Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Emlak Vergisi İndirimi Başvurusu ve Şartları
Engelli
Devamı

Engelli Emlak Vergisi İndirimi Başvurusu ve Şartları

Engelli vatandaşların emlak vergisi indiriminden yararlanmaları, düzenlenen yeni kanunla hayata geçirilmiştir. Pek çok engelli vatandaşımıza destek olmak amacıyla yürürlülüğe giren bu kanun sayesinde engelli vatandaşlarımız zorlanmadan evleri için vergiden muaf tutulacaklardır.

Engelli vatandaşlarımızın zor olan hayatlarını biraz daha kolaylaştırmak ve onlara emlak alanında da destek vermek için kolları sıvayan yetkililer düzenlemiş oldukları yeni kanunla engelli vatandaşlarımızın daha kolay yaşamlarını sürdürebilmelerini mümkün hale getirmişlerdir.

Engelli Emlak Vergisi İndirimi 2021

Engelli emlak indirimi, Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik kapsamında engelli vatandaşlar için engelli emlak vergisi kapsamında oranı yüzde sıfıra indirmişlerdir. Buna göre düzenlenen bu yönetmelikle kişiler engelli olduklarını ispatladıkları takdirde Engelliğe Ait İndirimli Bina Vergisi Oranı olan uygulamadan faydalanarak evleri için emlak vergisi ödeme durumundan da kurtulmuş olacaklardır. Buna göre gereken şartları yerine getiren pek çok vatandaş, engelli emlak vergisi indiriminden faydalanabilirler.

Engelli emlak vergisi muafiyeti indirimli bina vergisi oranı "0" olarak uygulanmaktadır.

Emlak vergisi kanununa göre; Türkiye sınırları içerisinde yer alan "brüt 200 m2" geçmeyen tek mesken yada tek meskende hisse sahibi olan engelli kişiler engelli emlak vergi indiriminden yararlanır.
Engelli vatandaşların tek meskenlerine emlak vergisi de gelir vergisi de uygulanmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus emlak vergisinden muafiyetin şartlarını taşıyor olmaktır. Birden fazla meskeni olanlar veya birden fazla meskende hisseye sahip olanlar ile brüt 200 m2’yi geçen meskenlerde emlak vergisinden ve gelir vergisinden muafiyet durumu ortadan kalkmaktadır.

Engelli Emlak Vergisi İndirimi Şartları Nelerdir ?

Engelli emlak vergisi indirimi şartları, engelli vatandaşlarımızın Engelliliğe Ait İndirimli Bina Vergisi Oranı olan uygulamasından faydalanmaları için sağlaması gereken şartlardır. Buna göre kişiler verilen şartları sağladıkları takdirde üzerlerinde olan taşınmaz konutlar için vergi ödeme yükümlülüğünden de kurtulmuş olurlar.

engelli emlak vergisi indirimi
engelli emlak vergisi muafiyeti

Engelli emlak vergisi indiriminden faydalanmak isteyen kişilerin sağlamaları gereken en önemli şart ise engelli olduklarını kanıtlayabilir olmalarıdır. Engelli sağlık raporu ve engelli kimlik kartına sahip olan kişiler engelli emlak indiriminden rahatlıkla faydalanabilirler.

Engelli Emlak Vergisi İndirimi Başvurusu 2021

Engelli emlak indirimi başvurusu yapmak isteyen kişiler, öncelikle bu indirimden yararlanmak istediklerine dair kendilerine belediyeler tarafından verilecek olan başvuru formunu doldurmalıdırlar. Doldurulan başvuru formu kişilerin taşınmaz konutlarının yer aldığı belediyelere diğer evraklar ile birlikte teslim edilir. Daha sonrasında belediye yetkilileri tarafından yapılan incelemelerde kişilerin engelli emlak vergisi indiriminden yararlanmalarına dair bir engel bulunmuyorsa, engelli emlak vergisi indirimi bu vatandaşlar için geçerli olur ve devlete vergi ödemek durumunda kalmazlar.

Engelli Emlak Vergisi İndirimi Başvuru Belgeleri

Engelliliğe Ait İndirimli Bina Vergisi Oranı olan engelli emlak indiriminden faydalanmak isteye kişiler, gereken belgelerle belediyelere başvuru yaptıklarında devlete ödemeleri gereken vergilerden muaf tutulmaktadırlar. Buna göre engelli vatandaşlarımızın Engelliliğe Ait İndirimli Bina Vergisi Oranı uygulamasından faydalanabilmeleri için engelli emlak vergisi indirimi başvurusunda bulunurken hazırlamaları gereken belgeler şunlardır;

 • Kişilerin engelli kimlik kart fotokopileri,
 • Kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan bir sağlık kurumundan engellilik oranlarını gösteren sağlık raporları,
 • Belediyelerden temin edilebilecek olan Engelliliğe Ait İndirimli Bina Vergisi Oranı uygulamasına ait başvuru formunun doldurulması,

Gibi belgeler hazırlanarak başvuruda bulunabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de engelli emlak vergi indirimi hakkından yararlanmak isteyen kişilerin gerekli kriterlere yerine getirmesidir.

Engelli Emlak Vergisi Muafiyet Başvurusu 2021

Engelli emlak vergisi muafiyet başvurusu alt kısımda yer alan dilekçe örneği ile beraber bağlı olduğunuz il/ilçe belediyelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Muafiyetinizde değişme olmadığı sürece her yıl emlak vergisi ve gelir vergisi istisnası sizin için yenilenir. Muafiyet şartı kaybolan engelli vatandaşların bu durumu bağlı bulunduğu belediyeye bildirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vergi gecikme zammı ile birlikte şahsınızdan talep edilir.

Emlak Vergisi İndiriminden Kimler Yararlanır

2021 emlak vergisi indirimi hakkından faydalanacak kişiler hiçbir geliri olmayan kişiler, emekliler, engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri olarak sıralanmaktadır.

Engelli Emlak Vergisi Muafiyet Dilekçesi

Emlak vergisi muafiyet dilekçesini doldurarak bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurmanız gerekmektedir. Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak için nüfus cüzdanı, engelli kimlik kartı ve emlak vergisi muafiyet dilekçesi ile belediyelere başvuranlardan ayrıca ek bir belge talep edilmeyecektir.

TEK MESKENİ OLAN (İNTİFA HAKKINA SAHİP OLANLAR DÂHİL) ENGELLİLERE AİT İNDİRİMLİ BİNA VERGİSİ BİLDİRİM FORMU

Tarih:

...../....../......

................. BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

Emlâk Vergisi Kanununun 8 inci maddesi uyarınca aşağıda vasıfları açıklanan meskenime indirimli bina vergisi oranı uygulanmasını talep ediyorum.

Yorumları Oku

 • 8 Haziran 2021

  Süleyman Tini

  Benim 9 yaşında engelli çocuğum var evin vergisi den indirim olurmu acaba ?
  Cevapla
 • 17 Mayıs 2021

  Mehmet Baki

  Evimin olduğu belediyeden 700km uzakta yaşıyorum. Bu belgeleri nereye teslim edebilirim?
  Cevapla
 • 13 Nisan 2021

  Hüseyin çekerek

  Çocugun adına ailesi yararlanır mı ev babasının adına engelli oğlum var
  Cevapla
 • 26 Eylül 2020

  Şinasi ALBAYRAK

  Engelli emlak vergisi indirimi için araştırma yapıyordum, engellilere yönelik hem toki çekiliş hakkı ve emlak vergilerinden indirim sağlandığı bilgisine ulaştım. Bu bilgiler ışığında gerekli indirimi sağladım, teşekkürler.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :