1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Engelli Erişilebilirlik Yasası Ertelendi

TBMM tarafından 5378 sayılı engelliler kanunu kapsamında yer alan "erişebilirlik yönetmeliği" tekrardan uzatıldı.


0

5378 sayılı engelliler kanunu kapsamında yer alan “erişebilirlik yönetmeliği” tekrardan uzatıldı. Topluma açık ve kamu alanlarında engelli kişilerin erişebilirliğin uygun hale getirilmesini hedefleyen 5378 Sayılı Engelliler Kanunu uygulanmaya çalışılmaktadır. 

TBMM tarafından 23 Temmuz 2020 tarihinde yapılan görüşmeler sonucu, pandemi süreci ve maliyetlerin yetersizliğinden nedeniyle engelliler kanununda yer alan  erişebilirlik yönetmeliği bir yıl daha uzatıldı. Toplu taşıma araçlarının engelli kişilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için beklenen süre pandemi ve maliyet yetersizliği nedeniyle bir yıl ertelendi. Bu karara bir çok STK tarafından tepki gösterildi.

5378 Sayılı Engelliler Kanunu Nedir ?

Bu Kanunun amacı; engellilerin temel hak ve özgürlüklerden faydalanmasını teşvik ve temin ederek ve doğuştan sahip oldukları onura saygıyı güçlendirerek toplumsal hayata diğer bireylerle eşit koşullarda tam ve etkin katılımlarının sağlanması ve engelliliği önleyici tedbirlerin alınması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamaktır.

01 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5378 Sayılı Engelliler kanunun tamamını okumak için alt kısımda yer alan bağlantıyı tıklayınız.

Yazı Kaynakları
5378 Sayılı Engelliler Kanunu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili