Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Kimlik Kartı Nedir ve Nereden Alınır?
Engelli

Engelli Kimlik Kartı Nedir ve Nereden Alınır?Engelli kimlik kartı, engelli kişilerin sosyal yaşam standartlarını kolaylaştırmak ve toplumumuzdan izole olmadan hayatlarını devam etmeleri ve pozitif ayrıcalıklı haklardan yararlanmaları için verilen kartlardır. Engelli kartları, engelli kişilerin hayatlarını kolaylaştırma durumunda önemli rol sahibidir.

Engelli kimlik kartı nedir?

En az %40 oranında tüm vücut fonksiyon kaybı bulunan ve bunu engelli sağlık kurulu raporu ile belgeleyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir kimlik kartıdır. 19.07.2008 tarih ve 26941 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Engelliler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik" esaslarına göre verilir.

Engelli kartı nereden alınır?

Engelli kimlik kartları Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenir. Başvuru yerleri ikamet edilen ilin Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleridir. Engelli kimlik kartı ön başvuru işlemi e-devlet üzerinden de yapılabilmekte olup, ancak gerekli rapor ve belgelerin sosyal hizmetler il müdürlüğüne elden ulaştırılması gerekmektedir. Bu yüzden şu anda elektronik başvuru çok da bir anlam ifade etmemektedir.

Engelli kimlik kartı nasıl alınır?

Engelli kimlik kartı için ikamet edilen ilin Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılır. Başvuru için gerekli belgeler ;

 • En az %40 ve üzeri engelli sağlık kurulu raporu aslı ya da onaylı nüshası
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engelli kimlik kartı müracaat formu ya da dilekçe

Daha önceden Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından verilen engelli kimlik kartları geçerliliğini korumakta olup değiştirmeye gerek yoktur.

Engelli kartı başvuru şartları nelerdir?

Engelli kimlik kartı başvurusu yapan engelli kişilerin öncelikle tam teşekküllü hastanelerden engelli sağlık raporu almaları ve rapor oranının en az %40 ve üzeri olması gereklidir. Sağlık raporu ve diğer belgeler ile beraber bağlı olduğunuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğüne ziyaret ederek engelli kimlik kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Engelli kart başvurusu nasıl yapılır?

Engelli kimlik kartına ilk kez başvuru yapacak engelli kişiler yada refakatçileri %40 ve üzeri engelli sağlık kurulu raporunu bağlı oldukları il ve ilçe Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine giderek engelli kimlik kartı başvuru formu doldurarak ve son 6 ayda çekilmiş iki vesikalık fotoğraf ile beraber engelli kimlik kartına başvurabilir.

Başvuru dilekçesi nasıl olmalıdır?

Engelli kimlik kartı başvurusu için standart bir dilekçe örneği yoktur. Sosyal hizmetler il müdürlüklerinde hazır matbu evrak olarak engelli kimlik kartı başvuru formu doldurulabilir, ya da e-devlet üzerinden elektronik ortamda ön başvuru işlemi yapılabilir.

Ancak e-devlet üzerinden yapılan başvuruyu takiben rapor ve gerekli belgelerin ikamet edilen ildeki sosyal hizmetler il müdürlüğüne elden ulaştırılması gerekmektedir.

Hangi durumlarda kart iptal edilir?

Engelli kimlik kartı iptali belli durumlarda iptal edilmektedir. Engelli kimlik kartı iptal sebepleri alt kısımda yer almaktadır. Engelli kartı iptal edilme durumları şu şekildedir;

 • Engel durumunun değişmesi (%40 oranın altına inmesi)
 • Engelli kişinin ölümü
 • Hatalı ve yanlış beyanda bulunma
 • Belge ve evrak eksikliği

Engelli kartı sorgulaması nasıl yaparım?

Engelli kimlik kartı sorgulaması için iki yöntem bulunmaktadır. ALO 144 ve ALO 183 Sosyal destek hattını arayarak sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca elektronik ortam üzerinden e-devlet kapısı aracılığı ile engelli kimlik kartı ön başvurusu yapmak için tıklayınız.

Engelli kartı ile nelerden faydalanabilirim?

Engelli kimlik kartı öncelikle %40 ve üzeri engelli sağlık kurulu raporunun sağladığı bütün hak ve avantajları sağlar.

 • Biz burada rapor ve başka şartların birlikte arandığı hak ve avantajları bir kenara bırakarak sadece engelli kimlik kartı ile faydalanılabilecek başlıca hak ve avantajlardan bahsedeceğiz.
 • Engelli sağlık kurulu raporunun gerektiği her yerde rapor yerine geçer.
 • İzmir gibi bazı illerde şehir içi toplu ulaşım araçlarından engelli kimlik kartını ibraz etmek suretiyle faydalanılır. Ayrıca ilgili belediyeye ait bir kart şartı aranan illerde ise bu kartı almak için engel durumunun belgelenmesinde geçerlidir. Ağır engelli ve refakatçili engelli kimlik kartları ile engelli ile birlikte bir refakatçisi de ücretsiz yolculuk yapar.
 • Devlete ait müze, ören yeri, milli parklar ve mesire alanlarına ücretsiz giriş imkanı sunar.
 • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları'nda (TCDD), yüksek hızlı trenler (YHT) dahil tüm koltuklu seferlerde ücretsiz ulaşım imkanı sağlar.
 • Devlet tiyatroları ücretsizdir.
 • Türk Hava Yolları seferlerinde indirimli uçuş sağlar. Doktor raporu ile refakatçi eşliğinde yolculuk yapması gerektiği belgelenen engelliler ile birlikte, aynı seferde olması şartıyla refakatçisine de indirim uygulanır. Promosyon ürünü biletler indirim dışıdır.
 • Şehirlerarası otobüs firmaları ile yolculuklarda indirim sağlar.
 • Mobil telefon ve internet gibi telekomünikasyon ürünlerinde geçerli tarife üzerinden %25 indirim sağlar.
 • Engellinin üzerine olan su aboneliklerinde engelli kimlik kartı ya da engelli sağlık kurulu raporu ile engelli aboneliklerde belirli bir miktara kadar olan tüketimler için %50 indirim uygulanır.
 • Havalimanı otoparklarından engelli kimlik kartını ibraz etmek suretiyle ücretsiz faydalanılır.
 • Çeşitli Spor müsabakalarına ücretsiz giriş sağlar.
 • Sinemalarda indirim sağlar.
 • Türkiye sınırları içerisinde 200 metrekarenin altında tek konuta sahip olan engelliler ilgili belediyeye engelli kimlik kartı ya da engelli sağlık kurulu raporlarını ibraz ederek emlak vergisi muafiyeti hakkından faydalanabilirler.
 • Öğretmen evlerinde konaklamalarda indirim imkanı sunar.

Merak Edilen Sorular

Engelli kart ile ilgili merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik. Soru ve cevaplar alt kısımda yer almaktadır.

Bedensel, ruhsal, duyusal, zihinsel ve sosyal yeteneklerini en az %40 ve üzeri kaybeden doğuştan yada sonradan gelişen vatandaşlara engelli kimlik kartı verilmektedir.

Yorumları Oku

 • 5 Haziran 2021

  Cumhur

  Engelli kartım var otobüs e bindim ve benden kartımı okutma mı istedi ben de benim kartım okutma yok dedim Bana şoför otobüs e binemezsin dedi beni otobüs den indirdi kartımı değistirmemi söyledi ben de hiç uğraşmadan otobüs ten indim
  Cevapla
  • 9 Eylül 2021

   Hakan

   Olduğunuz şehrin kart kuralı varsa ki Hes Kodu geldi artık. Kart basmanız mecburidir.
   Cevapla
 • 13 Aralık 2020

  Murat aydın

  Yüzde 50 engelli bir kişiyim ve sağlık raporum var, elektrik indirim desteğinden yararlanma hakkım varmı acaba ?
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :