1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Çocuğunuzla Engeli Hakkında Nasıl Konuşulur?

Engelli çocuğunuzla nasıl konuşmalısınız, çocuğunuza engellerini anlatmak neden önemlidir, çocuklarınızla engellilik konusunda nasıl konuşmalıyız, bir çocuğa özel ihtiyaçlarını nasıl açıklarsınız, engelli çocuklar ile nasıl iletişim kurulur? Tüm detayları ile makalemizin devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli çocuğunuz ile engelleri hakkında nasıl konuşulacağını ve özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlere nasıl destek sunulacağını bilmek hassas bir konudur.

Bu yazımızda “bir çocuğa engellilik durumu nasıl açıklanır” ve özel gereksinimli bir çocuk nedir gibi en zor sorulardan bazılarını yanıtlıyoruz. Daha olumlu bir topluluk oluşturmanın parçası olmayı öğrenmek için okumaya devam ediniz.

Çocuğunuza engellerini anlatmak neden önemlidir?

Bir çocuğa engelliliği nasıl açıklayacağınızı öğrenmek ve bunu hayatınızın normal bir parçası haline getirmek, onların başarısı için çok önemlidir. Engellerinin farkında olmayan çocuklar, diğer çocukların kolaylıkla üstesinden geldikleri görevler veya durumlar tarafından neden zorlandıklarını her zaman merak edebilirler.

Engelli çocuğunuzla nasıl konuşmalısınız?

Engelli çocuğu olan bir aileyseniz, çocuğunuzla ilk kez engelleri hakkında nasıl konuşacağınızı öğrenmek çok zor. Gerçeğe odaklanmanızı ve duyguları en aza indirmenizi öneririz.

engelli çocuğu
engelli çocuğu

Sizin onun hakkında ne hissettiğiniz yerine, onların engelleri hakkında nasıl hissettiklerini anlamalarına fırsat tanıyınız. Onlara yetenekli olduklarına inanıyormuş gibi davranırsanız, kendilerini yetenekli hissedeceklerdir.

Ebeveynlerin engelli bir çocuğa söylememeleri gerekenler

Çocuğunuza engelleri anlatırken, söyledikleriniz kadar söylemedikleriniz de önemlidir. ‘Özel ihtiyaçlar’ gibi terimlerden kaçının ve engellilik hakkında üzgün veya olumsuz bir tonla konuşmaktan kaçının. Çocuklar bu kelimeleri ve duyguları çabucak özümserler. 

Çocuklarınızla engellilik konusunda nasıl konuşmalıyız?

Özellikle sosyal çevrenizde, özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynler için destek bulmak zordur. Bu nedenle arkadaşlarınıza ve ailenize engeli bir çocuğa nasıl açıklayacağını öğretmek önemlidir. Bu durum yanlış şeylerin söylenmesini önlemeye yardımcı olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Çocuğu Olan Ünlüler, Ünlü İsimlerin Hiç Bilmediğimiz Engelli Çocukları

Bir çocuğa özel ihtiyaçlarını nasıl açıklarsınız?

Çocuğunuz özel gereksinimli çocuk terimini duyduğunda veya özel gereksinimli bir çocuk gördüğünde, muhtemelen size gelecek ve ‘özel gereksinimli çocuk nedir?’ diye soracaktır. Çocuğunuzla engelleri hakkında nasıl konuşulacağını bilmek önemlidir.

Anahtar davranış, herhangi bir olumsuz yargılamadan kaçınmaktır. Örneğin, o çocuğun nasıl sizin çocuğunuzun yapabildiği gibi yapamayacağı hakkında konuşmak yerine, tıbbi ekipmanlarının  onlara nasıl yardımcı olduğunu açıklayın.

engelli çocuğu
engelli çocuğu

Ebeveynler engelli bir çocuğa neler söylememeli?

Tanıdığınız biri engelli bir çocuk yetiştiriyorsa veya engelli bir çocuk görüyorsanız, pozitifliğe odaklanın. Engelli bir çocuğa ya da ebeveynlerine engeli için üzgün olduğunuzu söylemeyin ya da çocuklarını nasıl ‘düzeltmeyi’ planladıklarını sormayın.

