Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli kimlik kartı başvurusu için e-devlet üzerinden ön başvuru ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ziyaret ederek engelli kimlik kartı başvurusu yapılır. Engelli kimlik kartı sorgulaması ALO 183 Sosyal destek hattını arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Engelli kartı ön başvurusu nasıl yapılır?

Engelli kimlik kartı ön başvurusu, e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak sağlayabilirsiniz. Engelli kimlik kartı almak için ön başvuru yollarından bir taneside e-devlet üzerinden ön başvuruda bulunmaktır. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra E-Hizmlet menüsü tıklanarak açılan sayfa üzerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfası bulunmalıdır. Kurum başlığına giriş yapıldıktan sınra Engelli Kimlik Kartı Ön Başvuru seçeneği seçilerek ön başvuru randevu tarihi oluşturulmalıdır.

Engelli Kimlik Kartı Ön Başvuru

Kart başvurusu nasıl tamamlanır?

Engelli kimlik kartı ön başvurusunu e-devlet üzerinden yapan engelli kişiler, aldıkları randevu tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ziyaret ederek, başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmesi ile beraber başvuru sonuçlanır.

Engelli kartı ne kadar sürede gelir?

Engelli kimlik kartı başvurusu sonrası, değerlendirme aşamasına geçilmektedir. Değerlendirme aşamasında başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda engelli kimlik kartınız hazırlanmaktadır. Değerlendirmeler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılır. Engelli kimlik kartı değerlendirilmesi ve engelli kişiye teslimi 7 iş günü süresinde tamamlanır.

Engelli kartı sorgulaması nasıl yapılır?

Engelli kimlik kartı sorgulaması yapmak için iki yöntem yer almaktadır, bu yöntemler şu şekildedir;

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Destek Hattı ALO 144 arayarak engelli kimlik kartı sorgulaması yapılır.
 • ALO 183 Sosyal destek hattı aranarak engelli kimlik kartı hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Engelli kartı kimlere verilir?

Engelli kimlik kartına sahip olan kişiler, engelli kimlik kartına başvuran ve başvurusu onaylanan engelli kişilerdir. %40 ve üzeri engelli kişilerin tam teşekküllü devlet hastanelerinden aldıkları sağlık raporu ile beraber başvuruda bulunabilir. Engelli kimlik kartından sadece engelli kişi faydalanır, yakınları faydalanamaz.

Engelli kartı başvuru şartları nelerdir?

Engelli kimlik kartı başvuru koşulları alt kısımda yer alan maddeleri kapsamaktadır.

 • %40 üzeri engelli sağlık raporu
 • T.C. Kimlik Kartı

yeterli olmakla beraber kişinin ruhsal, bedensel ve zihinsel bir engele sahip olması gereklidir. Engelli sağlık raporu alan kişinin raporunda net şekilde engel türü ve oranı yazılı olması gereklidir.

Engelli kartı başvuru evrakları nelerdir?

Engelli kimlik kartı başvuru belgeleri, alt kısımdaki şekildeki gibidir;

 • Nüfus Cüzdanı
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Engelli Kimlik Kartı Başvuru Dilekçesi
 • Engelli Sağlık Raporu
 • Engelli Kimlik Kartı Bilgi Formu

belgelerin eksiksiz tamamlanarak teslim edilmesi durumunda başvurunuz incelenecek ve bir problem olmaması durumunda engelli kimlik kartınızı almanız için size bir randevu tarihi verilecektir.

Engelli kartların kullanım amacı nedir?

Engelli kişilerin engelli kimlik kartı alması kişinin yararına olacak bir durumdur. Devletimiziin engellilere yönelik sunduğu birçok haktan yararlanması için bu karta ihtiyaç duyulur. Engelli kişilerin topluma kazandırılması, sosyal toplum içerisinde yer alması, kendilerine tanınan hak ve ayrıcalıklardan yararlanılması için bu karta sahip olmalı çok önemlidir.

Engelli kart hangi durumda iptal olur?

Engelli kimlik kartının iptal olmasına neden olan bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Engelli sağlık rapor oranın %40 altına düşmesi
 • Engelli kişinin ölümü
 • Engelli kişinin yanlış beyanlarda bulunarak engelli kimlik kartı sahibi olması

bu tarz durumların yaşanması durumunda engelli kişinin engelli kimlik kartı iptali edilir.

Yorum Yapın

Puan Verin :