Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Memur Emeklilik Şartları Nelerdir
Engelli

Engelli Memur Emeklilik Şartları NelerdirMemur Olarak Çalışan ( SGK ‘da 4C Çalışan) Engellilerin erken emeklilik hakkı ve bu Haklardan Yararlanmaları İçin İstenen Koşullar ve Emeklilik Başvurusu Süreci;
Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli memurların (4C’lilerin) yaşa bağlı olmaksızın belirli koşulları sağlamaları ile erken emekli olma hakları vardır. Bu yazıda sizlere bu hakların elde edilmesi için gerekli koşulları belki de hiçbir yerde göremeyeceğiniz ayrıntıları ile birlikte anlatacağız.

engelli memur emeklilik
engelli emeklilik şartları

Engelli Memur Emeklilik (4C) Şartları

Asıl adı yaşlılık aylığı olan,yani yaşa bağlı olmaksızın erken emeklilik için, işe başlamadan önce %40 ve üzeri engelli olan (EKPSS ile atama dahil) veya işe başladıktan sonra %40 ve üzeri engelli hale gelen tüm memurlar (4C kapsamındaki sigortalılar) yararlanabilmektedir. Ancak erken emekliliğe hak kazanmak için işe giriş zamanı ve engellilik oranı gibi farklılıklardan dolayı, emeklilik koşullarında değişiklikler görülmektedir.Bu emeklilik türü aslında normal emeklilikten farklı olmayan sadece yaş koşulunun ortadan kalkmasıyla birlikte, yazımızın devamında dile getireceğim bazı koşulları sağlayan %40 ve üzeri tüm engelli memurların faydalanabileceği emekliliktir.

Yazımızda engelli memurların erken emeklilik koşulları nı iki ana başlık altında inceleyeceğiz.

4C Engelli Emeklilik Şartları

01 Ekim 2008 öncesi;

İlk defa memur olarak çalışmaya başlamış yani 5434 Sayılı TC.Emekli Sandığı Kanuna tabi memurlar ve 01 Ekim 2008 sonrası ilk defa memur olarak çalışmaya başlamış 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanuna tabi memurlar.

01 Ekim 2008 Öncesi Engelli Memurlar İçin Erken Emeklilik Şartları

01 Ekim 2008 öncesi işe başlayan engelli memurların 5434 Sayılı TC. Emekli Sandığı Kanununa tabi olduklarını belirtmiş olsak da aslında erken emeklilik hakları tüm memurlara 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile verilmiştir. 01 Ekim 2008 öncesi ilk defa işe başlayan memurlara, 5510 sayılı kanunun Geçici 4 maddesi 6 fıkrasında hangi koşullarda erken emekliliğe hak kazanacağı belirtilmiştir.

Buna göre;
Memur, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuata göre alınmış en az %40 ve üzerinde engelli olduğunu gösterir engelli sağlık kurulu raporu bulunması ile doğuştan %40 ve üzeri engelli olduğunu belgelemesi, en az 5400 gün uzun vadeli sigorta primi bildirmiş yada emekli keseneği ödemiş olmaları kaydı emekliliğe hak kazanır.

Çalışmaya başladıktan sonra engelli raporu veren hastaneler'den engelli sağlık kurulu raporu tanzim edilen %40 üzeri engelli memurlar da yaşlılık aylığı almaya yani erken emekli olmaya hak kazanabilmektedirler. Ancak bu durumda olan engelli memurun;

 • %50 ila %59 arasında çalışma gücünü kaybetmeleri, en az 5760,
 • %40 ila %49 arasında çalışma gücünü kaybetmeleri, en az 6480,

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla emekli olabilirler. Burada önemli bir ayrıntı ise erken emekli olmak isteyen engelli memur un emeklilik başvurusunu mutlaka çalışıyor iken yapmasıdır. Aksi halde memur statüsünde erken emekli olabilmeleri mümkün olamayacaktır.

01 Ekim 2008 Sonrası Engelli Memurlar İçin Erken Emeklilik Şartları

 • 01 Ekim 2008 Sonrası İlk Defa İşe Başlayan %40 ve Üzeri Engelli Memurlar İçin Erken Emeklilik Koşulları;

01 Ekim 2008 sonrası işe başlayan engelli memura, 5510 sayılı kanunun 28 maddesinin 2 fıkrası gereğince hangi koşullarda erken emekliliğe hak kazanacağı belirtilmiştir. Buna göre;

Memur, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malulen emeklilik sayılmayı gerektirecek şekilde engelliliği ve hastalığı bulunması, malullük aylığından yararlanmaması,on beş yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primleri bildirilmiş olması şartıyla yaşlılık aylığına yani erken emekliliğe hak kazanabilmektedir.

Çalışmaya başladıktan sonra yetkili sağlık kurumlarından engelli raporu tanzim edilen %40 üzeri engelli memurlar da erken emekli olabilmektedirler. Ancak bu durumda olan memurlarından;

 • %50 ila %59 arasında çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
 • %40 ila %49 arasında çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün

malullük,yaşlılık ve ölüm sigorta primleri bildirilmiş olmak şartıyla erken emekliliğe hak kazanırlar.

01 Ekim 2008 öncesi ve sonrası engelli memurlar erken emeklilik başvurusu için öncelikli olarak çalıştıkları kuruma, yaşlılık aylığı (erken emekliliğe) hak kazanıp kazanmadığı hususunda, engelli sağlık kurulu raporu SGK’na dilekçe ile gönderilmesi talebinde bulunacaklardır. Dilekçelerinde 5510 sayılı kanunun 28 maddesi veya geçici 4 maddesi (hangisi memurun durumuna uygunsa) kapsamında erken emeklilik hususunda engelli sağlık kurulu raporlarının SGK tarafından değerlendirilerek emekliliği ne zaman hak edeceklerinin sorulması yeterli olacaktır. Mutlaka dilekçelerinin ekine engelli sağlık kurulu raporlarının aslını da eklemeleri gerekmektedir. SGK Sağlık kurulu heyeti tarafından engelli sağlık kurulu raporu uygunluğu Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğine göre değerlendirilmekte ve değerlendirme sonucu çalıştıkları kuruma yazı ile bildirilmektedir. SGK sağlık kuruluna göre değerlendirilen engellilik oranı doğrultusunda, yaşlılık aylığına ( emekliliğe) hangi koşullarda hak kazanacağız da ayrıca SGK’dan gelen yazı ile belirtilmektedir.

Engelli Memur Malulen Emeklilik

Engelli 4C kapsamındaki malulen emekli olmak için, ilk kez çalışmaya başladığı tarih öncesi malul hastalık geçiren ve çalışma gücünü %60 kaybeden kişi 15 yıl sigortalı ve 3960 pim günü ödemek kaydı ile malulen engelli aylığı bağlanır.

Memurlar engelli raporuyla emekli olabilir mi ?

4C kapsamında kamu ve kamu kuruluşlarında çalışan memurlar engelli sağlık raporu ile beraber erken emeklilik hakkı mevcuttur. Memurların sağlık durumu mevcut çalışmasına engel teşkil edecek durumda olması durumunda malulen emeklilik statüsünde emeklilik hakkı bulunur.

Yorumları Oku

 • 28 Eylül 2021

  Rumuz Emeklilik

  İyi akşamlar dilerim. Halen devlet memuru olarak görev yapıyorum..1995 yılında SSK girişim var. SSK lı olarak 1095 gün hizmetim var. 2002 yılında Devlet memuru oldum. 6930 gün hizmetim var halen de görev yapıyorum. Toplam 8025 gün çalışmam var. SSK + Emekli Sandığı toplam 21 Yıl 11 Ay 20 Gün... MEB de 19 Yıl 2 Ay 20 Gün çalışmam var. Kronik hastalıklarım var .( Astım, hipertansiyon, obezite, otoimmün hashimato tiroiditi-nodüllü, diyabet, bipolar bozukluk, 2 kez de ağır zatürre geçirdim) Bu şartlarda emeklilik ne zaman olabilir? Nereye başvurmam gerekir? Aydınlatırsanız çok memnun olurum. Kurumum malulen emeklilikten bahsediyor. Ben malulen değil olabilirse engelli %40 ? hastalıklarım nedeniyle engellilikten emekli olabilirim. Maalesef tam anlayamadılar benim durumumu.. Hiç bir yerden net cevap alamıyorum ne olur yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum. 2 kez de ağır zatürre geçirdim. Bir de kemik yaşına bakılıyormuş bu konuda da bilgi alabilir miyim. Teşekkürler
  Cevapla
  • 28 Eylül 2021

   Engelli.com

   Öncelikle, engelli raporu en az %40 oranında almalı ve gereken şartları sağlamanız durumunda yaş beklemeden normal emekli olabilirsiniz. Belirttiğiniz hastalıkların oranı için Engelli Oran Cetveli bulunmaktadır. Bunun için öncelikle ilinize bağlı engelli raporu veren tam teşekküllü devlet hastanesi engelli sağlık kurulu birimine başvurmalısınız. Başvurunuz ile beraber hastalıklarınızın incelenmesi için sizi ilgili bölümlere sevk edecekler. Her girdiğiniz bölüm size durumunuza göre bir oran belirleyecektir. %40 ve üzeri oran almanız durumunda ve kurul heyetinin bunu onaylaması halinde ve son olarak gerekli şartları sağlamanız durumunda emekli olabilirsiniz. Malulen emeklilik %60 ve üzeri daha az prim günü ve sigortalılık yılı istemekte fakat malulen emeklilikte maaş düşük olabilir ve çalışamazsınız. Yaş beklemeden erken emeklilik sizin için daha mantıklı bir seçenek. Teşekkürler
   Cevapla
 • 19 Temmuz 2021

  Yeşim

  Merhaba devlet memuruyum 1995 SSK başlangıcı 2004 kamu başlangıcı. İse girdikten sonra yüzde 75 sürekli engelli oldum sgk 16 yıl ve 5680 gün olarak emekliliğe sevkine sakınca yoktur kararını verdi ama kurum malul olarak yazışma yapıyor ben 19 yılı aşkın hizmetim 6700 primim var erken engelli emeklilik istedim sizce bu karara göre erken engelli emeklilik olacak mı yoksa malulen mi teşekkür ederim
  Cevapla
 • 6 Temmuz 2021

  Mustafa yiğit

  Merhaba ben 2008 yılı ekim ayı öncesi askerliği mi yedek subay olarak yaptım. Ardından çeşitli ssklı işlerde çalıştım. Sonra hastalıktan dolayı engelli raporu aldım. 2019 yılında kamuda memur olarak göreve başladım engelli kadrosuyla. Sonra askerlikten dolayı 5434 sayılı kanuna tabi oldum. Bu durumda emekliliğim nasıl olacak? Rapor oranım %47. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Cevapla
  • 17 Eylül 2021

   Mithat Aldemir

   1986 sigorta başlangıcım var. 1990 yılında askerliğimi yedek subay olarak yaptım. 2007 yılında % 45 engelli raporu aldım. 2014 yılında engelli memur sınavını kazanarak devlet memuru oldum. Halen çalışmaktayım. Benim malulen emeklilik şartlarım ve engelli emeklilik haklarım nelerdir
   Cevapla
 • 18 Haziran 2021

  sigorta baslangicim

  sigorta baslangicim 01 06 2001 40gun özelde prim var son 7yildir engelli hizmetli olarak çalışıyorum kaç prim kaç yıl ile emekli olurum çok önemli 0545 426 07 54 tşkler
  Cevapla
 • 19 Mayıs 2021

  dert

  Merhaba bende durum çok karışık. Ben sürekli engelliyim %54 oranında. 18 yaşını doldurmadan birkaç ay önce, 2008 yılında 10 gün 4/a sigortası yapılmış. e-devlet te 2008 yılı sigortalılık olarak görünüyor. 18i doldurduğum ay ağustos. 2015-2016 arasında da çalıştığım için bir 6 ay daha 4/a sigortam var. bu da e-devlet te mevcut. 2017 Aralık'ta ise 4/c ye tabi memur oldum o günden beri de memurum. vergi indiriminden de faydalanıyorum maliye onayladı. şimdi ben ne zaman emekli olurum?
  Cevapla
 • 20 Nisan 2021

  Nezahat Güleç

  İyi günler. Ben .%40 engelli memur yakınıyım. 7 yıldır kardeşim bir kamu kurumunda engelli memur olarak görev yapıyor. Müdürü çalışma yerini değiştirdi ve günde 10 saate kadar aynı zamanda pazar günü de çağırıp başında durarak çalıştırıyor(diğer personelle birlikte) Bu kadar ağır çalıştırılamaz diye rapor alıp götürdük bu seferde arkadaşlarına malulen emekliye ayıracağım ben o memuru demiş. Böyle nir şey yapabilir mi, hakkı var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Cevapla
 • 15 Nisan 2021

  Hakan

  Hocam merhaba. 09.05.2000 tarihinde SSK lı olarak çalıştım 82 gün primim var. 2010 yılında engelli memur olarak göreve başladım rapor oranım %45. 4080 gün prim ödeyince emekli olursun diyorlar doğru mu? Bir de en düşük memur emeklisi maaşı alırsın diyorlar doğru mu? İyi çalışmalar...
  Cevapla
 • 24 Mart 2021

  Ilker

  Hayırlı günler , kafama takılan bir şey var yardım ederseniz sevinirim , engelli memurun engelli olarak mekli olmasi için illaki vergi indirimi mı olması gerekiyo yoksa şart degilmi ? Bilgilendiriseniz duaciniz olurum.
  Cevapla
  • 30 Mart 2021

   emil

   kardeşim vergi indirimi olmalı ve emeklilik müracaatında tekrar heyete girip rapor Ankara'ya gidiyor oradan gelen sonuca göre en az %40 olması gerekiyor.
   Cevapla
  • 18 Nisan 2021

   Selami Durmuş

   Vergi indirimi ssk engelli emeklikileri için zorunlu. Memur lar için vergi indirimi diye bir şey yok
   Cevapla
 • 18 Mart 2021

  Sevgi BOZKURT

  merhaba 18.02.2014 te sigorta girişim var daha sonra hiç çalışmadım 10.01.2018 de tekrar işe girdim ne zaman emekli olabilirim
  Cevapla
 • 12 Şubat 2021

  Dursun bereket

  Merhaba ben 1995 ssigorta ve bağkur var 2002 ye kadar 2002 de % 40 la 657 hizmetli olarak memur oldum. Şimdi raporum % 70 vergi indirimi var engelli emekli olursam tahmin ne kadar maaş bağlanır tşkler
  Cevapla
 • 2 Şubat 2021

  Necat Akın

  Ben 14.03.2003 ten itibaren kamu görevlisi olarak görev yapmaktayım.2003 te vergi indirimi için heyete girdim yüzde 40 rapor aldım ve o tarihten beri yaklaşık 18 yıldır vergi indiriminden faydalanıyorum. Sorum şu :engeli emeklilik için sgk ye başvursam 2003 te vergi indirimi için aldığım rapor geçerli olacakmı yoksa sgk benden yeni rapormu ister Tşk ederim
  Cevapla
  • 22 Şubat 2021

   senin raporunu sgk sağlık kurulu tekrar inceleyecek
   Cevapla
 • 22 Ocak 2021

  sedat

  Selda hanım ya eksik bilgi vermişsiniz. yada bir işi hatalı yapmışsınız. raporunuz varsa emekli olursunuz.
  Cevapla
 • 31 Ekim 2020

  Mahmut Aydoğmuş

  Kamuda taşören engelli işçiydim kadro geldi ama kodroda engelli ibaresi işaretlenmemiş nasıl bir yol çizeyim yardımcı olur musunuz
  Cevapla
  • 15 Haziran 2021

   Scooby

   Sgk ya gidip işletebilirsiniz. Yada kurumun insan kaynaklarina gidip sgk nin websitesinden hitap programina girip isletilmesini isteyebilirsiniz.
   Cevapla
 • 27 Ekim 2020

  Gürkan Kaşıkcı

  1998 işe giriş 4c li 8.000 iş günü ile %49 engelli olarak emekli olmak üzereyim. Fakat alacağım maaş ve ikramiye yi net hesaplayacak bir şey bulamadım. Yukarıda verilen link 4C liyi hesaplamaya göre değil.
  Cevapla
  • 30 Kasım 2020

   Selda

   Sayın gürkan kaşıkçı; Ben sağlık personeliyim,1995 4c girişim var. 25 yılımı doldurdum %51 engel oranım var. Kurumuma 11.9.2020 de engelli emeklilik için başvuruda bulundum. Sonuç Red çıktı. bana yanlış bir yol mu izlettirdiler. Siz nasıl bir yol izlediniz? Kimse doğru dürüst birşey bilmiyor, kurumu atlayıp direkt sgk kamu hizmetleri emeklilik daire başkanlığına mı başvuruda bulunmalıydım. Bugün üst kurumu mu aradım biz tekrar dilekçe gönderirseniz işleme alamayız Ankara ya gidin yada mahkemeye verin diyerek başlarından savdılar. siz nasıl bir yol izlediniz?
   Cevapla
  • 19 Ocak 2021

   Fatih

   selda hanım pandemiden dolayı red gelmesin emeklilikler ve izinler o tarihte durdurulmuşmuydu. Varmı bir gelişme yazın lütfen.
   Cevapla
 • 15 Nisan 2020

  Burak

  Merhabalar, Engelli memur emeklilik şartlarını merak ediyordum. İnternet üzerinde eksik bilgilendirmeler ile dolu siteler mevcut, faydalı açıklayıcı bir yazı olmuş.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :