dizi ve iki adet film önerisinde bulunmak isterim.

Önerebileceğim ilk filmin ismi “Babam”. Aslında ismi oğlum olmalıymış bence. İşletme sahibi bir baba, annenin vefatı sonrasında engelli oğlunun bakımını üstlenmek zorunda kalıyor. 

Engellilik üzerine yapılmış ve duyarlılık adına güzel mesajlar veren bir film olmuş. Sonu tam olarak benim düşündüğüm gibi olmasa da kurgu güzel ve etkileyici filmlerden bir tanesi. 

İkinci film önerim “Bizi Hatırla” Çağan Irmak yapımı film; İzmirin Foça ilçesinde yaşayan ve iş için İstanbula oğlunu gönderen bir babanın hikayesi. Aslında hem babanın hem de oğlunun hayatlarını, asıllarını geçmişlerini ve modern hayatın ortaya çıkarttığı sorunları ele alınmak istenmiş. Verilmek istenen sosyal mesajlar filmin belirli noktalarında yoğun olarak aktarılmış. Bence Başarılı ve güzel etkileyici bir filmdi.
Karantina süresince izlenebilecek en güzel dizilerden biri olan “Breaking Bad” ile devam etmek istiyorum. Dünya rekorlar kitabına giren ve tüm zamanların en yüksek reytingini alan, ödüllere doymayan dizi. Genel olarak durağan geçen ama çok sürükleyici olan bazen düşündürücü bazen heyecan verici bazen de üzüntülü bir dizi.

Kimya öğretmeni olan Wolter White’ın kanser hastası olduğunu öğrenmesi ile başlıyor her şey. Hamile Karısına ve serebral palsi hastası oğluna yani ailesine ömürleri boyunca rahat etmesini sağlayacak kadar para bırakarak ölmesi gerektiğini düşünen öğretmenimiz kendisini ve ailesini berbat bir vaziyetin içerisine sürüklüyor. Daha fazlası spoiler olur. Ancak söylemeliyim ki, gerçekten kaliteli bir yapım.

Sizler için ikinci dizi önerim ise “Prison Break” 

Öncelikle küçük spoiler içerebilir. Bana göre hemen hemen her dizide olduğu gibi başları sıkıcı, karmaşık ve sabırsızlanarak karakterleri tanımakla geçiyor. İlk 8 bölümünü atlatabildikten sonra yeni bölümleri merak etmeye başlamıştım. 12-13. Bölümlerden sonra keyifli şekilde devam etti. Her biri birbirinden güzel ve ince düşünülmüş planlardan oluşan harika kaçışlar. Kimi planı aylarca planlanmış kimini ise dakikalar içerisinde doğaçlama oluşturan müthiş zekaya sahip bir insan.

Başlarına türlü olaylar gelen kardeşlerin hikayesi. Bazı bölümlerin diziye sadece “iş olsun”, “eh hadi bu da olsun madem” gibi kısımların eklenerek uzatıldığını düşünüyorum ancak herşeye rağmen bu 90 bölümlük diziyi kesinlikle tavsiye ederim. 

Karantina Sürecinde Planlama 

Karantina süresince planlı olarak günlerinizi geçirmeye dikkat edin. Hedefleriniz var ise parçalara ayırıp mutlaka başlangıç yapın ve düzenli olarak yapmaya devam edin. Günlük planlarınızın içerisine her gün az veya çok mutlaka kitap okuma etkinliği ekleyin. Eğer kitap okuma alışkanlığınız yoksa evde kalacağınız karantina süresi boyunca kitap okumak alışkanlık kazanmak için güzel bir başlangıç olabilir. Uzun ve anlaşılması zor klasik eserler yerine okuması keyfili ve kısa kitaplar ile başlayabilirsiniz.

Hazır yeri gelmişken iki adet kitap önerisinde bulunmak istiyorum. İlk önerim şeker portakalı isimli kitap olacak. Tüm dünyada en çok okunan kitaplardan bir tanesi. Küçük bir çocuğun yaşadıklarını, duygularını en içtenlikle anlatan okuması güzel bir kitap. 

İkinci önerim ise Kardeşimin Hikayesi isimli kitap. Kitabın ilk sayfalarından itibaren kendinizi sürükleyici bir hikayenin içerisinde buluyorsunuz. Hikaye ilerleyen sayfalarda çok daha keyifli ve tüyler ürpertici şekilde devam ediyor. Kitap bittikten sonra çarpıcı hikayenin etkisinden kurtulması da epey uzun sürmekte. Tam bir karantina kitabı olduğunu düşünüyorum.

Karantina Sürecinde Hobiler

Diğer bir başlık ise Sevdiğiniz hobileri artık ertelememeniz yönünde.  Evet uzun zamandır vakit bulamamaktan ertelediğiniz ve fırsat bulamadığınız hobilerinizin ve kişisel hedeflerinizin üstüne gitmenin tam zamanı. Hobilerinizin dışında elbette kendinizi geliştirmeniz, alanınızda yeni bilgiler edinmeniz veya farklı ilgi alanlarını tanımak için detaylı araştırmalar yaparak kendinize ileriye dönük kişisel yatırım yapabilmeniz, sizler için karantina günlerini verimli geçmesini sağlayacaktır. 

Karantina Sürecinde İbadet

Dini inancımızın olduğunu ve müslüman olduğunuzu varsayarak bu başlık üzerinden birkaç cümle yazmak istedim.  Günlük planlarınızın arasında ibadete zaman ayırabilirsiniz. Namaz kılmak, kuran okumak, ya da herhangi bir şekilde gücünüzün yettiği kadar ibadetlerinize gün içerisinde zaman ayırırsanız gece kafanızı yastığa koyduğunuzda tüm planlarınızı gerçekleştirmiş olmanın huzurunu hissedebilirsiniz. 

Dolu dolu ve bir o kadar da verimli bir gün geçirdiğiniz için içinizde oluşan doygunluk ve huzur ile keyifli bir uyku uyuyacağınızı ve yeni güne zinde uyanacağınızı düşünüyorum

Tüm başlıkları ve kendi düşündüğünüz aktivitelere de yer vererek gününüzü planladığınız taktirde sizler için pandemi ve karantina günleri çok daha güzel geçecektir. Mutlu ve dolu dolu geçen günler elbette ki bağışıklık sisteminiz için de pozitif bir etken olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili