Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Emeklilik Nedir, Şartları Nelerdir

Birçok kişi engelli emeklilik şartları konusunda bilgi sahibi olmadığı için fazladan çalışmakta ve erken emeklilik hakkından yararlanmamaktadır. Engelli emeklilik hakkında aklınızda olan tüm soruların cevabı yazımızın devamında olacaktır.
Engelli Emeklilik Nedir ?

Engelli emeklilik şartları kişinin engel durumu, sigorta hizmet yılı, prim ödeme göre değişiklik gösterir. Engelli kişilerin çalışma koşulları engelli olmayan kişilere göre çok daha zordur. Engelli kişiler çalışırken fiziksel zorluklarla beraber, psikolojik sorunlar ile de mücadele etmektedir. Bu sebeple engelliler, engelli olmayan kişilere göre çok daha erken emekli olma hakları bulunur. Engelli kişilerin iş hayatında yıpranma durumları göz önüne alınarak böyle bir düzenlemeye gidilmiştir.

Engelli emeklilik yönetmeliği tam bu bölümde devreye girmektedir. 5510 sayılı Kanunun ilgili maddeleri uyarınca engelli erken emeklilik yasalarca korunmaktadır. 

Yönetmeliğe göre engelli erken emeklilikten faydalanmak isteyen kişiler, öncelikle engelli raporu almalı, engelli olduğunu yasal olarak ispatlamalı ve engelli sağlık raporuna sahip olmalıdır. 

Malulen Emeklilik ve Engelli Erken Emekliliğin Farkı Nedir ?

Malulen emeklilik ve engelli erken emeklilik farklarını kısaca incelemek gerekirsek;

Engelli Erken Emeklilik Nedir ?

Engelli kişinin, engelli sağlık raporu ile beraber engel derecesi belirlenmesi sonucu sigorta prim günü ve hizmet yılı şartlarını sağlaması ile beraber yaş beklenmeksizin engelli erken emekli olması durumuna denir. Engelli kişilerin, engelli olmayan kişilere göre çok daha erken emekli olmasını sağlayan ve ilgili yönetmeliklerle koruma altına alınmış bir haktır.

Malulen Erken Emeklilik Nedir ?

Engelliler erken emekliliğin yerine engellilik oranın artması ya da çalışmaya engel yeni hastalıkların ortaya çıkması ve %60 üzeri bir orana sahip olması nedeniyle engellinin malulen emekli olması durumuna denir.

Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Engelli emeklilik şartlarını sağlamak için öncelikle kişinin tam teşekküllü hastanelerden engelli raporu alması gereklidir. Engelli raporunun alınması ile beraber gerekli şartları taşıması durumunda engelli erken emekliliğe hak kazanılır.

Engelli Sağlık Raporu Nedir ?

Engelli sağlık raporu almak için devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri, üniversite hastaneleri sağlık kurulu bölümüne başvuru yapılmalıdır. Engelli sağlık raporunda en önemli  nokta alınacak engelli rapor oranının en az % 40 ve üzerinde olması gerektiğidir. Devlet tarafından yetkilendirilen hastaneler ve üniversiteler bu iş için engelli sağlık raporu düzenlemektedir. 

Engelli Erken Emeklilik Vergi İndirimi Nedir ?

Vergi indirim belgesi engelli emeklilik için alınması zorunlu olan bir evraktır. Engelli raporu olmasına rağmen vergi indirim belgesine sahip olmayan bir kişi diğer engelli emeklilik şartlarını sağlasa bile engelli emeklilik hakkından faydalanamaz. 

Engelli Emekli Maaşı Düşük Olur mu ?

Engelli sağlık raporu ve vergi indirim belgesi olması durumunda, yaş şartı aranmaksızın, sigorta ilk başlangıç tarihlerine göre 15 yıl ile 20 yıl aralığında ve en az 3.600 prim günü ile emekli olunmaktadır. Emekli aylıkları hesaplanırken de sanki 5.400 gün ödeme yapmış gibi hesap yapıldığından da engelli emekli maaşı ile normal emekli maaşı arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Engelli çalışanlarımızın buradaki avantajı zamandır yani yaş beklenmez ve daha az gün ödeme yaparak tam maaş almaya hak kazanırlar.

Bu sebeple de yaş sınırına takılmadan prim günlerini doldurduklarında emekli olmaya hak kazanırlar. Emeklilik süresinin 15 yıl mı yoksa 20 yıl mı olacağını belirleyen de sigorta başlangıç tarihidir. Aşağıdaki tablolar engelli çalışanların emeklilik zamanının hesaplanmasını göstermektedir.

Engelli Emeklilik Başvuru Şartları

Engelli erken emeklilik şartları sağladıktan sonra engelli emeklilik başvurusu aşamaları kısaca inceleyelim. Engelli kişiler yukarıdaki 2 şartı sağladıktan sonra ne zaman emekli olabileceklerini engelli emeklilik tablosu üzerinden emeklilik durumunu sorgulayabilir.

Engelli emeklilik tablosu olarak bilinen bu tabloda kişinin hangi şartlara ve göre emekli olacağı, bilgisi yer almaktadır.

Engelli rapor oranı emeklilik için alacağınız engelli raporunda mutlaka ve en az % 40 veya üzeri bir ibare yer almalıdır. % 40 engelli emeklilik tanımı buradan gelmektedir. % 40 tan az raporu olanların engelli erken emeklilik hakkından faydalanamaz.

SGK giriş tarihi engelli erken emeklilik için 2008 yılı öncesi ve sonrası oldukça önemlidir.Çünkü 2008 yılından sonra çıkan yönetmelikle 2008 öncesi ve 2008 sonrası SGK girişi olanlar arasında fark bulunmaktadır. Engelli emeklilik hesaplaması için iki detay oldukça önemlidir.

Engelli prim gün sayısı engelli kişiler emekli olmak için engelli emeklilik sgk şartları gereği belirli bir gün sayısını doldurmakla hükümlüdür. Prim gün sayıları engelli kişinin sgk giriş tarihi ve rapor oranına göre değişiklik göstermektedir.

Alt kısımda yer alan engelli emeklilik  hesaplama cetveli  isimli tabloya göz atarak sizde ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

2008 Öncesi Engelli Erken Emeklilik Şartları

2008 Öncesi Engelli Erken Emeklilik Şartları

2008 Sonrası Engelli Erken Emeklilik Şartları

2008 Sonrası Engelli Erken Emeklilik Şartları

Engelli Emeklilik Hesaplama Aracı

Emekliğinizi hesaplamak için engelli emekli hesaplama aracı kullanarak engelli erken emeklilik tarihini öğrenebilirsiniz. Engelli emeklilik hesaplama programı ile tek tıkla ne zaman emekli olabileceğinizi bulmanız mümkün. Bu araç ile engelli emeklilik hesaplama sorusuna hızlı şekilde cevap bulabilirsiniz.

Engelli Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Engelli emeklilik başvurusu yapmak için öncelikle, engelli emeklilik hakkıkazanıp kazanmadığınızı bilmeniz gereklidir. Engelli emeklilik şartlarını doldurduktan sonra bulunduğunuz ilin SGK bölge müdürlüğüne giderek, emekli olmak istediğinizi bildirmelisiniz. Görevli size engelli erken emekli olabilmeniz için bir dilekçe verecek ve doldurmanızı isteyecektir.

Engelli emeklilik dilekçe örneği size Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen dilekçedir. Engelli erken emeklilik dilekçesini imzalayarak görevli memura teslim ettikten sonra yapmanız gereken hiç bir şey yoktur.

Engelli  Emeklilik Evrak Takibi Nasıl Yapılır ?

Engelli emeklilik evrak takibi için engelli erken emeklilik başvurusu yaptıktan sonra engelli emeklilik evrak takibinizi, engelli emeklilik evrak takibi bağlantısını tıklayarak yapabilirsiniz. Açılan ekranda sadece T.C. kimlik numaranızı yazmanız yeterli olacaktır. Sistem dilekçenizin şu an hangi kurumda olduğu ve durumu hakkında online bilgi sunar.

Engelli erken emekliliğinizi ayrıca Alo 170 SGK hattını arayarak telefonda bilgi almanız mümkündür. Çağrı merkezi görevlisi telefonda bilgilerinizi aldıktan sonra hızlıca sorunuza yanıtlar verecektir.

Bağkur Engelli Erken Emeklilik

Bağkurlular yani esnaf olan engelliler daha önce erken emeklilik hakkından faydalanamıyordu. 1 Ekim 2008 den itibaren geçerli olmak üzere bağkur engelli emeklilik başvurusu yolu esnaf olan engellilere açıldı. Aşağıdaki şartları taşıyan engelliler, engelli emeklilik bağkur hakkından faydalanarak erken emekli olabilirler.

Bağkur Engelli Emeklilik

Bağkur Engelli Emeklilik Şartları

Bağkur engelli emekli tablosu şartları aşağıda yer alan şekilde gibi olmalıdır.

 • %60 ve üzeri engelli lişiler için : 15 Yıl Hizmet süresi ve 3960 Prim Gün Sayısı
 • %50 - %59 arası engelli lişiler için : 16 Yıl Hizmet süresi ve 4320 Prim Gün Sayısı
 • %40 - %49 arası engelli lişiler için : 18 Yıl Hizmet süresi ve 4680 Prim Gün Sayısı

şartları taşıyan bağkurlu engelli kişiler engelli erken emeklilik hakkında yararlanabilir.

Engelli Çocuğu olan Anne ve Babalar Erken Emekli olabilir mi ?

Engelli anneleri eğer çocukları ağır engelliyse ve bakıma muhtaç durumda ise erken emekli olma hakları bulunmaktadır. Yönetmelik gereğince, Ağır engelli çocuğu olan anne, engelli çocuğu için sgk ya başvuracaktır. Sgk ağır engelli çocuğu yetkilendirilen en yakın hakem heyetine gönderecek ve ağır engelli olup olmadığına dair engelli raporu talep edecektir. 

Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı elde edildikten sonra annenin 1 ekim 2008 tarihinden çalıştığı her gün 1,25 olarak hesaplanacaktır. 

Örnek vermemiz gerekirse; Bu durumdaki annelerin 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları her gün 1.25 gün olarak hesaplanıyor. Emeklilik yaşı da erkene çekiliyor. Engelli çocuğu olan babalar için maalesef bu hak bulunmamaktadır.

Yorumları Oku

 • 5 Ocak 2021

  Birol Karakaya

  Ben yüzde 46e ngelli vergi indiriminden 2019 / 12. ayda emekli oldum. 1500tl emekli maaşı alıyorum, aynı zamanda sigortalı çalışıyorum bu zamlarla nekadar emekli maaşı alırım.
  Cevapla
 • 24 Aralık 2020

  İhsan Güneş

  2021 de vergi indiriminden emekli olanlarin maaşı artacakmı örnek 1500tl işe aynı mı kalacak yoksa artış olacakmı cevabınız için teşekkürler
  Cevapla
 • 20 Ekim 2020

  alper erL

  Kurul telefonlarına ulaşmayı bir kenara koyun sürecinizle ilgili sağlıklı bilgiye CİMER dahil hiçbir kanaldan ulaşamıyorsunuz 80 raporum üzerinden emeklilik bekliyorum işsizim ve kanser tedavisi görüyorum 20 yıl sigortalı çalışmanın 7000 günden fazla primin yararlarını yaşayan bu ülke vatandaşı olarak soruna çözüm bekleme nafileliliği içindeyim
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :