1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Memur Alımı Rehberi 2023

Engelli memur alımı şartları nelerdir, engelli memur kontenjanı yüzde kaç, ne kadar engelli memur alınacak, engelli devlet memuruna ne gibi işler verilir, sınavsız engelli memur alımı nasıl yapılır tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


8
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli memur alımı, EKPSS ile kamu kurum ve kuruluşlarına her yıl engelli memur alımı yapılmakta ve kamu personel alımı ilgili başvurunun tüm detayları paylaşılmaktadır.

Engelli memur olma şartları nelerdir?

%40 ve üzerinde engeli bulunan ve bunu belgeleyen kişilerin, kamu ve kuruluşlarında engelli memur olmak için iki yılda bir düzenlenen EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavına girmesi, başarılı olması ve tercihleri doğrultusunda atanması gereklidir.

Engelli Memur Alımı
Engelli Memur Alımı

Engelli memur alımı şartları nelerdir?

Engelli memur alımı şartları kapsamında gerekli olan genel kriterler şu şekildedir;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • %40 ve üzeri engelli sağlık raporu,
 • Erkek adaylar için, askerlikle ilgisi bulunmamak,
 • Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde yer alan şartları sağlamak,
 • Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) katılmış olmak,
 • Herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunda çalışmamak,
 • Mesleki yeterlilik,

Ayrıca engelli kişinin başvuru yapacağı ilgili kısımlara yönelik, engel teşkil edecek bir rahatsızlığı ya da engeli bulunmaması gereklidir.

Engelli memur başvurusu nasıl yapılır?

EKPSS sınavına katılan ve başarılı olan adayların EKPSS tercih kılavuzu kurallarına göre; https://ais.osym.gov.tr web sayfasına T.C. kimlik bilgisi ve şifresi ile giriş yaparak bireysel olarak yapması gereklidir.

Engelli memur kontenjanı yüzde kaç?

Engellilerin toplumsal yaşama dahil edilmesi ve engelli istihdamına katılması önemlidir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun (DMK) 4/A maddesine göre; kamu ve kuruluşlarında toplam çalıştırılan personele ait kadrolarda yüzde üç oranında engelli çalıştırması gereklidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Neden Engelli Çalışan İstihdam Etmelisiniz? – Engelli İstihdamı

657 sayılı DMK’nın 4/B Maddesi kapsamında, kamu ve kuruluşlarında 400.000 civarında personel istihdam edilmektedir. Engelli memur kontenjanına göre yüzde üç kadro hesaplamasına katılması ile beraber 12.000 ilave engelli memur kontenjanı ihdas edilmesi ve bu rakamın yükselmesi bekleniyor.

Sınavsız engelli memur alımı oluyor mu?

Sonuç olarak, sınavsız engelli memur alımı, engelli bireylerin kamuda iş sahibi olma fırsatını sağlamaz. Tüm memur alımları sınava tabidir.(EKPSS, KPSS) İlk ve orta okul mezunları kura yöntemi ile atamaları gerçekleşebilir.

Engelli devlet memuruna ne gibi işler verilir?

Kamu ve kuruluşlarından engelli memurlara açık kadrolarda belirtilen şartlara uygun görevler verilir. Engelli kişilerin engel durumu dikkate alınarak ve mesleki yeterliliği sağladığı pozisyonlara göre yerleştirmesi yapılır.

Memur iş ilanları (Güncel)

Açık pozisyonda olan memur iş ilanları İŞKUR sitesinde yer almaktadır. KPSS puan türü, KPSS taban puanı ve diğer şartları taşımak kaydıyla ve diğer istenilen şartları sağlamanız durumunda başvuru yapabilirsiniz. Alt kısımda yer alan bağlantı üzerinde memur açık iş ilanları yer alır.

Memur İş İlanları (AÇIK)

Kurum dışı memur iş ilanları

İŞKUR web sayfasında yer alan açık olan kurum dışı memur iş ilanlarına alt kısımda ki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kurum dışı memur İş İlanları (AÇIK)

Sınavsız engelli memur alımı nasıl yapılır?

ÖSYM tarafından yapılan açıklama kapsamında kura ile sınavsız yerleştirme için;

 • İlkokul
 • Ortaokul
 • İlköğretim
 • Özel eğitim iş uygulama merkezi veya okul mezunu

olan kişilerin EKPSS geçerlilik süresi içerisinde mezun olabilecek konumda olan engelli kişiler kura başvurusu yapabilir. Bu adaylar EKPSS sınavına girmeden, kuraya katılmak için başvuru yapabilir.

Engelli olarak iş nasıl bulabilirim?

Aradığınız iş türünü belirledikten sonra, açık pozisyonlar hakkında birçok bilgi kaynağı vardır. Bunlara internet siteleri, sosyal medya, gazete ilanları, işverenlerle doğrudan iletişim kurma, kariyer fuarlarına katılma ve işe alım ajanslarını kullanma dahildir. Engelli iş arayanlara yardım eden birçok kuruluş ve dernek var. Bazıları herhangi bir engeli olan kişilere yardımcı olabilir ve diğerleri belirli engelleri olan kişilere yardımcı olur.

Engelli İş İlanları

Engelli olarak iş ararken, yasal haklarınızın farkında olmanız önemlidir. Öncelikle işverenler engellilere ayrımcılık yapmamalıdır. İşverenlerin de engellilerin dezavantajlı duruma düşmesini önlemek için ‘makul düzenlemeler’ yapması gereklidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 19
  be_endim
  Beğendim
 • 8
  g_zel
  Güzel
 • 5
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 4
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 4
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 4
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (8)

 1. 18 Haziran 2023

  Sadece fiziksel engeli bulunanlar mi bu haklardan yararlanıyor? Psikolojik rahatsızlıkları olanlar da bu haklardan yararlanabilir mi acaba? Teşekkür ederim.

 2. 18 Mart 2023

  Iyi akşamlar benim 2001 de aldığım %55 sürekli raporum ben emekli olmak istiyorum benim ne yapmam gerekiyor yeni rapor alacakmiyim

  • Cevdet bey yeni rapor almanızı gerek yok 4Alı iseniz vergi indirim belgesi almalısınız ve tüm şartları sağlıyorsanız engelli emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

   • 20 Mart 2023

    4 a çalışanım işyerinden almam gerekir yazıyı vergi indirim belgesi almak için Ayşe nur hanım

    • İşyerinizden çalışma belgesi alarak vergi indirim belgesine başvuru yapabilirsiniz.

    • 20 Mart 2023

     Kusura bakmayın bir sorum daha olacak ben raporumu e devletten goremiyorum onun için ne yapmam gerekir rica edersen bu konuda da yardımcı olurmusunuz

    • 2019 öncesi raporlar e-devlette görünmez genelde e-nabız sisteminde yada hastane arşivinde olur. Bu durum biraz karışık aslında hastanelerin eski raporları arşivden çıkarıp taraması lazım fakat yeni rapor almalısınız diyorlar. Bununla ilgili hatta dağıtım yerlerine yazı gönderildi incelemek için lütfen tıklayınız.

Bir yanıt yazın