Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Özel Eğitim Desteği
Engelli
Devamı

Engelli Özel Eğitim Desteği

2021 engelli eğitim desteği, özel öğretim kurumları kanunu kapsamında özel rehabilitasyon ve özel eğitim kurumlarında verilen destek tutarı 03 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete yayınlandı. Özel eğitime ihtiyaç duyan kişiler eğitim desteğinden faydalanması için ve destek programına katılması için neler yapmalıdır?

Engelli Özel Eğitim Desteği 2021

İhtiyaç duyan kişilerin özel eğitim alması kararı sağlık raporu tarafından belirlenmektedir. Tam teşekküllü hastanelerden alınan özel gereksinim raporu, kişinin özel ihtiyaçlarının olduğunu gösteren rapordur. Özel eğitim “Özel Öğretim Kurumları Kanunu” kapsamında kişinin özel rehabilitasyon ve özel eğitim okullarında eğitim almalarını uygun görmektedir.
Bu kapsamda erişkin ve çocuklar;

 • Dil ve Konuşma engelli
 • İşitme engelli
 • Fiziksel engelli
 • Görme engelli
 • Otizm ve Spektrum bozukluğu olan kişiler
 • Özel öğrenme sorunu yaşayan kişiler

Engelli eğitim desteği, yaş gruplarına göre her sene eğitim giderleri “Hazine ve Maliye Bakanlığı” tarafından belirtilen tutarlar MEB bütçesine dahil olan ödenek tarafından karşılanması amaçlanır.

Engelli Eğitim Desteği Ne Kadar 2021

2021 engelli eğitim desteği, özel rehabilitasyon merkezleri ve özel eğitim kurumlarında engelli kişilere verilen destek tutarları şu şekildedir;

 • Bireysel Eğitim Destek Tutarı : 862 TL
 • Grup Eğitim Destek Tutarı : 241 TL

olarak belirlenmiştir. Eğitim desteği tutarı içeriğinde KDV hariç rakamlardır.

Rehabilitasyon Merkezlerine Ödenek Veriliyor mu

Özel eğitim kurumlarına ödenek kapsamındaki verilen eğitim destek tutarları rehabilitasyon merkezlerini de kapsamaktadır.

Engelli Eğitimlerine Verilen Destekler Nelerdir

Özel eğitime ihtiyacı olan kişilerin özel eğitim alması kararı Rehberlik Araştırma Merkezleri “RAM” tarafından belirlenir. Engelli kişiler için sunulan eğitim hakları şu şekildedir;

 • Özel Eğitim Alanları – Ücretsiz Taşıma
 • Özel Eğitim Hakları
 • MEB ve ÖSYM sınavlarında sunulan özel haklar

şeklinde engelli eğitim haklarını sıralayabiliriz.

Engellilere Özel Eğitim Desteği

Rehberlik Araştırma Merkezleri tarafından eğitim almaya hak kazanan engelli kişiler engel durumlarına göre eğitim imkanına sahiptir. Özel okullar ve rehabilitasyon merkezlerindeki tüm masraflar MEB tarafından karşılanmaktadır.

Bu kapsamda yer alan okulları öğrenmek için kaymakam ve valilik ile iletişim kurabilir. Bağlı olduğunuz il ilçe belediyelerine müracaat edebilir. ALO 183 Sosyal Destek Hattı ile iletişim kurarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Özel Eğitim Öğrencilere Ücretsiz Taşıma Hakkı

Özel eğitim kurumlarına giden engelli öğrencilerin, kurum toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanmaktadır. Fakat burada önemli belirtilmesi gereken durum vardır; Her özel eğitim kurumu yada rehabilitasyon merkezlerinin özel bir servis imkanı olmayabilir. Bu yüzden kurum toplu taşıma hakkı zorunluluğu da bulunmamaktadır.

MEB, ÖSYM Sınavları Engelli Öğrenci Hakları

Özel duruma sahip öğrencilere bazı ayrıcalıklar sunulmaktadır. Bu sınavlardan bir tanesi EKPSS’dir ÖSYM tarafından yapılan sınav engelli kişileri kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştiren sınav programıdır.

EKPSS sınavında engelli kişilere sunulan ek ayrıcalıklar şu şekildedir;

 • Görme engeli olan kişilere Braille Alfabesi ile hazırlanan soru kitapları verilmektedir
 • Fiziksel engeli olan kişilere uygun sınav binaları belirlenmektedir.
 • Sınav sürelerine ek 30 dk süre verilmektedir.

Ayrıca üniversite sınavlarına giren özel öğrencilere “Özel Tür” değerlendirme kapsamında ek puan verilmektedir.
Her ne sebeple olursa olsun engelli kişilerin eğitim alması engellenemez. Her engelli çocuğun özel durumları ve engeli dikkate alınarak eşit şekilde eğitim imkanı sağlanmalıdır.

Yorum Yapın

Puan Verin :