Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Hakları

Engelli Kimlik Kartı

Ulusal Engelli veri tabanı ve Engellilere yönelik kimlik kartı verilmesi yönetmeliğine göre; engelli kimlik kartları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı il müdürlükleri tarafından verilmektedir. Nüfus kağıdı, 2 adet resim, Engelli sağlık kurul raporu (Min. %40) aslı başvurmak için yeterlidir.

Su indirimi

Yaşadığınız il ve ilçe belediyelere arayarak engellilere yönelik su indirimi olup olmadığını öğrenmelisiniz. Su indirimi olması durumunda evinizin deprem sigorta belgesini göstermeniz gereklidir. Doğalgaz ve elektrikte indirim yoktur.

Digitürk İndirimi

Digitürk paketleri gaziler, şehit yakınları ve engelliler için %50 indirimli paketler sunmaktadır. Bu paketlerden yararlanmak için engel oranınız en az %40 ve üzeri olmalıdır.

Türk Telekom Sosyal Tarife

Türk Telekom Sosyal Tarife paketleri gaziler, şehit yakınları ve engelliler için %50 indirimli paketler sunmaktadır. Bu paketlerden yararlanmak için engel oranınız en az %40 ve üzeri olmalıdır.

TTnet ve Fiber İnternet

Engelli kimlik kartına sahip veya en az %40 engel oranına sahip tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık kurul rapor ile başvurulur. TTNET ve Fiber internet : Gerekli şartların sağlanması durumunda %25’e varan indirimler sunmaktadır.

Türksat ve Uydu Hizmetleri

Engelli kimlik kartına sahip veya en az %40 engel oranına sahip tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık kurul rapor ile başvurulur. TÜRKSAT Uydunet Hizmetleri : Gerekli şartların sağlanması durumunda Engelsiz tarife uygulaması olup %25 indirim sunmaktadır.

Türkcell Süperonline

Engelli kimlik kartına sahip veya en az %40 engel oranına sahip tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık kurul rapor ile başvurulur. TURKCELL Süperonline : Gerekli şartların sağlanması durumunda Engel tanımayanlar uygulaması olup %25 indirim sunmaktadır.

İletişim İndirimi

Engelli kimlik kartına sahip veya en az %40 engel oranına sahip tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık kurul rapor ile başvurulur. Vodafone, avea, Turkcell cep telefon hizmetlerinde engellilere yönelik özel paketler bulunmaktadır. Bu paketlerden sadece engelli kişiler yararlanabilir.

Müzelere Girişler

Ören ve müze yerlerinde girişler ücretsizdir. Özel müze ve tarihi yerlerde indirim işletme sahibi insiyatifinde olmaktadır.

Devlet Tiyatroları

Devlet tiyatrolarındaki gösterileri ücretsiz izlenebilir.

Gelir Vergisi İndirimi

Özel sektör çalışanları, serbest çalışanlar ve engelli çocuğa sahip kamu kurumlarında çalışan kişiler engelli vergi indiriminden yararlanmaktadır. Emekli olan kişiler vergi indiriminden yararlanamaz. Fakat emekli olup serbest çalışanlar gelir vergisi indiriminden faydalanmaktadır.

Ücretsiz Seyahat Kartı

Engel oranınız en az %40 ve üzeri olması durumunda engelli sağlık kurulu raporu veya engelli kimlik kartınız ile beraber başvurabilirsiniz. Şehir içi ulaşımlarda belediye ve metrolarda ücretsiz seyahat edebilirsiniz. Ağır engeli olan kişi birinci dereceden olan kişi ile beraber refakatçi olması şartıyla ücretsiz ulaşımdan faydalanır. Ayrıca TCDD ve Deniz yollarında şehir dışı seferler ücretsizdir. TCDD bilet alımlarından ücretsiz yararlanmak için telefon veya internet üzerinden kayıt olmanız gereklidir. Şehirler arası otobüs yolculuklarında %30 indirim uygulanmaktadır. Bu indirim internet ortamında bulunmamaktadır. Engelli indirimi yapmak istemeyen otobüs firmalarını tutanak altına aldırarak şikayette bulunabilirsiniz. Türk hava yollarında engelli kimlik kart sahiplerine %25 indirim uygulamaktadır. Fakat ekonomik bilete sahip engelli bireyler bu indirimden yararlanamaz.

Dar Gelirli Ailelere Elektrik İndirimi

İhtiyaç sahibi ailelere yönelik elektrik tüketim desteği sunulmaktadır. Elektrik faturası ve hak sahibinin kimlik belgesi ile beraber PTT üzerinden başvurabilir. Bu haktan yararlanmak için düzenli yardım alması şartı vardır. Elektrik destek tutarı 1-2 kişilik hanelerde 75 Kilovatsaat, 3 kişilik hanelerde 100 Kilovatsaat, 4 kişilik hanelerde 125 Kilovatsaat, 5 ve daha üzeri kişilik hanelerde 150 Kilovatsaat karşılığı indirim olmaktadır.

Lojman Düzenlemesi

Kamu konutlarında engellilere yönelik herhangi yasa ve yönetmelik yoktur. Fakat kurumlar kendi yönergelerinde engelli ve engelli yakınlarına yönelik düzenlemeler bulunmaktadır.

Bankacılık Hizmetleri

Bankalarda, engelli müşterilerin engel bilgisi bankada kayıtlı ise; para yatırma, bakiye sorgulama, kredi kart borç sorgulama, yurtiçi ATM’lerde herhangi bir ücrete tabi ve ek masraf alınmaz. Ayrıca görme engelli müşterilerin ATM’lerde uyarılar, onay, hata ve yönergeler hakkında sesli menü özellikleri bulunur. Banka şubelerinde engelli bireylerin öncelik hakkı vardır. Ayrıca bankalarda, işaret dili personeli bulunmaması durumunda, işaret dili ile anlaşma sağlanması için uzaktan görüntülü destek verir.

Engelli Araç Park Kartı

2011 Karayolları Trafik yönetmeliğine göre engel derecesi %90 ve üzeri olan veya özel tertibata sahip arabaların plakalarındaki engelli işareti kaldırılmıştır. Engelli park yerlerinin kullanılması için “engelli araç park kartı” verilmektedir. Engelli araç park kartları bulunduğunuz il/ilçe’nin Trafik Tescil Amirliklerine başvurarak alabilirsiniz. Engelli kimlik kartları ile engelli park yerleri kullanılamaz. Kullanılması halinde ceza uygulanabilir veya tespit edenin insiyafitinde olabilirsiniz. Zihinsel Engelliler (18 Yaş Dolduran) Mahkemeden Vasi Kararı Zihinsel engele sahip olan çocuklarınız ve çocuğunuzun durumunu gösteren engelli sağlık raporu ile beraber Sulh Mahkemesine başvurulur. Vasilik davasında harç bedeli alınmaz, sadece dosya ve pul parası alınır. Vasisi alınacak kişi ile beraber dava gününde mahkemede olmak zorundadır. Çocuğunuz adına yapılacak araç vb. alım ve satımlarda mahkeme kararı olmadan velayet belgesi kullanılabilir. Çocuğunuz üniversite mezunu olduktan 2 yıl sonra veya lise bitiminden itibaren 2 yıl GSS primi ödemeden ailesi (anne-baba) tarafından sağlık yardımı alır. Ailesi tarafından yardım alamaması durumunda devlet tarafından GSS Primi ödenmektedir.

Tıbbi Malzeme Alımlarında Yardım

Aile içerisinde kişi başına düşen asgari ücretin 3/1 az olması durumunda bulunduğu il/ilçe Sosyal yardımlaşma dayanılma vakfı üzerinden başvurması durumunda almış oldukları tibbi cihazların SGK ödemesi dışında kalan tutarı talepte bulunabilir. Vakıf kurulunun değerlendirilmesi sonucu ödeme yapılır yada yapılmayabilir.

Muayenede Öncelik Hakkı

Engelli kişiler tüm hastanelerde muayene öncelik hakkı bulunmaktadır. Bu öncellikler kayıt sırası hakkını kapsamamaktadır.

Engelli Araç Park Yeri

Özel tertibatlı araç sahibi veya ÖTV indirimine sahip araçlar bulunduğunuz il/ilçe belediyesine başvurarak evinizin yakın bir yerine engelli araç park yeri yaptırabilirsiniz. Engelli araç park yerleri başkası tarafından işgal edilirse ceza iki kat daha ağır olmaktadır.

