Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır

En az %40 ve üzeri engeli bulunan ve gerekli şartları sağlayan tüm kişilerin 2022 Engelli aylığı alması mümkündür. Engelli aylığından yararlanmak, başvurmak, engelli aylıklarını sorgulamak ve tüm sorularınızın cevabı yazımızın devamında.
Engelli Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır

Engelli maaşı sorgulamak için iki yöntem bulunmaktadır. E-devlet engelli aylığı sorgulama ve ALO 144 Sosyal Destek Hattı ile engelli maaşı sorgulaması şeklinde yapılır.

E-Devlet Engelli Maaşı Nasıl Sorgulanır

Engelli maaşı sorgulaması e-devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemine T.C. Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak E-devlet engelli aylığı sorgulama işlemi yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz bulunmuyorsa en yakın PTT şubelerinden e-devlet şifresi temin edebilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaparak E-Hizmetler sekmesinde “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı”  seçilerek giriş yapılır. Ardından ise “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” kısmı seçilerek engelli aylığı sorgulaması yapılır.

2022 Engelli Maaşı Sorgulama

Telefonla Engelli Maaşı Nasıl Sorgulanır

Diğer bir yöntem olan Telefon ile engelli maaşı sorgulama işlemi yapılmaktadır. Engelli Maaşı Sorgulama yapmanız için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destek ve yardım hattını aramanız yeterlidir. Alo 144 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı danışma hattıdır. Bu numara üzerinden engelli maaşı telefon sorgulaması işlemi kolaylıkla yapılmaktadır. Alo 144 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yardım ve destek hattı vatandaşlarımıza sunulan yardım hizmetlerinden birisidir. Ayrıca Alo 144 üzerinden 2022 engelli maaşı sorgulama dışında sağlık yardımı, kömür yardımı, gıda yardımı ve eğitim yardımı hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Ayrıca işitme engelli bireyler içinde hafta içi 08:00 ve 21:00 saatleri arası 3G-4G destekli cihazlar ile arama yapmanız mümkündür. İşitme engelli bireyler için destek numarası “0549 441 2 144”dır.

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir

En az %40 üzeri oranda engelli olduğunu yetkili bir hastaneden alınmış olan engelli sağlık kurulu raporu ile belgeleyen, belirlenmiş olan muhtaçlık kriterini sağlayan engelli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına devletin sağladığı bir tür sosyal yardımdır.
Engelli aylığını 2 ana grupta incelemek mümkündür.

 • 18 Yaş üstü Engelli Aylığı
 • 18 Yaş altı Engelli Yakını Aylığı
engelli maaşı sorgulama
2020 engelli aylığı sorgulama

Engelli Maaşı Başvuru Belgeleri Nelerdir

Engelli aylığı başvuru belgeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından istenilen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir. Engelli Aylığı başvuru evrakları şu şekildedir;

 • Engelli Maaşı Başvuru Formu
 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu
 • Vasilik durumunda Mahkeme Vasilik Kararı
 • Kimlik Kartı

Engelli Maaşı Ne Kadar 2021

2021 yılı itibari ile belirlenen 2021 Engelli Aylığı alt kısımda belirtilen şekildedir. Ayrıca bu ödemeler engel oranlarına göre değişkenlik gösterir. 2022 engelli maaşları, engel oranları gruplarına göre ve yıl bazında iki ayrı dönem şeklinde belirlenen ödeme tutarları yer alır.

2021 Engelli aylıkları için kişi başına düşen aylık gelir sınırı: 852,53 TL
Dönem Oran Maaş
2020/1.Dönem %40-69 537,07 TL
2020/1.Dönem %70+ 805,61 TL
2020/2.Dönem %40-69 567,96 TL
2020/2.Dönem %70+ 851,95 TL
2021/1.Dönem %40-69 609,61 TL
2021/1.Dönem %70+ 914,42 TL

Engelli Maaşları Nereye Yatırılır

Engelli aylığına hak kazanan kişilere yapılan engelli maaşı ödemeleri PTT aracılığı yapılmakta ve ve engelli kişilerin PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

Engelli Aylığı Ne Zaman Ödenir

Engelli Maaşı ödemeleri PTT Türkiye şubeleri tarafından yapılmaktadır. Engelli maaşı ödemeleri doğum tarihinizin son rakamına bakılarak yapılmakta olup olası yığılmaların önüne geçilmesi için uygulanır.

 • Doğum Tarihinizin son rakamı 0-5 arası olan kişilerin ödeme günü : Her ödeme döneminin 5. Günüdür.
 • Doğum Tarihinizin son rakamı 1-6 arası olan kişilerin ödeme günü : Her ödeme döneminin 6. Günüdür.
 • Doğum Tarihinizin son rakamı 2-7 arası olan kişilerin ödeme günü : Her ödeme döneminin 7. Günüdür.
 • Doğum Tarihinizin son rakamı 3-8 arası olan kişilerin ödeme günü : Her ödeme döneminin 8. Günüdür.
 • Doğum Tarihinizin son rakamı 4-9 arası olan kişilerin ödeme günü : Her ödeme döneminin 9. Günüdür.

şeklinde kişilerin doğum tarihi son rakamına göre ödemeler yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

2021 Engelli Aylığı %40 ve %69 arası engel oranına sahip kişiler için 609,61 TL, %70 ve üzeri engel oranına sahip kişiler için 914,42 TL aylık bağlanmaktadır.

2022 sayılı kapsamında Engelli aylıkları kişinin bulunduğu SYD "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına" yapılır.

 • Ölüm Vefat
 • Adres Değişikliği
 • 18 Yaş Doldurulması
 • Feragat Hakkı
 • Engelli Oranı % 40’ın Altına Düşmesi
 • Muhtaçlığın Ortadan Kalkması
 • Vatandaşlıktan Çıkarılma
 • Sosyal Güvenlik Kaydı
 • Biriktirilen Engelli Aylıkları

Yorumları Oku

 • 24 Nisan 2021

  Özlem GÖKÖZ

  Mrb benim 9 yaşında %98 ağır engelli bir kızım var sosyal yardımlaşma vakfı babası sigortalı çalıştığı için engelli aylığı bağlanamaz dediler eşim asgarî ücretle çalışan bir işçi çocuğum sırf baba sigortalı diye engelli aylığı alamıyor bu maaş engellilere hak tanilmis biz neden alamıyoruz çocuğunuzun hakkını?
  Cevapla
 • 27 Nisan 2020

  İsmail Ö.

  Ayağımda engelim var 3 senedir engelli maaşı alıyorum 2022 yılında maaş sorgulama adresleri değişecek dediler. Verdiğiniz link sanırım ömür boyu geçerli olacaktır 2022 hatta 2023'te bile engelli maaş sorgulamasını artık sağolsunlar e-devlet üzerinden yapabileceğiz.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :