Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Maaşı Nedir, Şartları Nelerdir
Engelli

Engelli Maaşı Nedir, Şartları NelerdirEngelli maaşı engelli kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılanması için devlet tarafından sunulan bir haktır. Engelli bireylerin haklarını ve temsilini savunmaya başlamadan önce, engelli olmanın ne anlama geldiğini ve bu bireylerin günlük olarak neler yaşadıklarını tam olarak anlamamız gerekir.

Toplumumuzda korunmaya ihtiyacı olan kişilerin başında engelli bireyler gelmekte ve engellilerin bu ihtiyaçlarına yardımcı olmak adına devlet tarafından sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımların en önemlisi olan engelli maaşıdır. Engelli kişilerin bakım masraflarını hafifletmek için verilen bu maaşın ödenmesi için belirli şartları bulunmaktadır.

Engelli Maaşı Nedir

Engelli aylığı, 01 Temmuz 1976 tarihinde 2022 sayılı kanun ile beraber yürürlüğe girmiştir. Kanun kapsamında muhtaçlık sınırı altında kalan engelli kişilerin, ihtiyaçlarını karşılaması ve yaşamlarını asgari oranda devam etmelerini sağlamak için devlet tarafından ödenen maaş türüdür.

Engelli aylığı, 2022 sayılı kanun kapsamında uygulanan engelli kişilere ödenen maaş türüdür. Engelli aylıkları aylık olarak engelli kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır.

Halk dilinde sakatlık maaşı ve özürlü maaşı isimleri kullanılsa da, devletimiz bu isimleri kaldırarak engelli maaşı olarak ödemelere başlamıştır. 2022 engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır, 2022 engelli aylığı nedir gibi soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Engelli Maaşı Başvurusu 2021

2022 engelli aylığı başvurusu, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları yapılmakta olup, gerekli şartları sağlayarak ve belgelerinizle beraber başvurmalısınız. SYDV'ler il ve ilçelerinizdeki valilik ve kaymakamlıklara bağlıdır.

Engelli Maaşı Kimlere Verilir

Engelli maaşı, engel oranı ve yaş durumuna göre engelli bireylere verilmektedir. Engelli aylığı verilen kişiler listesi alt kısımda yer almaktadır.

Engelli Maaşı Başvuru Belgeleri Nelerdir

Engelli aylığı başvurusu için gerekli evraklar, aşağıda yer alan belgerin tamamlanması ile beraber başvuru kabul edilir.

 • Fakirlik Belgesi
 • 2 Adet Fotoğraf
 • Mal Bildirimi Belgesi
 • Engelli Sağlık Raporu
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi
 • Engelli Maaşı Başvuru Dilekçesi
 • Geliri olmadığını belgeleyen resmi bir evrak

Ayrıca, zihinsel engeli olan bir kişi üzerinden engelli maaşına başvurmanız durumunda vasi belgesi ve vasi sahibi kişilerin kimlik fotokopileri ile beraber engelli aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

Engelli Maaşı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

Engelli aylığı başvuru sonucu, engelli kişinin gelir seviyesi, nafaka yükümlüsü olup olmadığı ve harcamaları dikkate alınmak kaydıyla en geç bir aylık bür süreçte sonuçlanır ve haketmesi durumunda kişinin banka hesabına engelli aylığı, aylık olarak yatırılır.

Ev, Araba Alırsak Engelli Maaşı Kesilir mi

Araba ve ev almanız durumunda engelli aylığınızın kesilme durumu şu şekilde olmaktadır. Hane içerisinde kişi başına düşen ortalama gelir seviyesi asgari ücretin 1/3 az olmasına dikkat edilmelidir. Hesaplamanın bir diğer kısmı ise alınan arabanın rayiç bedeli 120/1 aylık gelir hesabına eklenmektedir. ÖTV indirimi hakkını kullanan engelli kişilereden indirimli tutarın 120/1 hesaplanmasına dikkat etmek önemli bir ayrıntıdır.

Engelli Maaşı Ödemeleri Ne Zaman

Engelli aylık ödemeleri, hak eden engelli bireylerin doğum tarihlerinin son rakamlarına göre uygulanmaktadır. Buna göre doğum yıllarının son rakamı;

 • 0-5 aralığında yer alan kişiler 5'inde
 • 1-6 aralığında yer alan kişiler 6'inde
 • 2-7 aralığında yer alan kişiler 7'inde
 • 3-8 aralığında yer alan kişiler 8'inde
 • 4-9 aralığında yer alan kişiler 9'inde

engelli maaş ödemeleri, hak sahiplerinin hesaplarına aylık olarak yapılmaktadır.

Engelli Maaşları Ne Kadar 2021

2021 engelli maaşları, asgari ücretin belirlenmesi ile beraber engelli aylıkları da belli olmaktadır.

2021 yılı geçerli olmak üzere 2022 aylıkları için kişi başına düşen aylık gelir sınırı, 852,53 TL
Dönem Engel Oranı Yardım Bedeli
2020 - Ocak - Haziran %40 ve %69 537,07-TL
2020 - Ocak - Haziran %70 ve Üzeri 805,61-TL
2020 - Temmuz - Aralık %40 ve %69 567,96-TL
2020 - Temmuz - Aralık %70 ve Üzeri 851,95-TL
2021 - Ocak - Haziran %40 ve %69 609,61 TL
2021 - Ocak - Haziran %70 ve Üzeri 914,42 TL
2021 - Temmuz - Aralık %40 ve %69 661,13-TL
2021 - Temmuz - Aralık %70 ve Üzeri 991,69-TL
2021 Asgari Ücret : BRUT : 3.577 TL NET : 2.825 TL olarak belirlendi.

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir

2022 Sayılı Kanun kapsamında ödenen engelli maaşının alınabilmesi için istenen şartlar arasında engellilik yüzdesi, bakıma muhtaç hal ve kişi başı gelir sınırı yer alır. Bu şartlardan birini bile taşımayan kişilere engelli maaşı ödenmemektedir. Şimdi bu şartların ne demek olduğu kapsamlı bir şekilde inceleyelim.

Engellilik Oranı

Tam teşekküllü devlet hastanelerinde görev yapan sağlık kurulundan engelli olunduğuna dair rapor alınmalıdır. Bu raporda en az yüzde 40 engelli ibaresi yer almalıdır. Aksi takdirde engelli maaşı alınamaz.

Bakıma Muhtaçlık Hali

Engelli kişinin temel ihtiyaçları ve öz bakım ihtiyaçlarını karşılayamaması ve bakıma muhtaç durumunda olması halinde.

Kişi Başı Gelir

Engelli kişiye bakılacak olan hanedeki kişiler için kişi başı gelir sınırı konulmaktadır. Bu sınır asgari ücrete göre değişmekle beraber, asgari ücretin 1/3’ünü geçmemelidir.

Genel olarak engelli aylığı şartları, engelli kişinin engelli maaşı hak etmesi için bazı şartları yer almaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Engelli Sağlık Raporu (%40 ve üzeri) sahip olmak,
 • Hane içerisindeki kişi başı gelir seviyesi asgari ücretin 1/3'den fazla olmamak,
 • 18 yaş altı engelli yakını olanlar için vasilik belgesi,
 • Gayrimenkul Bulunmaması,
 • SGK kayıtlı ve kayıt dışı gelire sahip olmamak,
 • Kanunen bakmakla yükümlü kişisi bulunmayan,
 • Nafaka Yükümlüsü olmamak,
 • 65 yaş altı

gerekli şartları sağlayan kişilere, gerekli incelemeler yapılarak ve değerlendirilerek engelli aylığı bağlanır.

Engelli Maaşları Nereye Yatar

Engelli aylıkları, ayın ilk haftası ve doğum tarihlerine göre sıralamaya alınarak PTT şubelerine yatırılmaktadır. PTT şubelerinde sıra beklemek istememeniz durumunda PTT kart çıkartarak engelli maaşınızı kart ile beraber çekebilirsiniz.

Engelli Maaşı Sıkça Sorulan Sorular

Engelli aylıkları ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları alt kısımda yer almaktadır.

Engelli Maaşı Alan Kişi Emekli Maaşı Alabilir mi

Sosyal Güvenlik Kurumundan başka bir maaş alınması durumunda engelli maaşı alınamaz. Bu durumda anne ve baba emekli maaşından yararlanan kişi engelli aylığı alamaz.

Engelli Maaşı Alan 65 yaş Yaşlılık Maaşı Alabilir mi

65 yaş ve üstü yaşlılık maaşı, 65 yaş altı engelli maaşı 2022 aylığı olarak geçmektedir. Bu durumda engelli aylığı alan kişi, yaşlılık aylığı alamaz.

Engelli Maaşı Her Ay mı Alınır

Engelli aylıkları, her ay hak sahibi engelli kişilerin hesaplarına doğum yıllarının son hanelerine göre ayın başlarında yatırılmaktadır.

Engelli Maaşı Hangi Bankalardan Alınır

Engelli maaşları PTT şubelerine hak sahibi kişi üzerine yatırılmakta olup, herhangi bir bankadan alınmamaktadır.

Engelli Maaşı Hangi Kurumdan Alınır

Engelli aylıkları SYDV "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları" tarafından ödenmekte olup, SYDV il valilikleri ve kaymakamlıklarına bağlıdır.

Sigortalı İşe Girersem Engelli Maaşım Kesilir mi

Sosyal Güvence Kurumuna bağlı bir sigorta kaydınızın bulunması durumunda engelli maaşınız kesilir. Engelli çocuğunuzun olması durumunda onunda maaşı kesilmektedir.

Adres Değişikliği Nedeniyle Engelli Maaşım Kesilir mi

Adres değiştirmeniz durumunda SYDV ya da bağlı olduğunuz valilik yada kaymakamlığa bilgi vermemeniz durumunda engelli maaşları kesilebilir. Mutlaka adres değişikliği yapıyorsanız durumunuzu bildirmelisiniz.

Engelli Maaşı Almak İçin Rapor Oranı Ne Olmalı

Engelli aylığından faydalanmak için, engelli sağlık kurul raporu en az %40 ve üzeri şeklinde olmalıdır.


Yorum Yapın

Puan Verin :