Toki Katılım Kura Hakkı

TOKİ uygulamalarında gerekli şartları sağlamanız durumunda engellilere kuraya öncelikli katılım hakkı tanınır. Ayrıca ev çıkmaması durumuna ikinci kez genel kuraya katılım sağlanır. Bu uygulama hakkında detaylı bilgi için başvurduğunuz yerden bilgi almalısınız.

Konutta Düzenleme Yapılması

Apartman, konut yönetmeliğine göre engellilere yönelik düzenlemeler yapılmaktadır. Mevcut engeline yönelik düzen ve uygulama yaptırma olağanına sahiptir.

Belediye Hizmetleri

Bulunduğunuz il ve ilçe belediyeleri engelli bireylere yönelik uygulamalar yapmaktadır. Bağlı olduğunuz belediyelere başvurarak Yaşam merkezleri, Meslek edinme kursları, Psikolojik destek hizmetleri, Temizlik, Servis, Bilgi, Bakım onarım ve sosyal yardım hizmetlerinden bazıları sağlanmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmanız için Belediye engelli hizmet birimine başvurmalısınız.

Meslek Edinme Hakkı

KOSGEB, Türkiye İş Kurumu ve Halk Eğitim merkezleri gibi yerlerde engelli bireylere yönelik meslek edinme kursları verilmektedir. Bu kursları bitirmeleri durumunda engelli bireyleri işe yerleştirmelerde öncelik hakkı tanınmaktadır.

Korumalı İş Yerleri

İşgücü ve iş istihdamı kazandırmak amacıyla engelli bireyler iş imkanı sağlanır. Tüzel veya gerçek kişilerce açılan tüm işyerlerini kapsar. %40 ve üzeri engelli olmak ve 15 yaşını doldurmak gereklidir.

Engelli Sporcular

Engelli bireyler profosyenel spor hayatlarına devam etmeleri için Engelliler Spor Federasyonu mevcuttur. Bu sporcur Deafolimpik ve Parafilimpik oyunlarında ilk 3 dereceyi alması durumunda özel puanlar verilecektir. Özel yetenek sınavlarına girmeden yerleştirmeleri ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Bayilikler

Milli Piyango Genel Müdürlüğü tarafından verilen Sayısal Oyunlar bayilikleri; zihinsel engeli olmayan ve vesayet altında olmamak şartıyla bayilikler verebilir.

Engelli Çocuğu Olan Öğretmenler

MEB 18.11 2015 tarihli (Sayı: 83203306-915.02.02-E.11854742) Öğretmenler yazısında; çocuğunun engelli olması durumunda nöbet ve haftalık ders programlarında düzenleme yapılması konusunda kolaylık sağlanmaktadır.

EKPPS Giriş Hakkı

2 yıl ara ile yapılan sınav için; her türlü engel grubunda olan engelli kişiler katılabilir. Atamalar kura yöntemiyle yapılmaktadır. Kuralara Ön lisans, lisans, lise, ortaokul mezunları katılabilir.

Engelli Sorunlarını Danışma

Alo 183 kadın, çocuk, engelli ve yaşlı, şehit için rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

İŞKUR Engelli Hibe Desteği

İşkur tarafından engelli çalıştırmayan işverenlere kesilen idari ceza paraları fonundan, engelli bireylerin kendi işini kurmak isteyenlere yönelik en %40 engel oranına sahip kişilere toplam 36bin TL hibe desteği sunmaktadır.Komisyon tarafından değerlendirilen engelli başvuruları başarılı olması durumunda hibe desteği verilmektedir. İş Projeleriniz için bilgi almak için 444 75 87 numaralı telefondan bilgi alarak veya İş kurumu il müdürlüklerinden bilgi alınabilir.

Engelli Çocuğu Olan Çalışanın Hakları

Devlet kurumlarında çalışmakta olan ve engelli çocuğa sahip memurlara yönelik fazla mesai ve nöbet muafiyeti mevcuttur.

Engelli Seçmenler

Seçim kurulları, engelli seçmenler için oy kullanım alanlarını uygun hale getirmek ile yükümlüdür. Engelli seçmen oy kullanım esnasında bekletilmez.