1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Engelli Kişiler İçin Tasarlanmış Mobil Uygulamalar

Akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için iletişimden yeni beceriler öğrenmeye ve günlük rutinleri daha basit hale getirmeye kadar her konuda size yardımcı olabilecek en etkileyici uygulamalardan bazılarını tek tek seçtik.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Be My Eyes – Gözlerim Ol (Ücretsiz)

Be My Eyes tam olarak söylediğini yapan ve harika uygulamadır. Uygulama, görme kaybı olan ve yardıma ihtiyacı olan insanları bir video bağlantısı aracılığıyla gören gönüllülerle buluşturmaktadır. Örneğin, daha önce hiç gitmediğiniz bir yerde yolunuzu bulmak istediğinizi varsayarsak uygulamadaki canlı görüntülü arama yolu ile bir gönüllüyle bağlantı kurmanız yeterlidir ve sizi kısa sürede sizi gitmek istediğiniz yere yönlendirecektir.

IOS Magazası | Google Play

Seeing AI – AI’yı Görmek (Ücretsiz)

Seeing AI, etrafınızdaki dünyayı anlatan ücretsiz bir uygulamadır. Sokak tabelasında ne yazdığı, elinizde ne kadar para tuttuğunuzu veya önünüzdeki binanın ne renk olduğu gibi çektiğiniz şeylerin bir tanımını vermek için AI ve telefonunuzun kamerasını kullanır.

IOS Mağazası

Voice Dream Reader – Sesli Rüya Okuyucu (22,99 $)

Voice Dream Reader, en mükemmel erişilebilir okuma aracıdır. Gelişmiş metin okuma işlevine ve herhangi bir sesli veya görsel okuma stiline uyacak şekilde özelleştirilebilen bir ekran düzenine sahiptir. Ayrıca aralarından seçim yapabileceğiniz 36 ses ve etkileyici 27 dil var.

IOS Mağazası | Google Play

Rogervoice Altyazı Aramaları (Ücretsiz)

Uygulama, telefon sohbetlerine gerçek zamanlı olarak altyazı ekleyerek işitme kaybı olanlara yardımcı olur. Bir kişi konuşurken, birlikte okumak için ekranda metin görünecektir. Ayrıca konuşmakta zorluk çekiyorsanız, bu uygulama yanıtınızı metin olarak yazmanıza da olanak tanır ve ardından uygulama bunu arkadaşınıza okur.

IOS Mağazası | Google Play

RIDBC Auslan Eğitmeni: Anahtar İşaretler (Ücretsiz)

Bu ücretsiz uygulama, ‘lütfen’, ‘teşekkürler’ ve ‘nasılsınız?’ gibi 150 yaygın Auslan işaretinin yanı sıra Auslan Alfabesini öğrenmenize olanak tanır. Her işareti öğrenmek için resim ve videoları içeren adım adım bir süreci izleyeceksiniz. Temel bilgilerde uzmanlaştıktan sonra, ücretli sürüm 500’den fazla işaret içerir.

IOS Mağazası | Google Play

Sheechify Metin Okuyucu (Ücretsiz)

Speechify, odaklanmanıza ve daha fazla bilgiye sahip olmanıza yardımcı olmak için okumak istediğiniz her şeyi sesli kitaba dönüştüren harika bir uygulamadır. Geliştiriciler, uygulamanın disleksi, DEHB ve az görme gibi engelli insanlara yardımcı olmak için tasarlandığını ve “şimdi yüz binlerce insanın okuma içeriğini kolaylıkla tüketmesine yardımcı olduğunu” söylüyor.

IOS Mağazası

Khan Academy Çocukları (Ücretsiz)

Bu ücretsiz uygulama, çocuğunuzun okuma, yazma ve matematik becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için eğlenceli oyunlar ve sevimli görseller kullanır. Engeli olan çocuklar için tasarlanmasa da, uygulama görsel olarak diğer birçok öğrenme uygulamasından daha ilgi çekicidir, bu da çocuğunuzun dikkatini çekmesine ve öğrenmesine yardımcı olabilir.

IOS Mağazası | Google Play

Proloquo2Go (399,99 $)

Bu son derece popüler uygulama, konuşma güçlüğü çeken binlerce kişiye yardımcı olur ve ruh halinize bağlı olarak aralarından seçim yapabileceğiniz 100’den fazla ses vardır. Uygulama, sembollere dokunarak veya kelimeler yazarak cümleler kurmanıza ve konuşmanıza olanak tanır. Uygulama ücreti yüksek olsa da hakeden bir uygulamadır.

IOS Mağazası

Predictable – Öngörülebilir (159.99$)

Predictable, kullanım kalıplarınızdan öğrenen, bir sonraki ne yazacağınızı tahmin eden ve onu hızla konuşmaya dönüştüren başka bir harika metin konuşma uygulamasıdır. Uygulamanın, kendi kişiselleştirilmiş sesinizi oluşturmanıza izin vermek, seçim yapmak için yüz hareketlerini kullanmak ve en sevdiğimiz aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi özelleştirilebilir emoji gibi bazı etkileyici işlevleri var.

IOS Mağazası | Google Play

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili