1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Engelli Kişiler İçin Özel Tasarlanmış Elektrikli Araba

Absolute Design tarafından geliştirilen, tekerlekli sandalye kullanan engelli kişiler için tasarlanmış elektrikli araç tasarımıdır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli kişilerin yaşamları ve yaşam tarzları zor bir durumdur. Koşmak, yürümek ya da araba kullanmak engelli kişiler oldukça zor bi durumdur. Günlerinin çoğunu tekerlekli sandalyede geçirmek zorunda oldukları için bazı zorluklar yaşanmaktadır.

Erişebilirlik son dönemlerde oldukça iyileşse de yeterli seviyeye henüz gelmemiştir. Şu anda Indiegogo’dan fon toplayarak elektrikli bir araç konsepti olan Equal ile herşey değişebilir.

engelli elektrikli araba 11

İşlevsel ve havalı bir görünüme sahip olan, tamamen tekerlekli sandalye kullanan kişilere göre dizayn edilmiş elektrikli bir arabadır. Aracın arka tarafından giriş yapılarak, herhangi bir kişinin yardımına ihtiyaç duymadan aracı kullanmak mümkündür. 

Engelli Kişiler İçin Özel Tasarlanmış Elektrikli Araba
Engelli Kişiler İçin Özel Tasarlanmış Elektrikli Araba

Equal elektrikli arabanın tasarımı, kişinin engelini dışarı vurgulamadan dikkatle ergonomik bir tasarım ile tasarlanmıştır. 

Absloute Design, Hırvatistan merkezli olup erişebilir araç tasarımı sunma konusunda uzmanlaşmış Dario Dropucic ve Vedran Martink tarafından kurulmuştur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili