Murat Derince - Eskişehir - %64 engelli bireyim, maddi desteğe ihtiyacım var. Yardım edecek kişilere şimdiden teşekkür ederim.Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olun

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Güncel Engelli Hakları Nelerdir?

Engelli Hakları, fatura indirimi, ücretsiz ulaşım, özel şirketlerde indirimler, maaş ödemesi, muayene sırasında öncelik, üniversitede uygun eğitim alma ve yakınlarının onlara eşlik etmesi için sunulan refakat izni hakları şeklinde sıralanırlar.
Sesli okuma

Engelli hakları hususunda detaylı bilgileri alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Engelli hakları nelerdir?

Yeni Engelli Hakları 2021, hayatta bir adım geride olan bu vatandaşlarımızın sosyal yaşamlarında daha da zorlanmalarını engellemek amacıyla verilmiş haklardır. Pek çok konuda devletten sosyal destek alabilen vatandaşlar, hiç değilse kendilerine verilen bu haklarla bir nebze olsun rahat nefes almaktadırlar. Engelli vatandaşlara verilen haklar geniş kapsamlı olarak aşağıda verilmiştir. Siz de aşağıdaki başlıklarda verilen hakları inceleyebilir ve bu hakları detaylıca öğrenebilirsiniz. Kısaca engelli haklarını incelemek gerekirse;

 • Erken Emeklilik Hakkı
 • Kurumsal Alanlarda İndirimler
 • Kamusal Alanlarda İndirimler
 • Engelli Aylığı
 • Muhtaç Aylığı
 • Evde Bakım Hizmeti
 • Gelir Vergisi İndirimi
 • ÖTV İndirimi
 • Özel Araç ve Gereçlerde KDV İndirimi
 • MTV İndirimi
 • Emlak Vergisi İndirimi
 • İthal Araç ve Gereçlerde Gümrük Vergisi İndirimi
 • Engelli Kimlik Kartı
 • Su İndirimi
 • Elektrik Yardım Desteği
 • Toplu Taşıma İndirimi
 • Devlet Demir Yolları İndirimi
 • Kredi Yurtlar Kurumu İndirimi
 • Devlet Tiyatroları Engelli İndirimi
 • Müze ve Ören Yerlerine Giriş İndirimi
 • Milli Parklar ve Tabiat Giriş İndirimi
 • Şehirler Arası Otobüs İndirimi
 • THY Engelli İndirimi
 • İletişim Engelli İndirimi
 • İnternet Engelli indirimi
 • EKPSS Hakkı
 • Özel Eğitim Hakları (Özel Gereksinim)
 

Su İndirim Desteği

Engelli haklarından faturalara kampanya hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar; Engelli vatandaşlar su faturaları üzerinde % 50 indirimden yararlanma hakkına sahiptirler. Engelli bireyin yaşadığı hanede ikamet eden vasisi, birey adına indirim başvurusunda bulunur. Eğer, engellilik durumu başvuru için bizzat müracaatın önüne geçmiyor ise kişi kendi indirim talep eder.

Evinde sayaç ayrımı yapılmış veya müstakil aboneliği bulunan, engellilik durumu % 40 ve üzerinde olan bireyler, İSKİ’ye yada ilgili şehirin Su ve Kanal İdari Müdürlüğüne başvuru yaparak, gelen su faturalarını daha az tutarda, indirimli şekilde ödeme hakkına sahiptirler. Bu hak için engellilik türü fark etmemektedir.

Engelli vatandaşlar % 40 ve üzeri oranda engellilik durumunu belirten sağlık raporları ve nüfus cüzdanları ile ikamet ettikleri ilde bulunan, Su ve Kanal İdari Müdürlüğüne giderek, buradaki çalışanlara su faturasında indirimden yararlanmak istediklerini belirtirler. Kişi eğer bizzat gidemiyor ise vasisi, kişinin engellilik raporu, kendisine ait vasilik belgesi ve nüfus cüzdanı ile Su ve Kanal İdari Müdürlüğüne başvurur. Bu başvurular sonunda sonunda, çalışanlar gerekli kayıt tanımlamalarını yaparlar.

Tüm adımların sonunda ise artık su faturaları, engelli vatandaşın standart kullanımı için yansıtılan ücret üzerinde indirim uygulanarak gönderilir. Fatura giderleri yarı yarıya azaltılır.

Araç Park Yeri Hakkı

Engelli vatandaşlar için park hakkı; bu vatandaşların özellikle havalimanlarında ve belediyelerin işletmiş olduğu otoparklarda geçerli olan haklardır. Bu sayede bu vatandaşlar park için herhangi bir şekilde bu alanlara ödeme yapmak zorunluluğundan kurtulmuş olurlar. Bunun yanı sıra ÖTV indirimli olan araçları için engelli vatandaşların park hakkı kapsamından evlerinin önüne engelli araç park yeri yaptırma hakları bulunur. Bunun için kişilerin belediyeye başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Engelli Erken Emeklilik

Engelli Emeklilik Hakkı; yüzde 40 ve üzeri kişilerin belli kriterleri yerine getirmesi ile beraber yaş şartı aranmadan olunan emeklilik hakkıdır. Malulen emeklilik ise; işe giriş yaptıktan sonra herhangi bir kaza sonucunda engelli hale gelip de yüzde 60 oranında çalışma engeline sahip olan vatandaşların elde etmiş olduğu bir haktır. Ancak malulen emekli olabilmek için engelli vatandaşların belirli şartları da taşıyor olması gerekmektedir. Malulen emekli olmak için gereken şartları taşıyan kişiler, erken emeklilik hakkı kazanmış olurlar.

Malulen emeklilik şartları nelerdir?

Malulen emekli olmak için sağlanması gereken en önemli şart kişilerin emeklilik için yüzde 60 oranında çalışma güçlerini kaybetmiş olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu vatandaşlar sahip oldukları yüzde 60 oranındaki engellerini Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir sağlık kurumuna giderek raporlandırmaları gerekir. Son olarak ise malulen emekli olmak isteyen vatandaşların en az 10 yıllık sigortalarının olması gerekir. Yukarıda verilen şartlar sağlandığında engelli vatandaşlar malulen emekli olabilirler.

Elektrik İndirim Desteği

Engelli vatandaşların elektrik indiriminden yararlanmaları, Resmi Gazetede yayınlanan kararla yürürlüğü sokulmuştur. Buna göre engelli olan vatandaşların kimlikleri ile başvuru yaptıkları takdirde elektrik indirim desteği hakkı kazanmış olurlar. PTT ile Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığı tarafından imzalanan protokole göre devletten sosyal yardım ödemesi alan hak sahiplerine elektrik tüketim desteği verilerek başvuruların mesken faturasının ibraz edilmesi ile yapılabileceği belirtilmiştir. Bunun yanı sıra elektrik indirim hakkında destek payı faturalardan otomatik olarak düşülerek aynı zamanda geçmişe yönelik 3 dönem şeklinde de yapılabilecektir. Buna göre engelli vatandaşlara verilen elektrik indirim hakkı 1 – 2 kişilik hanelerde aylık 75 kwh, 3 kişilik hanelerde aylık 100 kwh, 4 kişilik ailelerde ise aylık 125 kwh, 5 kişilik hanelerde ise 150 kwh şekline yapılacaktır.

Ücretsiz Ulaşım Hakkı

Engelli haklarından bedava ulaşım hususunda bilgiler şu şekilde sıralanırlar; Engel çeşidi fark etmeksizin, % 40 ve üzeri oranda engellik durumu taşıdığı sağlık raporu ile sabit olan bireyler, ücretsiz engelli ulaşım hakları yararlanır. % 40 engelli sağlık raporu olan vatandaşlar, şehir içi otobüs, metro, deniz yolları, TCDD demir yolları, Türk Hava Yolları uçakları ile ulaşım çeşitlerini tercih etmeleri halinde her hangi bir ücret ödemeden diledikleri yere gitme hakkında sahiptirler.

Bu haktan yararlanmak için engelli bireyler % 40 engellilik durumunu ifade eden sağlık raporları ile birlikte, yanlarına bir refakatçi alarak, ikamet ettikleri ilçede yer alan Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü binasına ulaşım sağlarlar. Kurumda yer alan çalışanlara nüfus cüzdanlarını ve engelli sağlık raporlarını iletip, ‘’engelli seyahat kartı’’ almak istediklerini belirtmelidirler. Bu başvuru ardından evraklar alınıp gerekli işlemler yapılır ve kart bireye teslim edilir. Kısa süre içerisinde çıkarılan bu kart ile engelli vatandaşlar, her ulaşım işleminde paso yerine aldıkları kartı göstererek, ücretsiz ulaşım yapma imkanından yararlanırlar.

Engelli ulaşım indirimleri nelerdir?

 • Engelli vatandaşlar için ulaşım indirimi bazı ulaşım araçlarında geçerli olup bazı ulaşım araçlarında geçerli olmamaktadır. Buna göre;
 • Engelli vatandaşlar; belediye otobüsleri, metro seferleri, TCDD ve Deniz Yollarının şehir içi ulaşımları için ücretsiz kullanım haklarına sahiptirler.
 • Ağır engeli olan vatandaşlar için yanında bir kişi refakatçisi ile birlikte ücretsiz ulaşımdan yararlanabilir.
 • Şehirler arası ulaşımda engelli vatandaşlar için yüzde 30 oranında indirim mevcuttur. Ancak şehir içi ulaşımlarda bilinmesi gereken en önemli nokta bu ulaşımda refakatçi indiriminin olmayacağıdır.
 • THY indirim maalesef kısıtlı indirimlerden oluşmaktadır. Buna göre engeli vatandaşlar THY’den yüzde 25 oranında indirim hakkına sahip olurken bu durum ekonomik bilet alan kişiler ile internet üzerinden bilet alan kişiler için geçerli değildir.
2020 engelli hakları
2020 engellilerin hakları

Digitürk İndirim Hakkı

Engelli vatandaşların digitürkten yararlanmaları için kimlikleri ile firmaya başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bireysel bir digitürk satış noktasına gidilerek ya da evden başvurma yöntemi ile başvuru yapılabilir. Bu uygulama kapsamında engelli vatandaşlar yüzde 50 oranında digitürk kullanımlarından indirim hakkına sahiptirler.

Engelli Tıbbi Malzeme Desteği

Engelli vatandaşlar için tıbbi malzeme alım hakları, devletin engelli vatandaşları için vermiş olduğu en önemli uygulamalardan bir tanesidir. Buna göre hanede bulunan kişi başına düşen milli gelirin üçte birinden az alan kişiler tıbbi malzeme alımlarında devletten yardım talep edebilmektedirler. Buna göre engelli vatandaşlara yapılacak olan tıbbi malzeme alım hakları;

 • Özellikle 2 yaşını doldurmuş olan engelli çocuklar için 2 yıllık olmak üzere kişilerin tek doktor imzalı alacakları aylık raporlarla aylık 120 tane bez alımı yapılabilmektedir.
 • 5 yılda bir kez alınabilecek olan ve ilgili birimler tarafından hazırlanmış olan malzeme raporu ile reçete edilmesi koşunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tekerlekli sandalye verilmektedir.

Engelli EKPSS Sınav Hakkı

Engelli vatandaşlar için tanınan EKPSS hakkı, her sene kamu personeli için yapılan KPSS sınavının engelli vatandaşlar için uygulanma durumudur. Buna göre 2 yılda bir olarak yapılan bu sınava her türlü engel grubundan olan vatandaşların katılma hakları bulunmaktadır. Bunun yanın sıra kura yöntemi ile atama yapılarak kişiler; lise, ön lisans ve lisans mezunları ile ilköğretim ve ortaöğretim mezunları da kura ile atama yöntemine dahil edilecek olan kişiler arasında yer almaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey sınava daha önceden girmiş olan kişilerin tekrar kura için müracaat edemeyecekleridir.

Özel Araç ve Gereçler KDV indirimi Desteği

Engelli vatandaşlar için uygulanan KDV muafiyeti kapsamında engelli vatandaşların eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş ve kullandıkları her türlü araç, gereç ve özel bilgisayar programları Katma Değer Vergisinden muaf edilmiştir. Bu sayede engelli vatandaşların kullandıkları; görme engelli vatandaşlar için kullanılan bastonlar, yazı makineler, kabartma klavyeler, sesli kitaplar, ortopedik engellilerin kullandıkları ortez ve protez gibi cihazlar bu KDV muafiyetine giren cihazlardır. Buna göre yukarıda verilen bir çok hak, engelli vatandaşlar için sunulan önemli haklardan başlıcalarıdır. Hayatta bir adım geride olan bu vatandaşların sosyal hayatlarında ve ekonomik yaşamlarında daha da zorlanmamaları için bu haklar oldukça önemli bir konuma sahiptir.

İletişim İndirimleri

Engelli hakları arasından özel firmalarda indirim hususunda bilgiler şu şekilde sıralanırlar; Engelli vatandaşlar özel şirketlerin telefon hatlarını veya internet hizmetlerini kullanmak istediklerinde, % 25’ten, % 50’ye kadar indirim oranından yararlanma hakkına sahiptirler. Bunun için, engelli vatandaşlar Digitürk’ün kendilerine en yakın bayisine ulaşım sağlayarak, sağlık raporları ile birlikte diledikleri internet tanımlamasını yaptırırlar. Digitürk’ten alınan hizmet bedelleri üzerinden ise % 50 indirimden yararlanırlar.

Diğer yandan TTNET’in kendilerine en yakın olan bayisine nüfus cüzdanı ve engelli sağlık raporları ile gittiklerinde, standart internet tarifelerinin tümünün hizmetinden % 25 indirim ile yararlanma hakkına sahiptirler.

 

Muayene Öncelik Hakkı

Engelli haklarından tedavide sıra önceliği hususu hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar; Engelli vatandaşlar hastanede yapılan rutin kontroller için ve ya acil bir hastalığın gelişmesi halinde ilk olarak muayeneye girme ve tedaviden yararlanma hakkına sahiptirler. Hastanede doktor muayenesine gitmiş olan engelli bir vatandaş sıra kaydından yararlanırken, engelli kimlik kartını veya sağlık raporunu göstererek, beklemeden muayenesine girmektedir. Eğer bu duruma sırada yer alan her hangi bir kişi tarafından itiraz gerçekleşirse, hastane yönetimine bildirim yapma hakkı da bulunmaktadır.

Üniversite Uygun Eğitim Desteği

Engelli haklarından fakültede uygun eğitim hususunda bilgiler şu şekilde sıralanır:

Engelli bireyler Lise eğitimleri ardından Üniversiteye geçiş sınavına standart aşamalar ile başvurduklarında, sınav şeklinde özel koşullardan yararlanma hakkına sahiptiler. Bu kapsamda Üniversite giriş sınavında özellikle görme engelli öğrenciler için özel hazırlanmış olan karmaşık grafik ve tablo içermeyen, dokunsal yazı sistemli ve ya yüksek puntolu kitapçıklar sunulur.

Sınav sonunda Üniversite bölümlerini kazanmak için gerekli olan taban puanı ise 100 puan ve üzeri olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda görme engelli öğrenciler Üniversitelerde özel sınav ile giriş hakkına sahiptirler. Bu işlem için ekstra bir başvuru gerekmez. Standart koşullarda Üniversite giriş sınavına başvuru yeterlidir. Sınav ardından ise hangi Üniversite kazanılırsa kazanılsın, görme engelli öğrenciye uygun şartların hazırlanması ve gerekli eğitim ortamının sağlanması Üniversitelerin mesuliyetindedir.

Refakat İzin Hakkı

Engelli haklarından eşlik etme izni hususunda bilgiler şu şekilde sıralanırlar; Kendisine hastanede veya evde bakımda belirli periyotlar ile eşlik edilmesi gereken engelli vatandaşlar, ailelerinden yardım alma hakkında sahipten aile bireyleri ise bu konuda işverenlerinden izin alma hakkına sahiptirler.

Engelli bir bireyin her hangi bir hastalık sebebi ile refakat ihtiyacı doğmuşsa, kişiye eşlik edecek olan aile bireyinin işvereninin refakat iznini vermeme gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Engelli bireyin anne, baba veya kardeşi tarafından, İşveren tarafına refakat yapılacağının bildirilmesi ardından, izin belgesi doldurularak, her hangi bir ücret kesintisi problemi yaşamdan izne çıkılması hakkı bulunmaktadır. Bu yasal işlem ve engelli hakları yönetmeliği kapsamında engelli vatandaşa, tedavisi kapsamında maksimum 2 ay süre ile refakat edilir.

Engelli Sosyal Yardım Desteği (Nakdi)

Engelli sosyal yardımları engelli, engelli yakınları ve muhtaç durumda olan kişilere yapılan ödeme türleridir.

2021 Engelli aylıkları için kişi başına düşen aylık gelir sınırı: 852,53 TL
Dönem Oran Maaş
2020/1.Dönem %40-69 537,07 TL
2020/1.Dönem %70+ 805,61 TL
2020/2.Dönem %40-69 567,96 TL
2020/2.Dönem %70+ 851,95 TL
2021/1.Dönem %40-69 609,61 TL
2021/1.Dönem %70+ 914,42 TL
2021/2.Dönem %40-69 661,13 TL
2021/2.Dönem %70+ 991,69 TL

< ">Evde Bakım Aylıkları alt kısımdaki tabloda yer almaktadır.

2021 Evde Bakım aylığı hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı: 1705,06 TL
Dönem Evde Bakım Maaşı
2020/1.Dönem 1.460,61 TL
2020/2.Dönem 1.544,61 TL
2021/1.Dönem 1.657,86 TL
2021/2.Dönem 1.797,97 TL

2021 Muhtaç Aylıkları alt kısımdaki tabloda yer almaktadır.

Dönem Yardım Bedeli
2020/1.Dönem 914,49 TL
2020/2.Dönem 967,07 TL
2021/1.Dönem 1.037,96 TL
2021/2.Dönem 1.125,67 TL

 

Engelli Aylığı

Engelli haklarından aylık bağlanması hususunda bilgiler şu şekilde sıralanırlar; Engellilik çeşidi fark etmeksizin, "gelir düzeyi düşük" % 40 engellilik oranı bulunduğu sağlık raporu ile ifade edilen vatandaşların tümü, engelli hakları kapsamında, engelli 2022 engelli aylık ödemesinden yararlanırlar.

Engelli bireylerin, maaş hakkından yararlanmak için ilk etapta ikamet ettikleri ilçe’de yer alan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı binasına gitmeleri gerekir. Kendileri gidemiyor ise vasileri, vasilik belgesi ile bu kurumdan adlarına başvuru yaparlar. Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı binasına sadece nüfus cüzdanı ile gitmek yeterlidir.

Giden vasi ise vasilik belgesi ve engelli vatandaşın nüfus cüzdanı götürülecek evraklardır. Bu aşama ardından kurum çalışanlarına engelli maaşı alınmak istendiği aktarılmalıdır. Talep üzerine, engelli vatandaşlar kurumun adresini ilettiği ve adlarına randevu aldığı bir devlet hastanesine yönlendirilirler. Belirtilen randevu tarihinde bu hastanede gerekli muayenler yaptırılarak, ücretsiz bir şekilde engelli sağlık raporu edinilir.

İkinci aşamda ise bu engelli sağlık raporu ile kişi veya vasisi ikamet ilçelerinde yer alan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurum binasına, ulaşım sağlarlar. Kuruma engelli bireyin nüfus cüzdanı ve % 50 engelliliği gösteren sağlık raporu, kişinin vasisi başvuru yapıyor ise bu belgelere ek olarak vasilik belgesi teslim edilip, maaştan yararlanılmak istendiği aktarılır. Bu tüm bilgiler kapsamında form imzalanarak, maaş ödemesinin başlaması çalışanlarca kayıt altına alınır. Başvurun ardından geçen ilk ay maaş ödemeleri başlar.


Yorum Yapın

Puan Verin :

Yorumları Oku

  Nejla Alptekin
  11 Kasım 2021
  Yüzde 98 engelli raporum var bakım maaşı alabilirmiyim
  Cevapla
  Talip Onay
  7 Ağustos 2021
  Engelli refakatçi indiriminden faydalanmak için, refakatçi kartı nereden ve nasıl çıkartılır
  Cevapla
  Murat sercan korkut
  6 Ağustos 2021
  Merhabalar. %34 engelli raporu verdiler. Bununla ne gibi durumlardan faydalanabiliyorum.
  Cevapla
  Murat sercan korkut
  3 Ağustos 2021
  Merhabalar. %34 engelli raporu verdiler. Bununla ne gibi durumlardan faydalanabiliyorum.
  Cevapla
  Şükrü bey
  10 Temmuz 2021
  100/55 engelli yim aracı OTV indirimli araç alabilirmiyim ?
  Cevapla
  • Ahmet Mustafa Küçük
   25 Eylül 2021
   Benim %90 raporum var 2012 maliye müdürlüğü tarafından verilen 2022 çalışamaz evet yazdığı taktirde 2021 vakıf tarafından kesildi.