Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Çalışan Hakları Nelerdir
Engelli Hakları

Engelli Çalışan Hakları NelerdirEngelli çalışan hakları, engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatta sahip olduğu hakların yanı sıra çalışırken de diğer kişilerden geride kalmaması adına ve bu vatandaşlarımızı mağdur etmemek adına sağlanan haklardır.

İş hayatının pek çok alanında haklara sahip olan engelli kişilerin haklarını bilmesi ve buna göre zorluk yaşamaması oldukça önemli bir durumdur. Engelli vatandaşlarımızın çalışma yaşamlarını bir nebze daha kolaylaştırmak adına verilen haklar kişilerin çalıştıkları birimlere göre de değişmektedir. Buna göre engelli çalışan hakları aşağıda sizler için verilmiştir. Sizler de bu başlıkları inceleyerek engelli çalışma haklarınızı öğrenebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.

Engelli Çalışan Memurların Hakları Nelerdir ?

Engelli çalışan memurlar hakları çalışmma saati düzenlenmesi gelmektedir. Engelli memur günlük çalışma saatleri, öğlen molaları ve hizmetlerinin özelliklerine göre çalıştığı ilin valileri tarafından düzenlendir. Engelli memurlar çalışma saatlari kişinin engel durumu, iklim şartları, hizmet özellikleri ve ulaşım şartları göz önüne alınarak üst yönetici veya amiri tarafından mesaiye başlama bitiş süresi düzenlenebilir. Bu düzenlemenin usulü, "24 saat devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan memurların mesai saatleri kurumlar tarafından düzenlenir" dayandırılır. Ayrıca engelli memurlar rızası dışında gece vardiyası ve nöbet görevi verilmez.

Engelli Memurların İdari İzinleri Nasıldır ?

Engelli memurların idari izinleri 3 Aralık Engelliler günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, bağlı olduğu engelli faaliyetleri gösteren "federasyon", "konfederasyon", "dernek" etkinliklerde yönetim kurul üyesi veya kamu görevlisi olması halinde izinli sayılmaktadır. İklim ve olumsuz hava koşulları yüzünden valilik tarafından okullar tatil edilirse, engelli memurlar herhangi bir talimata gerek kalmadan aynı bölgede ikamet etmesi halinde idari izinli sayılır.

Engelli Çalışanlara Servis Hizmeti

Engelli çalışanlara iş yeri servis hizmeti Engelliler kanununda yer alan "Servis taşımacılığı yapan tüzel veya gerçek kişiler, engelli çalışan ve engelli öğrencilerin isteği halinde tam erişebilir taşıma hizmeti sağlamak" hükmü ile yükümlüdür. Fakat bu hizmet öncelikle bağlı olduğunuz kurum tarafından servis hizmetinin sunulması önemlidir. Servis hizmeti bulunmayan kurumda iseniz bu talebiniz yerine getirilmez.

Engelli Vatandaşların Günlük Çalışma Saatlerinin Düzenlenmesi Hakkı

Engelli vatandaşların günlük çalışma saatlerinin düzenlenmesi hakları, genellikle devlet dairelerinde uygulanması gerekli olan haklardır. Buna göre;

Engelli vatandaşların günlük çalışma saatlerinin başlaması ve bitiş zamanlamaları, kişinin öğle arasındaki dinleme süresinin durumu düzenlenmesi gereken durumlardır.

Engelli vatandaşların kendi istekleri dışında gece vardiyasında ya da gece nöbeti gibi nöbetlerde çalışamazlar.

Yukarıda verilen durumlar engelli vatandaşların çalışma saatleri haklarında oluşan durumladır. Burada önemli olan nokta ise kişilerin çalışma haklarının bulundukları bölgede yer alan eğer kişi merkezde ise üst yöneticiler tarafından, eğer kişi taşrada ise o bölgede bulunan mülki amirler tarafından düzenlenecek olmasıdır. Engelli vatandaşlarımızın bu durumu bilmeleri, onların sonraki süreçte mağdur olmamaları açısından son derece önemlidir.

engelli çalışan hakları
engelli işci hakları

Silahlı Kuvvetlerde Çalışan Engelli Çalışan Hakları

Silahlı kuvvetlerde çalışan engelli vatandaşların çalışma hakları, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda yer alan ve 21.06.2018 tarihli sözleşme değişikliği ile belirlenen haklardır. Buna göre silahlı kuvvetlerde çalışan engelli kişilerin hakları şu şekildedir;

Resmî gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre muvazzaf engelli personellerde dahil olmak üzere bütün engelli çalışanların gece nöbeti olmak üzere muaf tutulmaları kararlaştırılmıştır.

Valilik tarafından olumsuz hava şartları nedeniyle tatil edilen günlerde engelli vatandaşlar idari izinli olarak sayılmaktadırlar.

Lojman düzenlemelerinde kişiler eğer ağır engelli yakını iseler ya da ağır engeli bulunuyorsa bu kişiler için Türk Silahlı Kuvvetleri Konut Yönergesinde yer alan MSB/ 319-2’ye göre artı 50 puan daha verilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi lojmanlarında ağır engelli yakını olan kişiler için ilave 50 puan verilmektedir.

Yukarıda verilen haklar engelli çalışanlara Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından verilen haklardır. Burada yer almayan ve diğer kurumlarda çalışan TSK çalışanları ise diğer kurumlardan engelli çalışan haklarını öğrenebilirler.

Emniyet Genel Müdürlüğü Engelli Kişilerin Lojman Düzenlemesi Hakları

Emniyet genel müdürlüğünde çalışan engelli vatandaşlar için lojman düzenlemesi hakları, lojman yönergesinde 09.11.2012 tarihinde yapılan değişikliklere göre şu şekilde olmaktadır;

Kişilerin engelli ölçütü sınıflandırması ve engelli sağlık raporlarında yer alan engellilik oranının yüzde 50 veya üzeri olması durumunda, bu kişilerin kendisi, eş ve çocukları ile bakma yükümlü oldukları her birey için artı 10 puan verilmektedir.

Eğer bu kişiler feragatli lojmanlardan yararlanmak isterlerse bu durumda onlara öncelik tanınacağı kararlaştırılmıştır.

Engelli Çalışanlara Gelir Vergisi İndirimi

Engelli çalışanların gelir vergisi indirimleri, başvuru yaptıkları takdirde ilgili kurumlardan kabul edilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kurumların bu vergi indirimi için engelli çalışan dairesine başvurup daha onay sonucunu almadan vergi indirimi uygulaması yapmaları haklarının olmadığıdır. Bu koşullar altında eğer engelli çalışanın vergi dairesinde herhangi bir başvurusu olmadan kurum vergi indirimi uygularsa, durumun tespit edilmesi halinde vergi indirimi karşılığında çalışan kişiye ödenmiş tüm ücretler faizi ile birlikte geri alınır. Bu yüzden hem kurumların hem de engelli çalışanların gelir vergisi indirim başvurularına dikkat etmeleri son derece önemlidir

Engelliler En Fazla Kaç Saat Çalışabilir

İş kanununa göre çalışma süresi haftalık 45 saattir. Engelli kişiler için çalışma süresinde herhangi bir ayrıcalık yoktur. Engelli kişiler günlük 11 saat ve üzeri çalıştırılamaz. Ne yazık ki iş kanunun engelli çalışanların fazla çalışma yapamayacağına yönelik bir hüküm bulunmamaktadır.

Engelli Çalışan Fazla Mesai Yapabilir mi

Engelli çalışan kişiler işyerleri ile aralarında iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesi imzalamış olsalar dahi kişinin sağlığı müsaade etmediği sürece çalışamaz. Ayrıca işyeri hekimi olmaması durumunda, kişi durumunu raporlaması durumunda fazla çalışma engelli çalışana yaptırılamaz.

Yorumları Oku

 • 8 Mayıs 2021

  Kaşif Feridun

  Konuya genellikle memur statüsünde değerlendirme yapılmış, peki özel sektörde çalışanların hakları nelerdir.. Kapsamlı şekilde paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla..
  Cevapla
 • 3 Nisan 2021

  Özcan

  Kamuda çalışan engelli işçi kendi isteği dışında kurum içinde görev yeri değiştirilemez
  Cevapla
 • 10 Haziran 2020

  Ahmet

  Engelli çalışan hakları ile ilgili çok web sitesi göremedim. Bu konuya değindiğiniz için çok teşekkürler. Hepimizin bir engellei adayı olduğunu hatırlatarak başarılarınızın devamını diliyorum.
  Cevapla
 • 9 Haziran 2020

  Devlet

  Engelli çalışan hakları içerisinde muhakkak %40 engelli olanlarında ÖTV ve MTV indirimden belli bir oranda indirim sağlanması gerekir düşüncesindeyim.
  Cevapla
 • 9 Haziran 2020

  İlker

  Engelli çalışan kuzeninim bazı engelli haklarından haberdar değilmişiz çok aydınlatıcı olmuş gerçekten teşekür etmek istedim. Bu konu hakkında daha fazla bilgilendirici içerikler olacak mı?
  Cevapla
 • 5 Haziran 2020

  Mehmet Tugay

  Engelli çalışan hakları ülkemizde ne yazikki eksik görüyorum daha da arttırılması taraftarıyım.
  Cevapla
 • 5 Haziran 2020

  İsmail Ketenci

  Babam engelli emeklisi olduğu için işimize yaradı. Çok akıcı ve okunması kolay bir makale olmuş , Engellilere gerçekten çok iyi ayrıcalıklar tanınıyormuş. Gelir vergisi indirimi olsun , haklar olsun
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :