İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Engelli Çalıştırmama Cezası Ne Kadar 2022?

Bu yazımızda engelli personel çalıştırmamanın cezası ne kadar sorusunun cevabını olduğunu sizler için araştırdık.


+ - 0

Engelli kadrosu yüzde kaç, engelli çalıştırmama cezası ne kadar, engelli personel en fazla kaç saat çalışır hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.

Engelli istihdamını arttırmak isteyen devletimiz yasa ve yönetmeliklerle engelliler için pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Engelliler için pozitif olarak uygulanan engelli istihdam ve engellilerin işe girmesini sağlamaya yönelik olan çalışmalar yapılmakta olup İŞKUR tarafından denetlenmektedir.

Engelli istihdamı denetimi nasıl yapılır?

Engelli İstihdam Denetimi, İşkur tarafından her yıl belirli ve belirsiz periyotlarda firmaları ve kurumları denetlemektedir. Denetlenen firmalar ve kuruluşlar, yasa ile belirtilen sayıda engelli kişi çalıştırmıyor ise, uyarı verilmekte olup tekrar kontrol mekanizması işlemeye devam etmektedir. İş verene engelli istihdam etmesi için bir süre tanınır, süre bitiminde İş kur denetmeleri işverenden işe alınan engelli kişilerin kimlik bilgilerini talep eder. Eğer işveren eksikliği gideremezse yani engelli istihdam etmez ise, cezai yaptırım uygulanır.

Engelli çalıştırmama cezası ne kadar 2022?

Engelli istihdam etmeyen firmalar ve kuruluşlar denetim ve kontrol sürelerinden sonra, hala engelli çalıştırmıyor ise, idari para cezaları ödemek zorunda kalır. Uygulanan para cezaları engelli kişi başına hesaplanır. Eğer firma 1000 kişi çalıştırıyor ise, 30 engelli kişi istihdam etmek zorundadır. Eğer 15 kişi çalıştırıyor ve kendisine verilen süre içinde 15 kişi daha engelli istihdam etmediyse ceza ödemek durumunda kalır.

Engelli çalıştırmama cezası 2022

Engelli işçi çalıştırmama cezası “Çalıştırılmayan her engelli ve eski hükümlü ve çalıştırılmayan her ay için” 2022 yılı 5.921 TL olarak görülmektedir. Ceza alan firma kişi başı her ay olmak kaydı ile bu parayı ödemek zorunda kalabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta cezaların senelik değil, aylık olarak uygulanacağıdır.

Engelli istihdamı cezaları nerelerde kullanılıyor?

Cezai yaptırımları uygulayan İŞKUR bu para cezaları ile engelli istihdamı sağlayan firmalara fonlama yapmaktadır. Engelli istihdamında istenen seviyede olmayan ülkemizde son yıllarda pozitif gelişmeler olmaktadır. Ayrıca İŞKUR kendi işini kurmak isteyen engellilere hibe kredi ve faizsiz uzun aylara bölünmüş kredi gibi imkanlar sunmaktadır. Bu sayede firmalardan toplanan cezalar yine istihdam için kullanılmış ve iş hayatından uzak tutulan engellilere destek olmuştur.

Engelli kadrosu yüzde kaç?

Engelli istihdamı özel ve devlet kurumlarının yapmak zorunda olduğu ve yasalarca hükme bağlanmış bir durumdur. Yasa gereğince firmasında ya da kurumunda 50 kişiden fazla eleman çalıştıran işletmeler, eleman sayısının %3’ü oranında engelli çalıştırmaya mecburdur. Bu yasaya uymayan ve çalıştırmak zorunda olduğu kişiden az engelli istihdamı eden firma ve kurumlar, çalıştırmadı engelli başına ceza ödemektedir.

4857 İş kanunu 30. madde yer alan kota sistemi şu şekildedir; 50 ve üzeri çalışan iş yerlerinde kota sistemi,

  • Özel Sektör %3 oranında engelli çalışan istihdamı
  • Kamu ve Kuruluşlarında %4 engelli çalışan istihdamı

çalıştırmalıdır. (Kamu ve kamu kuruluşlarında engelli istihdamından yararlanmak için EKPSS Sınavı gerekli puan alınmalıdır) Ayrıca engelli kişiler, beden, meslek ve ruh durumlarına göre uygun işlerde çalıştırılmalıdır.

Engelli personel en fazla kaç saat çalışır?

4857 Sayılı İş Kanununda engelli çalışanlara yönelik herhangi bir çalışma saati belirtilmemiştir. Engelli işciler, diğer işciler gibi haftalık 45 saat olacak şekilde ve günlük 11 saati geçmemek üzere çalışmaktadır.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap