1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Engelli Evde İş İmkanı, Makale Yazarlığı

Ek iş arayan engelli bireyler, makale yazarı olarak ek gelir elde edebilirler. Bu yazımızda makale nasıl yazılır, makale işi veren siteler ve bu işin ayrıcalıkları yazımızın devamında.


0

Neden Makale Yazılır ?

İnternette girdiğiniz her web sitesi, bir kazanç sağlama amacıyla kurulmuştur. Web sitesi sahipleri insanları sitesine çekerek, daha fazla reklam geliri elde edebilmek için, önce insanlara yani bizlere yararlı bilgiler sunmak durumundadır. Bir internet sitesinde, ne kadar fazla yararlı bilgi yani makale olursa, o siteye girişlerde daha fazla olacaktır.

Bu nedenle site sahipleri, sitenin diğer teknik işleri ile uğraşmak zorunda kaldıklarından, sitelerine yeteri kadar makale giremeyebilir ve bu makaleleri başkalarına yazdırmak zorunda kalırlar. Bu nedenle, makale yazarak para kazanma diye bir sektör doğmuştur.

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Makale yazarken dikkat edilecek en önemli üç husus;

 • Özgün Makale olmasına dikkat edilmelidir,
 • Seo (Arama Motoru Optimazyonu) uyumlu makale yazılmasına dikkat edilmelidir.
 • İmla Kurallarına uyulmalı, başlıklar ve alt başlıklar belirlenmelidir.

Özgün Makale Nedir ?

Website sahibi kişinin belirtmiş olduğu konu üzerine makale istenildiğinde, istenilen bilgiyi internet üzerinden araştırarak, tamamen kendi cümle ve yorumlarınız ile anlam bütünlüğünün  dışına çıkmadan yeniden yazmanız ve kaynaklarınızı belirtmelisiniz. Sizi diğer kaynaklardan farklı kılan yalın bir anlatım ve doyurucu bilgi ile hem müşterinizi hem de siteye gelen ziyaretçiye doğru bilgi sunmalısınız.

Aslında bunun bir amacı vardır, google başta olmak üzere tüm arama motorları, internet sitelerinin tüm insanlığa faydalı olmasını ister. Website sahiplerini üst sıralarda yer alması için özgün yazılar, doyurucu bilgiler, ziyaretçi etkileşimi ve buna benzer bir çok etken bulunur. Sitenin üst sıralarda gözükmesi ise, daha fazla ziyaretçi anlamına gelir. Özgünlüğün mantığı ve amacı aslında budur.

SEO Uyumlu Makale Nedir ?

SEO uyumlu makaleler de ise, bazı kriterlere makalenin genelinde uymak gerekir. Website sahibi tarafından istenilen başlıklar doğrultusunda plan yapılmalı, anahtar kelimeler seçilmeli ve bazı kriterlere dikkat edilmelidir. Kısaca bu kriterleri incelemek gerekirse;

 • Size verilen ana anahtar kelime, başlıkta ve başlığın en başında yer almalıdır.
 • Size verilen ana anahtar kelime ve önemli 2. anahtar kelime, ilk paragrafta yer almalıdır.
 • Mümkünse alt başlıkların en az bir tanesi, alt başlıkların birinde yer almalıdır.
 • Size verilen ana anahtar kelime, her 100 kelimenin içerisinde ortalama 2 defa geçmelidir. 
 • Makaleniz, en az 300 kelimeden oluşmalıdır.  (Bu madde iş veren kişinin isteğine göre değişebilir.)
 • Yazdığınız makale de, imla ve grammer kuralları düzgün olmalıdır.
 • Makaleniz tamamen özgün olmalı, kopya içerik oluşturmamalıdır.
 • Makalenizin içerisinde her 200 kelime için en az bir tane resim olmalı, resimlerin alt isimleri ise anahtar kelimenizi içermelidir.

Yazdığım Makaleleri Nasıl Satarım ?

Makale yazma kabiliyetine sahip olduğunuzu düşündüğünüzde ve bu kurallara uyarak bu işe başlayacaksanız aklınıza ilk gelen sorulardan bir tanesi yazdığınız makaleleri nasıl satacaksınız ?

Makale alımı yapmak isteyen işverenler ile buluşup makalelerinizi satmak için, webmasterların yani site sahiplerinin yoğun olduğu internet sitelerine üye olmalısınız.

Arama motorlarına webmaster forumu veya webmaster forumları diye arama yaparak, bu forumları bulurak üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra ise, forumlarda yer alan makale satışı kategorilerine makale yazdığınıza dair konular açarak, gerekli kurallar çerçevesinde müşteri temin edebilirsiniz.

Evde Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır ?

Evde iş imkanlarından bir tanesi de evde makale yazımı, tamamen sizin performansınıza ve ne kadar kaliteli makale yazabileceğinize bağlıdır. Orta düzey bir makale yazarı olmanız durumunda, aylık ortalama 500 TL kazanabilirsiniz. Eğer çok hızlı ve kaliteli bir şekilde makale yazabilirseniz, günün ortalama 10 saatini de bu işe ayırabilirseniz, aylık yaklaşık olarak devletin belirlediği asgari ücret tutarında gelir elde edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Tekerlekli sandalye kullanıcısı olmam hayatı ilginç kılıyor ama geri alınamaz değil. Engelimi aşmaya çalışmıyorum, onunla çalışmayı tercih ediyorum. Erhan Pamuk, Engellilikle mücadele, erişilebilirliği teşvik etme gibi alanlar da mücadele veren bir kişidir ve birçok etkinlik panelde yer almıştır.

Yorum Yap