Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Kartı Kimlere Verilir, Nasıl Çıkartılır?

Engelli kimlik kartı, engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşam içinde hayatlarını biraz daha kolaylaştırmak ve onların toplumdan tamamen izole olmadan yaşamlarını devam ettirmek için verilen kartlardır. Sahipleri için son derece önemli olan bu kimlik kartları, engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmada ciddi bir rol oynamaktadır. 2008 yılından bu yana belirli bir engel yüzdesi olan tüm vatandaşlara verilen engelli kimlik kartları, bir kereye mahsus olmak üzere verilmektedir.
Sesli okuma

Engelli kimlik kartları kimlere verilir?

Engelli kimlik kartı, bedensel anlamda ya da ruhsal anlamda belirli bir engeli bulunan kişilere verilen kartlardır. Bu kartlar vatandaşlarımızın hayatlarını bir nebze daha kolaylaştırmak ve onların belirli haklardan yararlanmalarını sağlamak adına son derece önemli bir ayrıcalıktır.

19 Temmuz 2008 tarihinden sonra resmi gazetede yayınlanan yürütmeliğe göre ülkemizde bir engelli veri tabanı oluşturulmuş ve bununla birlikte engel oranı yüzde 40 olan kişilere belirli haklardan yararlanmalarını sağlamak amacıyla engelli kimlik kartları verilmeye başlanmıştır. Özellikle kalıcı bir engele sahip olan kişiler engelli kimlik kartlarını bir kez ve yüzde 40 engelli olduklarını gösteren sağlık raporları ile birlikte almaktadırlar.

Engelli kimlik kartını almak isteyen kişiler belirli şartları sağladıktan sonra ilgili kurumlardan engelli kimlik kartlarını alabilirler. Pek çok engelli vatandaşımızı sosyal yaşama geri kazandırmak adına önemli olan engelli kimlik kartları, her açıdan mutlaka sahip olunması gereken kartlardır.

Engelli kartları nerelerde kullanılır?

Engelli kimlik kartlarının kullanım alanları genel olarak engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılmalarını sağlamak amacıyla pek çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Engelli vatandaşlarımıza pek çok yerde kolaylık sağlayan bu kartlar, aynı zamanda onlara pek çok alanda ayrıcalık da sağlar. Buna göre engelli vatandaşların engelli kimlik kartı ve engelli hakları bazıları şunlardır;

 • Fatura İndirimleri 
 • Engelli Vatandaşlar İçin Park Hakkı
 • Erken Emeklilik Hakkı
 • Engelli Vatandaşlar İçin Elektrik İndirimi
 • Ücretsiz Ulaşım Hakkı
 • Digitürk İndirimi
 • Tıbbi Malzeme Alım Hakkı
 • EKPSS’ye Girme Hakkı
 • Özel Şirketlerde İndirim
 • Muayenede Sıra Önceliği
 • Refakat İzni

Engelli kartı nereden alınır?

Engelli Kimlik Kartı, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Aile ve Sosyal Politikalar il ve ilçe müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Engelli kimlik kartı başvurusu öncesinde randevu almanız gereklidir. Randevularınızı e-devlet sistemi üzerinden başvuru yaparak alabilirsiniz. Başvuru evraklarınız ile beraber verilen tarihte gitmeniz durumunda engelli kimlik kartınız en yakın sürede tarafınıza teslim edilecektir. Engelli Kimlik Kartı başvurusu için lütfen tıklayınız

Kart başvurusunda nasıl bir yol izlenmeli?

Engelli kimlik kartı başvurusu yapacak kişilerin öncelikle engelli olduğunu gösteren engelli sağlık raporu ile beraber bağlı oldukları il ve ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine başvurması gereklidir. Başvuru sonrası gerekli incelemeler yapılarak uygun olması durumunda, engelli kimlik kartınız kart basılma süresi ile beraber 7 iş günü sürebilir ve hazır olduktan sonra tarafınıza teslim edilecektir.

Engelli kartı başvurusu nereye yapılır?

Engelli kimlik kartı başvurularının yapıldığı yerler genel olarak engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları yerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleridir. Kişiler gereken tüm belgelerini hazırladıktan sonra ilgili olan bu kuruma başvuruda bulunup engelli kimlik kartı çıkartmak istediklerine dair beyan verebilirler. Kurum tarafından yapılacak olan incelemelerde eğer kişilerin engelli kimlik kartı alma hakları varsa bu kişilere engelli kimlik kartları verilir. 

Kartı başvuru belgeleri nelerdir?

Engelli kimlik kartı başvurusu yapılırken gereken belgeler, engelli kimlik kartı alma ile alakalı yayınlanan yürütmelikte kesin olan ve eksik teslim edildiğinde işlemlerin yapılamayacağı belgelerdir. Engelli kimlik kartı alacak olan kişilerin belgelerini doğru şekilde beyan etmeleri yürütülecek olan sürecin sorunsuz geçmesi adına son derece önemlidir. Buna göre engelli kimlik kartı başvurusunda gereken belgeler şunlardır:

 • Kişiye ait nüfus cüzdanı aslı ya da fotokopisi,
 • Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi,
 • Kişilerin engel oranlarını gösteren Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık kurumlarından alınmış olan engelli raporları,
 • Engelli kimlik kartı alacak olan vatandaşa ait yakın zamanda çekinmiş olduğu 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Kişilerin ilk başvuru dilekçeleri,
 • Kişiye ait engel oranında bir değişme varsa bunu gösteren engel oranı değişikliği dilekçesi,
 • Refekatçi kartı dilekçesi örneği,

gibi belgeler engelli kimlik kartı çıkartılırken gereken belgelerdir. Yukarıda verilen belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanarak ilgili yerlere başvuruda bulunulur.

Yorum Yapın

Puan Verin :