1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı Nedir?

Engelli hakları ulusal eylem planı ne demek, engelli hakları ulusal eylem planı hedefleri nelerdir, engelli hakları ulusal eylem planı amacı nedir? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı, engelli insanların haklarının korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla devletimiz tarafından uygulanacak stratejik yol haritasıdır.

Aile Bakanlığı tarafından yürütülen “Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı” 2023-2025 Cumhurbaşkanımızın imzasıyla genelge 03 Şubat 2023 tarihli 32093 sayılı resmi gazetede yayınlandı.

Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı
Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı

Engelli hakları ulusal eylem planı ne demek?

Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı, engelli insanların haklarının korunmasını, yaşam kalitesinin iyileştirilmesini ve toplumda daha etkin bir şekilde yer almasını amaçlayan yol haritasıdır.

Bu plan, engelli insanların ihtiyaçlarının tanımlanması, engelli insanların haklarının belirlenmesi, hak ihlallerinin önlenmesi ve engelli insanların toplumda daha etkin bir şekilde yer almasına yönelik uygulamaların yapılması gibi konuları içerebilir.

Engelli hakları ulusal eylem planı hedefleri nelerdir?

Engelli Hakları Ulusal Eylem Planının hedefleri, engelli insanların haklarının korunması, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve toplumda daha etkin bir şekilde yer alması amacıyla belirlenebilir.

Bu hedefleri kısaca incelemek gerekirsek;

 • Erişilebilir toplum (Engelli bireylerin yaşamın her alanına dâhil olduğu erişilebilir bir toplum inşa etmek)
 • Hakların Korunması ve Adalet (Engelliliğe dayalı ayrımcılıkla mücadele ederek eşitliği tesis etmek)
 • Sağlık ve İyilik Hali (Engelli bireylerin yaşamları boyunca en üst sağlık ve iyilik haline sahip olabilmelerini sağlamak)
 • Kapsayıcı Eğitim (Farklılıkları gören ve çeşitliliği destekleyen kapsayıcı eğitimi her seviyede güçlendirmek)
 • Ekonomik Güvence (Engelli bireylerin ekonomik statüsünü güçlendirmek)
 • Bağımsız Yaşam (Engelli bireylere bağımsız yaşam için bireysel ve sosyal destekler sunmak)
 • Afet ve İnsani Bakımdan Acil Durumlar (Afet ve insani bakımdan acil durumlarda engelli bireyler açısından içermeci koruma ve müdahale anlayışını güçlendirmek)
 • Ulusal Uygulama ve İzleme (Koordinasyon anlayışını ve veriye dayalı izleme kapasitesini güçlendirmek)

Bu hedeflere ulaşmak için devlet tarafından 2023-2025 yıllarında alınacak tedbirleri kapsamaktadır.

Engelli hakları ulusal eylem planı amacı nedir?

Engelli hakları kapsamında ulusal eylem planının amacı, engellilerin toplumsal hayatta eşitliğini ve fırsatlarını artırmak için engelli haklarının korunması ve geliştirilmesi için bir plan oluşturmaktır. Bu plan, engellilere yönelik ayrımcılığın önlenmesi, erişilebilirlik, eğitim, istihdam ve diğer alanlarda engellilerin haklarının garanti altına alınması gibi konuları kapsamaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ulusal Engelliler Veri Bankası Nedir?

2030 Engelsiz Vizyon Belgesi’nde de öngörüldüğü üzere; güçlü koordinasyon, çok taraflı iş birliği ve engelli bireyleri temsil eden sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile engelliliği ana akımlaştıran ve engelli bireylerin engellilikten kaynaklı ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran faaliyetleri içermektedir.

2023-2025 Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Yazı Kaynakları
Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı(2023-2025)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili