Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Erişilebilirlik Yasası Ertelendi
Haberler

Engelli Erişilebilirlik Yasası Ertelendi


5378 sayılı engelliler kanunu kapsamında yer alan "erişebilirlik yönetmeliği" tekrardan uzatıldı. Topluma açık ve kamu alanlarında engelli kişilerin erişebilirliğin uygun hale getirilmesini hedefleyen 5378 Sayılı Engelliler Kanunu uygulanmaya çalışılmaktadır. 

TBMM tarafından 23 Temmuz 2020 tarihinde yapılan görüşmeler sonucu, pandemi süreci ve maliyetlerin yetersizliğinden nedeniyle engelliler kanununda yer alan  erişebilirlik yönetmeliği bir yıl daha uzatıldı. Toplu taşıma araçlarının engelli kişilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için beklenen süre pandemi ve maliyet yetersizliği nedeniyle bir yıl ertelendi. Bu karara bir çok STK tarafından tepki gösterildi.

5378 Sayılı Engelliler Kanunu Nedir ?

Bu Kanunun amacı; engellilerin temel hak ve özgürlüklerden faydalanmasını teşvik ve temin ederek ve doğuştan sahip oldukları onura saygıyı güçlendirerek toplumsal hayata diğer bireylerle eşit koşullarda tam ve etkin katılımlarının sağlanması ve engelliliği önleyici tedbirlerin alınması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamaktır.

01 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5378 Sayılı Engelliler kanunun tamamını okumak için alt kısımda yer alan bağlantıyı tıklayınız.

5378 Sayılı Engelliler Kanunu

Yorum Yapın

Puan Verin :