Bu, çocukta yanlış bir şey olduğu yargısını devam ettirir. Bunun yerine öğrenmeye odaklanın ve doğal sorular sorun. ‘[Buraya engelliliği girin] konusuna aşina değilim, bunu bana açıklar mısın?’ gibi sorular daha etkilidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Çocukların Eğitim Hakları Nelerdir?

Engelli çocuklar ile nasıl iletişim kurulur?

Özel ihtiyaçları olan çocuklar, iletişim fırsatlarını zorlayan sadece fiziksel sınırlamalara sahip değil, aynı zamanda çevresel engellere de sahipler. Özel ihtiyaçları olan çocuklar genellikle iletişime yardımcı olacak araçlara ihtiyaç duyarlar ve çevrelerine uyum sağlamak için stratejilerini öğrenmek ve değiştirmek için hem zaman hem de maddi desteğe ihtiyaç duyabilirler.

Beden Dili İletişimi

İşaret etme, başını sallama ve odaklanmış göz teması gibi jestleri dahil etmek, engelli çocukların mesajları anlamasına yardımcı olabilir. Ebeveynler, aile üyeleri ve arkadaşlar, özellikle başlangıçta, anlamayı desteklemek için jestlerini abartmaya veya uzatmaya ihtiyaç duyabilirler. Genel olarak, çocuklar abartılı sözleri olmayanlara kendi hareketleri ve jestleriyle yanıt vermeyi severler, ancak engelli çocuklar için jestler neredeyse gereklidir.

Sık sık konuşma ve Kitap

Onlara kitap okuyun ve onlarla sık sık konuşun. Alıştırma mükemmelleştirir daha iyi iletişim stratejileri öğrenirken engelli çocuklar için kesinlikle iyi bir durumdur. Dil öğrenmenin ilk adımı dinlemektir ve önce onlara anlamayı öğretmezsek, bir çocuğun iyi iletişim kurmasını bekleyemeyiz. İletişime maruz kalma, öğrenme için önemli bir unsurdur.

Açıklama

Sürekli açıklama yapın. Markette her adımda çocukla konuşun. Elmaları plastik torbalara koyarken sayın, listedeki maddeleri okuyun ve çocukla birlikte kontrol edin ve son olarak, eve döndüğünüzde çocuğun yiyecekleri düzenlemenize ve saklamanıza yardımcı olmasına izin verin. Bu, öğeleri çocuğa defalarca tekrarlamanıza, öğrenmeyi teşvik etmenize ve aynı zamanda ona yol boyunca bakkal alışverişini öğretmenize olanak tanır.

Görsel İletişim

Resimleri kullanın. Bilgi kartları gibi, resimler de hafızayı zorlayabilir. Hareketsiz resimleri kelimelerle ilişkilendirmek, çocuğun kelimeleri gerçek dünyayla ilişkilendirmesine yardımcı olabilir. Çocuk öğrenirken, çocukların birkaç nesneyi tanımlayabileceği daha zorlayıcı manzaralar veya resimler sunabilirsiniz.

Farklılıklara Saygı

Farklılıklarını ve sınırlamalarını anlayın ve saygı gösterin. Zorlu çocuklar onlara başarılı olmaları için fırsatlar verebilir, ancak ebeveynler bunu aşırıya kaçabilir. Çocuk, dilde başka bir maceraya atılmaya hazır olduğunda size haber verecektir.

Çocuğunuzla engelliler hakkında nasıl konuşacağınızı öğrenmek

Çocuğunuzla engeller hakkında nasıl konuşulacağını öğrenmek, onları çevreleyen konuşmayı değiştirmek için çok önemlidir. Engelli çocuğu olan bir aile olsanız da olmasanız da, engelli çocuğu olan ebeveynlere daha iyi destek sunmamız gerekiyor.

Daha fazla desteğe ihtiyacınız varsa, sorularınızı ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili