Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Çocuğu Olan Çalışanın Hakları Nelerdir?

Sesli okuma

Engelli çocuğu olan personelin hakları, mazeret izni hakkı, erken emeklilik, 3 aylık refakat izni,  nöbet muafiyeti, çocuğun şartlarına göre tayin, eğitim izni hakları şeklinde sıralanırlar. Engelli çocuğu olan çalışanın hakları, kişinin çocuğuyla yeterli şekilde ilgilenebilmesi için uygun olan şartların oluşturulmasına imkan sunar. 

Engelli Çocuğu Olan Çalışanın Hakları Arasında Mazeret İzni

Engelli çocuğu bulunan çalışanın mazeret izin hakkı konusunda detaylar şöyledir:

Bir çalışanın % 70 oranında engelli veya süregelen hastalığa dair raporu bulunan bir çocuğu var ise maksimum 10 gün mazeret izni kullanma hakkı bulunur. Bu izin 6645 sayılı İş Güvenliği ve Sağlığı Kanunu kapsamında tanınmıştır. Bu izin engelli çocuğu olan çalışanlarca talep edildiğinde, işverenlerce karşılanması zorunludur. İzin, ebeveynlerin sadece biri tarafından kullanılır. 10 günlük izne anne veya baba tercih ettikleri bir dönem içerisinde kullanırlar. Mazeret izni yılda sadece bir kez kullanır. 1 yıl içersinde maksimum 10 günlük mazeret izni hakkı tanınmaktadır. Bu izinin bir yıl içerisinde parçalara ayrılarak kullanılması mümkündür. Engelli çocuğu olan 10 günlük izni 1 yıl içerisinde parçalara bölerek kullanabilirken, bu uygulamadan ücretli izin kapsamında yararlanırlar. İzinden yararlanmak için mazeret izni kullanılmak istendiğini aktaran dilekçenin işle verenlere iletilmesi yeterlidir. 

engelli çocuğu olan çalışan hakları
engelli çocuğu olan çalışan hakkı

Engelli Çocuğu Olan Çalışanın Hakları Arasında Erken Emeklilik

Engelli çocuğu bulunan çalışanın erken emeklilik hakkı konusunda detaylar şöyledir:

•    5510 Sayılı Kanunu Madde 28. kapsamında yapılan düzenlemelerin tarihi ardından çalışmaya devam eden engelli çocuğu bulunan kişilerin prim ödeme gün sayılarını 1/4’ü, prim ödeme sün rakamlarının toplamına eklenir. 
•    Eklenen bu sürelerin tümü emeklilik yaş haddi içerisinden indirilerek erken emeklilik kriterlerinden yararlanmaları sağlanır.
•    Bu haktan sadece engelli çocuğu olan kadın çalışanlar yararlanırlar.
•    Bu bilgi kapsamında verilen erken emeklilik hakkından 1 Ekim 2008’den sonra çalışmaya başlayan, engelli çocuğu olan anneler yararlanırlar. 
•    Bu hak kapsamında, 1 Ekim 2008’den sonra çalışmaya başlayan engelli çocukları olan annelerin primlerine her 4 yılda bir 1 adet ek prim eklenir. Her ek primde ise yaştan 1 değer düşülerek erken emeklilik hakkı sunulur.

Engelli Çocuğu Olan Çalışanın Hakları Arasında Nöbet Muafiyeti

Engelli çocuğu olanların nöbetten muaflık hakkı konusunda detaylar şöyledir:

 • Kamu kuruluşlarında çalışan ve engelli çocuğu olan anne ve babalar, fazla nöbetlerden muaflardır.
 • Anne ve babalar engelli çocuklarına bakmak ile yükümlü olduklarını amirlerine bildirerek, nöbetlerden muaf olmayı bir dilekçe yardımı ile talep etme hakkında sahiptirler.
 • Diğer yandan, TSK’da görev yapıp engelli çocuğu olan muvazzaf askerler ve sivil memurlar için TSK İç Hizmet Yönetmeliği kapsamında, nöbet muafiyeti hakkı tanınır.

Engelli çocuğu olan çalışanların hakları kapsamında, çocuklarla ideal şekilde ilgilenebilmesi için gerekli izin sürelerinden yararlanılır. 

Engelli Çocuğu Olan Çalışanın Hakları Arasında 3 Aylık Refakat İzni

Engelli çocuğu olan personelin 3 ay refakat izni hakkı konusunda bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Çalışan kişinin çocuğunun kaza geçirmesi ve bu kaza sonucunda engellilik durumunun doğması halinde kişinin 3 ay süre ile refakat izni alma hakkı bulunur.
 • Aynı haktan anne, baba veya eş’in kaza geçirmesi durumunda da yararlanılır.
 • Çalışanın engelli çocuğunun kritik sağlıksal problemlerinin 3 ayı aşması halinde kişi 6 aya kadar iznini uzatma hakkında sahiptir.
 • Bu haklar kapsamında engelli çocukların eğer hayati bir rahatsızlık var ise, bu hastalık sebebi ile sağlıksal durumları ağırlaşmış, hastane müşadesine alınmaları gerekmiş ise çalışan anne ve babalar maksimum 6 aya kadar izin talep etme hakkına sahiptirler.

Engelli Çocuğu Olan Çalışanın Hakları Arasında Tayin

Engelli çocuğu olan çalışanların tayin olma hakkı konusunda detaylar şöyledir:

 • Bir kamu çalışanının ataması gelmiş ise bu atama yeri çalışanın engelli çocuğunun eğitim aldığı öğrenim kurumundan farklı bir alanda ise, kamu çalışanı atamayı durdurma hakkına sahiptir.
 • Engellilik durumu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen çocuğun, annesinin veya babasının yeni memuriyet mahali dışında eğitim alması gerekiyor ise ve eğitim değerlendirme kurulu tarafından da bu bildiriliyor ise anne ve babanın atamaları çocuğun eğitiminin sağlanacağı ildeki boş kadrolara gerçekleştirilir.

Ayrıca Eş Durumu Tayini Engelli İşlemi Nasıl Yapılır? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Engelli Çocuğu Olan Çalışanın Günlük Eğitim İzni Hakkı

Engelli çocuğu olan çalışanın rutin eğitim izni hakkı konusunda detaylar şöyle sıralanırlar:

 • Bu hak TSK çalışanlarına aittir.
 • TSK’da görev yapıp, bakıma muhtaç engelli çocuğu olan çalışanların, bir hafta içerisinde toplam 8 saatlik eğitim izni kullanma hakları bulunur.
 • Bu haktan yararlanmak için çalışanın çocuğunun özel eğitim kurumunda veya devlet okullarında eğitim alıyor olması gerekir. 
 • İzin hakkı çocuğun eğitimiyle ilgilenme, çocuğu okula götürme getirme işlemlerinin sağlanması amacıyla kullanılır. 
 • Engelli çocuğu olan çalışanın hakları arasından, toplam 8 saatlik izin hakkı, çalışanca verilen karar ile ideal şekilde günlere bölünerek kullanılır. 

Yorumları Oku

 • 10 Eylül 2021

  Yalçın Şen

  Cimere babaya da erken emeklilik hakkı için dilekçe gönderdim sizlerde. Gönderin
  Cevapla
 • 11 Haziran 2021

  Nihaterim Genç

  Ben emekli ve çalışanım kızım %70 sürekli engelli raporu var ve vasisiyim vergi indiriminden nasıl faydalanırım ?
  Cevapla
 • 12 Mart 2021

  güner

  İki çoçugumda engelli, baba için de emeklilik hakkı olmalı...
  Cevapla
 • 9 Ocak 2021

  Tamer

  Erken emeklilik hakkı babaya da verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yazılanların çoğu özel sektörde maalesef uygulanmıyor.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :