Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Çalıştırmamanın Cezası Ne Kadar

Engelli istihdamını arttırmak isteyen devletimiz yasa ve yönetmeliklerle engelliler için pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Engelliler için pozitif olarak uygulanan engelli istihdam ve engellilerin işe girmesini sağlamaya yönelik olan çalışmalar yapılmakta olup İŞKUR tarafından denetlenmektedir.
Engelli İstihdamı Nedir ?

Engelli istihdamı özel ve devlet kurumlarının yapmak zorunda olduğu ve yasalarca hükme bağlanmış bir durumdur. Yasa gereğince firmasında ya da kurumunda 50 kişiden fazla eleman çalıştıran işletmeler, eleman sayısının % 3’ü oranında engelli çalıştırmaya mecburdur. Bu yasaya uymayan ve çalıştırmak zorunda olduğu kişiden az engelli istihdamı eden firma ve kurumlar, çalıştırmadı engelli başına ceza ödemektedir.

4857 İş kanunu 30. madde yer alan kota sistemi şu şekildedir;

50 ve üzeri çalışan iş yerlerinde kota sistemi,

  • Özel Sektör %3 oranında engelli çalışan istihdamı
  • Kamu ve Kuruluşlarında %4 engelli çalışan istihdamı

çalıştırmalıdır. (Kamu ve kamu kuruluşlarında engelli istihdamından yararlanmak için EKPSS Sınavı gerekli puan alınmalıdır) Ayrıca engelli kişiler, beden, meslek ve ruh durumlarına göre uygun işlerde çalıştırılmalıdır.

Engelli İstihdamı Denetimi Nasıl Yapılır ?

Engelli İstihdam Denetimi, İşkur tarafından her yıl belirli ve belirsiz periyotlarda firmaları ve kurumları denetlemektedir. Denetlenen firmalar ve kuruluşlar, yasa ile belirtilen sayıda engelli kişi çalıştırmıyor ise, uyarı verilmekte olup tekrar kontrol mekanizması işlemeye devam etmektedir. İş verene engelli istihdam etmesi için bir süre tanınır, süre bitiminde İş kur denetmeleri işverenden işe alınan engelli kişilerin kimlik bilgilerini talep eder. Eğer işveren eksikliği gideremezse yani engelli istihdam etmez ise, cezai yaptırım uygulanır.

Engelli İstihdam Etmeyenlerin Cezası Nedir ?

Engelli istihdam etmeyen firmalar ve kuruluşlar denetim ve kontrol sürelerinden sonra, hala engelli çalıştırmıyor ise, idari para cezaları ödemek zorunda kalır. Uygulanan para cezaları engelli kişi başına hesaplanır. Eğer firma 1000 kişi çalıştırıyor ise, 30 engelli kişi istihdam etmek zorundadır. Eğer 15 kişi çalıştırıyor ve kendisine verilen süre içinde 15 kişi daha engelli istihdam etmediyse ceza ödemek durumunda kalır. 

Engelli işçi çalıştırmama cezası genel olarak internette yer alan kaynaklara göre 2020 yılı 3.985  TL olarak görülmektedir. Ceza alan firma kişi başı her ay olmak kaydı ile bu parayı ödemek zorunda kalabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta cezaların senelik değil, aylık olarak uygulanacağıdır.

Engelli İstihdamı Cezaları Nerelerde Kullanılıyor ?

Cezai yaptırımları uygulayan İŞKUR bu para cezaları ile engelli istihdamı sağlayan firmalara fonlama yapmaktadır. Engelli istihdamında istenen seviyede olmayan ülkemizde son yıllarda pozitif gelişmeler olmaktadır. Ayrıca İŞKUR kendi işini kurmak isteyen engellilere hibe kredi ve faizsiz uzun aylara bölünmüş kredi gibi imkanlar sunmaktadır.

Bu sayede firmalardan toplanan cezalar yine istihdam için kullanılmış ve iş hayatından uzak tutulan engellilere destek olmuştur. 

Yorumları Oku

  • 2 Aralık 2020

    Emel SİNOPİ

    Engelli çalıştırmamak, engellilerin çalışma hayatından uzaklaştırılması demek, engelli istihdamı kapsamında tüm işverenlerin bu konuya ayrıca özen göstermesi gereklidir.
    Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :