Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir
Engelli

Engelli Maaşı Hangi Durumlarda KesilirEngelli maaşı, ve evde bakım aylığı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için devlet tarafından engelli bireylere veya bakıcılarına verilen maaştır. Engelli maaşı alanlar ve yakınları, ne yazık ki en çok maaşlarının kesilmesi konusunda tedirginlik yaşamaktadır.

Engelli Maaşı Neden Kesilir

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından engellilere verilen engelli maaşlarının kesilmesinin birden fazla nedeni vardır.

Muhtaçlığın Ortadan Kalkması

Yapılan incelemeler sonucunda muhtaç olmadığınız kararına varıldığında sizlere verilen engelli maaşı kesilecektir. Bu durumda size yapılacak açıklama şöyle olacaktır; Mütevelli Heyet Kararı ile “Muhtaç Olmama” nedeniyle feshedilmiştir.

Engel Oranının Düşmesi

Engellilik oranının % 40’ın altına düşmesi halinde engelli maaşı kesilecektir. Engellilik oranının yüzde 40’ın altında olmasına rağmen Sosyal Yardımlaşma Vakfına durumu bildirilmemesi ve maaşın alınmaya devam edilmesi halinde gene devlet, yasal faiz şeklinde ödenen paraları geri alacaktır.

Ölüm

Engelli maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda şahsın ölümü resmiyete işlendikten sonra maaşı da doğal olarak kesilecektir. Eğer ölümün ardından para çekilmeye devam ederse devlet yasal faiz ile parayı sizden alacaktır.

engelli maaşı neden kesilir
2020 engelli aylığı sorgulama

Adres değişikliği

Engelli maaşının kesilmesinin bir nedeni de adres değişikliğinden dolayıdır. Engelli bireylerin İkametgâh adresinin başka bir bölgenin denetimi alanına girecek şekilde değiştirilmesi durumunda engelli maaşları durdurulmaktadır. Adres değişimi yapılacağı sırada mutlaka ikamet edilen yerin Sosyal Yardımlaşma Vakfına bilgi verilmelidir. Eğer aynı il ve ilçe sınırları içerisinde adres değişikliği yaparsanız maaşınız durdurulmaz ancak gene de mutlaka adres değişikliği bildirilmelidir.

Yeni taşınılan eve hane ziyareti gerçekleştirilir. Bunun için de Adres değişikliğini bildirmeden nüfus müdürlüğüne farklı bir ile veya ilçeye yapmanız halinde maaşınız kesilebilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız maaşınız kesildikten sonra nüfus dairesine maaşın tekrar bağlanması için yeni adresiniz ve raporunuz ile beraber yeniden başvuru yapmanız gerekecek.

Unutmadan hatırlatmakta fayda var, engelli raporu aslı ile başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer raporunuzun aslını vermek istemiyorsanız raporu aldığınız devlet hastanesine başvurarak rapor örneğine hastanede “Aslı gibidir” kaşesi vurdurarak çoğaltabilirsiniz. Daha sonra tüm işlemler yeniden başlayacak ve hane içi kişi başına düşen gelir gibi kriterler yeniden hesaplanacaktır.

Sosyal Güvenlik Kaydının Tespit Edilmesi

Engelli ve muhtaç kişinin SSK’lı olarak çalışmaya başlaması durumunda sistem tarafından otomatik olarak algılanır ve engelli maaşı otomatik olarak kesilir.

18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engellinin 18 yaşını doldurması

Engelli maaşının ve 18 yaş altı engelli maaşının kriterleri ve ödeme miktarları ayrıdır. Diğer engelli maaşlarından farklı olarak ödenen 18 yaş altı engelli maaşı 18 yaşını doldurduktan sonra kesilecektir.

18 yaş altı engellinin fiili bakımının yapılmadığının tespiti

Yine aynı şekilde engelli bireyin bakıcısı maaşı engelli bireyin evde bakımı ve ihtiyaçlarını gidermek için kullanmak yerine keyfi şekilde kullanıldığı tespit edilmesi halinde de maaş kesilecektir.

Türk Vatandaşlığından Çıkarılması

Eğer engelli birey farklı bir ülke vatandaşı olur ve Türk vatandaşlığından çıkarılırsa engelli maaşı da bununla birlikte kesilecektir.

Feragat Etme

Engelli Aylığı alan bireyin kendi isteği ile maaşından vazgeçmesi halinde aldığı aylıktan faydalanmak istemediğini yazılı dilekçe ile beyan etmesi halinde engelli maaşı kesilecektir.

Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması

Engelli maaşını hesaba yattığı halde 1 yıl boyunca hiç çekmez ise engelli maaşı da kesilecektir.

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır Mı ?

Engelli maaşınız kesilme durumunda, kesilmeye neden olan durumu bilmeniz önemlidir. Engelli maaşınızın devam etmesi ve tekrar başvuru durumunda önceki gelir düzeyinizin mevcut gelir düzeyi ile değişiklik olmaması önemli bir ayrıntıdır. Maddi anlamda farklı bir durum olmaması halinde ve önemli bir sebepten dolayı engelli maaşınız kesilmediyse, tekrar bağlanması muhtemel bir durumdur. Haneye mal varlığı ve yeni gelir kalemleri eklenmesi halinde tekrar hesaplanacak ve maaşı durumunuz tekrar değerlendirilicektir.

Engelli kişinin üzerine ev ya da araba alması durumunda engelli maaşı kesilir mi?

Engelli raporu üzerine araba almak engelli maaşını kesmez. Ancak yapılacak ilk gelir testinde araç haneye gelir olarak eklenir. Bu durumda araba engelli maaşına engel olabilir.
Aynı şekilde ev alınması durumunda ev içi yapılacak ilk gelir testinde haneye gelir olarak eklenecektir. Bu durum için de yetkili kurumlardan dilekçe ile bilgi istemeniz gerekecektir. Tekrar hatırlatmak gerekirse engelli maaşı hesaplamasının ardından muhtaçlık sınırı olan hane içi kişi başı gelir oranını geçerse maaşınız kesilir.

Evlilik durumunda engelli maaşı kesilir mi?

Evlenmek direkt olarak engelli aylığını kesmeye sebep olmamaktadır. Ancak evlendikten sonra adresinizin değişmesi durumunda mutlaka Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapılması gerekmektedir. Ardından Sosyal Yardımlaşma Vakfı yeniden size gelir testi yapacaktır. Yapılan yeni gelir testine göre kriterlerin uyması durumunda maaşınızı almaya devam edebilirsiniz.

Sigortalı bir işe girildiğinde engelli maaşı kesilir mi?

Engelli kişinin sigortalı bir işe girmesi halinde maaş kesilir. 18 yaşından küçük engelli varsa onunda maaşı kesilecektir. Hanede SSK’lı çalışanın olması engelli maaşının kesilmez. Ancak Böyle bir durumda da hane içi gelirine ve muhtaçlık sınırına bakılır. Kişi başı gelir kriterleri şartları karşılamaması durumunda engelli maaşı kesilir.

Yorumları Oku

 • 2 Haziran 2021

  Mehmet ali

  Annem engelli maaşı aliyor benim uzerimden sigortam üzerinden bakilinca maasi kesilirmi
  Cevapla
 • 29 Mayıs 2021

  Canan onat

  Halamın eşi vefat etti düşük bir maaşı var.oglu %98 engelli şuan evdeki oğlu asgari ücretli çalışıyor.simdi maaşı kesilecek diye aramışlar..bı bilgisi olan varmi
  Cevapla
 • 25 Mayıs 2021

  Zehra kaya

  Ben yüzde 48 raporla engelli maaşı alıyorum sigortalı biriyle resmi nikah kıyarsam engelli aylıgım kesilirmi
  Cevapla
 • 11 Mayıs 2021

  Mahmut Çakır

  Selam benim 5 yaşında otizm hastası evde bakım ve engelli maaşı alıyor sigortali bir işte çalışsam maaşı kesilir mi
  Cevapla
 • 4 Mayıs 2021

  nuray

  benim annemin süresiz engelli raporu var ama e devlete ödemeniz hazır diyo reddedildi feshedildi muhtaç olmama nedeni hic bir gelir yok %64 engelli bunun sebebi ne ola bilir acaba?
  Cevapla
 • 22 Nisan 2021

  Fatma Kars

  Bu maaş onların hakkı değilmi neden Hane halkının geliri ile hesaplanıyor
  Cevapla
 • 6 Nisan 2021

  Uğur Başara

  Merhaba kolay gelsin. Benim kuzenim 18 yaş altı, rapor ile ötv muaflı araç alınmak isteniyor. Şu an ailesi hem engelli maaşı hem de bakım maaşı alıyor. Ötv muafiyetli araç alındığı durum da bu iki maaşın kesilmesi veya bakım maaşının kesilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi. Bunların örneği var mıdır. Sonuçta araç kuzenimin biraz da sağlığı için hastaneye getir götür kısmında da kullanılacak.
  Cevapla
 • 23 Mart 2021

  Cumali unlukas

  4 kişilik aileyiz bakici maasi ve 2022 maasi alıyoruz abla 1200 maaşla sigortasız çalışırsa aynı adreste engelli maaslari kesilirmi
  Cevapla
 • 19 Mart 2021

  Neslihan Öktem

  %90 engelli birinin, 2 çocuğu ile birlikte düzenlenmiş bir ev tapusuna sahip olması maaşın keislmesine neden olur mu? Çocukların ikisi de 18 yaşın üstündedir. Engelli kişi ve 18 yaş üstü 2 çocuğunun üzerine alınmış 3 ortaklı ev tapusu olursa maaşı kesilir mi?
  Cevapla
 • 9 Mart 2021

  Mustafa özcan

  Benım arkadas evlendi ve engelli maası alıyor babası araba almış onun maası kesilir mi yani sonucta aynı soyadı tasımıyorlar
  Cevapla
 • 15 Şubat 2021

  Beyhan ozay

  Ben işbaşı eğitim kurşuna katılmak ıstiyorum ama işkur sağlık sık yatırıyor maaşıma zararı olurmu bilgi verirmisiniz engelli evde bakım maaşı ve engelli maaşım kesilmeli bilgi verirmisiniz
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :