1. Anasayfa
 2. Engelli

Neden Engelli Çalışan İstihdam Etmelisiniz? – Engelli İstihdamı

Engelli çalışanları işe almanın iş dünyasına nasıl fayda sağlayabileceğini gösteren 5 ana nedeni keşfediyor ve Kurumsal başarılı olan şirketlerden örnek olay incelemelerine bakıyoruz. Neden engelli istihdam etmeliyiz hepsi yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli istihdamı sağlamak isteyen firmalar aslında, %30 civarında daha yüksek kar marjı, %200 daha yüksek net gelir ve %28 daha yüksek gelir ile diğerlerinden daha iyi performans gösterme eğilimindedir. İstatistikler her şeyi söylüyor. Hiç şüphe yok ki, engelli katılımı işinizi bir sonraki seviyeye taşımanın bir yolu.

Engelli Bir Bireyi Çalıştırmak Size Ne Kazandırır?

Hepimiz, herkesin eşit istihdam hakkı olduğu konusunda hemfikiriz. İş engelli çalışanları işe almaya gelince, işverenler yıllardır düşük beklentileri korudu. Neyse ki, engelli çalışanların işe alınmasıyla ilgili yanlış algıların yaygınlaşması nedeniyle bu zihniyet artık hızla değişiyor. 

Günümüzde şirketler engelli insanları işe almakla oldukça ilgileniyor. Algıdaki bu değişim sadece engelliler için değil, işverenler için de faydalıdır.

Engelli istihdamı
Engelli istihdamı

İstatistikler her şeyi söylüyor. Hiç şüphe yok ki, engelli katılımı işinizi bir sonraki seviyeye taşımanın bir yolu. Hala engellilerin işletmeniz için değerli bir birisi olduğunu nasıl kanıtlayabileceğini merak ediyorsanız, işte şirketinizde engelliler için bir işe alım kampanyası başlatmak isteyebileceğiniz bazı nedenler.

Engellileri İşe Aldıktan Sonra Yüksek İş Kalitesi

Çoğu çalışan gibi, bir iş, engelli bir kişi için çok şey ifade eder. Bunun temel nedeni, nispeten sınırlı engelli istihdam olanaklarının olmasıdır. Bu nedenle, engelli kişileri işe alırsanız, şirket için değerli olduklarını kanıtlamak için yüksek motivasyona sahip olmaları daha olasıdır. Bu, diğer çalışanlarla karşılaştırıldığında eşit veya daha iyi iş performansı anlamına gelir.

Geliştirilmiş Kurum Kültürü

Çoğu işveren, özellikle şirketlerinde halihazırda engelli istihdam edenler olmak üzere, bu görüşü ikinci plana atıyor. Bunun temel nedeni, engelli istihdam olanakları sağlayarak, ekibinize motivasyonu yüksek profesyonelleri eklemiş olmanızdır. 

Bu, işyerinde kültürün genel kalitesini artıran bir kapsayıcılık duygusunu teşvik eder. Başka bir deyişle, engelli çalışanları iş gücünüze davet etmek, iş moralini iyileştirmenin başka bir yoludur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli İstihdam Hakları Nelerdir?

 Çalışanlar birbirlerine ve hatta müşterinize karşı daha sempatik bir davranış geliştirir. Bu da performanslarına olumlu yansıyor ve bunun sonucunda şirketin verimliliği artıyor.

Daha düşük çalışan devir Hızı

Engelli çalışanların bir şirkette uzun süre kalması daha olasıdır. Bu, işe alım süreci ve eğitim için harcadığınız masrafların boşa gitme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir. Bu kısmen engellilerin iş arama konusunda bazı zorluklarla karşılaşmalarından kaynaklanmaktadır. Bunun dışında, engelli çalışanların iş istikrarı arama olasılığı diğer adaylardan daha fazladır.

Daha geniş bir yetenek havuzu

Engelli kişileri iş gücünüze katılmaya davet etmenin size yalnızca daha geniş bir yetenek havuzuna erişmenizi sağlayacağı anlamına gelir. Nispeten daha az yetenekli ve potansiyel olarak daha az motive olmuş kişileri işe almak yerine, yüksek yetenekli ve motive engelli çalışanları işe almak uzun vadede işiniz için daha iyidir. 

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Çalıştırma Zorunluluğu (Kamu-Özel Sektör)

Günümüzde şirketlerin yetenek ve kalifiye işçiler için savaşta olduğunu kabul etmek önemlidir. Günümüzün sıkı ekonomilerinde, her işletme en iyi çalışanları ister ve tamamen ilgili ve hak eden bir grup insanı dışarıda bırakmak mantıklı değildir.

Farkındalığa öncelik verin

Aksi halde işe uygun olan engelliler için sınırlı istihdam olanakları bir ikilemdir. Toplumumuzu birçok yönden etkiliyor. Hak eden tüm adaylara eşit iş fırsatı sunmanın yolu farkındalık yaratmaktır. Farkındalığı ön planda tutarak ve şirketinizde engelliler için açık pozisyonlar oluşturarak üzerinize düşeni yapabilirsiniz. Aynı zamanda, engelli çalışanları iş gücünüze davet etmenin birçok avantajından yararlanarak diğer işletmeler için gerçek hayattan örnekler oluşturabilirsiniz. 

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Çalışan Hakları Nelerdir?

Bu nedenle, farkındalık yaratmanın bir yolu olarak birçok şirket Ulusal Engelli İstihdam Farkındalık kutluyor. Bu sadece onların kamu imajını geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda tüm sektörlerdeki diğer işletmelere güçlü bir mesaj göndermenin bir yoludur.

Engelli işe alımlarda – Örnek

Microsoft’un engelliler için örnek bir işe alım programı oluşturduğunu biliyor muydunuz? İşe alım süreci özellikle otistik insanlara yönelikti. En iyi yanı, programın sadece engellileri işe almaya odaklanması değil, aynı zamanda eğitime de özel önem verilmesidir. Microsoft, engelli çalışanlarının tam potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlamak için koçluk girişimleri aldı.   

Bu, engellilere iş olanakları sağlamanın yalnızca işiniz için olumlu sonuç vereceğini gösteriyor. Ayrıca, önyargısız ve herkesin topluma katılmasına izin veren bir topluluk oluşturmak için üzerinize düşeni yapabileceksiniz. Hepimiz değer verilmeyi hak ediyoruz ve farklılıklarımızı fark etmenin zamanı geldi!   

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Tekerlekli sandalye kullanıcısı olmam hayatı ilginç kılıyor ama geri alınamaz değil. Engelimi aşmaya çalışmıyorum, onunla çalışmayı tercih ediyorum. Erhan Pamuk, Engellilikle mücadele, erişilebilirliği teşvik etme gibi alanlar da mücadele veren bir kişidir ve birçok etkinlik panelde yer almıştır.

Yazarın Profili