İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Engelli
Trendlerdeki Yazı

Engelli Memur Emeklilik Şartları Nelerdir?

Engelli memur ne zaman emekli olabilirim, engelli memur emeklilik şartları nelerdir, engelli memur malulen emeklilik şartları nelerdir hepsi yazımızın devamında


2

Engelli memur emeklilik hakkı ve bu haklardan Yararlanmaları için istenen koşullar ve emeklilik başvurusu süreci, Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli memurların (4C’lilerin) yaşa bağlı olmaksızın belirli koşulları sağlamaları ile erken emekli olma hakları vardır.

Bu yazımızda sizlere engelli memur ne zaman emekli olabilirim, 4C engelli memur emeklilik şartları nelerdir, engelli memur emeklilik şartları (2008 ve Öncesi), engelli memur emeklilik şartları (2008 ve sonrası), engelli memur malulen emeklilik şartları nelerdir? gibi soruların cevapları ve bu hakların elde edilmesi için gerekli koşulları belki de hiçbir yerde göremeyeceğiniz ayrıntıları ile birlikte anlatacağız.

Engelli memur ne zaman emekli olabilirim?

Asıl adı yaşlılık aylığı olan yani yaşa bağlı olmaksızın engelli memur emeklilik için, işe başlamadan önce %40 ve üzeri engelli olan (EKPSS ile atama dahil) veya işe başladıktan sonra %40 ve üzeri engelli hale gelen tüm memurlar (4C kapsamındaki sigortalılar) yararlanır.

Ancak erken emekliliğe hak kazanmak için işe giriş zamanı ve engellilik oranı gibi farklılıklardan dolayı, emeklilik koşullarında değişiklikler görülmektedir. Bu emeklilik türü aslında normal emeklilikten farklı olmayan sadece yaş koşulunun ortadan kalkmasıyla birlikte, yazımızın devamında dile getireceğim bazı koşulları sağlayan %40 ve üzeri tüm engelli memurların faydalanabileceği emekliliktir.

4C engelli memur emeklilik şartları nelerdir?

İlk defa memur olarak çalışmaya başlamış yani 5434 Sayılı TC.Emekli Sandığı Kanuna tabi memurlar ve 01 Ekim 2008 sonrası ilk defa memur olarak çalışmaya başlamış 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanuna tabi memurlar.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Engelli memur emeklilik şartları (2008 ve Öncesi)

01 Ekim 2008 öncesi işe başlayan engelli memurların 5434 Sayılı TC. Emekli Sandığı Kanununa tabi olduklarını belirtmiş olsak da aslında erken emeklilik hakları tüm memurlara 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile verilmiştir. 01 Ekim 2008 öncesi ilk defa işe başlayan memurlara, 5510 sayılı kanunun Geçici 4 maddesi 6 fıkrasında hangi koşullarda erken emekliliğe hak kazanacağı belirtilmiştir.

Memur, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuata göre alınmış en az %40 ve üzerinde engelli olduğunu gösterir engelli sağlık kurulu raporu bulunması ile doğuştan %40 ve üzeri engelli olduğunu belgelemesi, en az 5400 gün uzun vadeli sigorta primi bildirmiş yada emekli keseneği ödemiş olmaları kaydı emekliliğe hak kazanır.

Çalışmaya başladıktan sonra engelli raporu veren hastaneler’den engelli sağlık kurulu raporu tanzim edilen %40 üzeri engelli memurlar da yaşlılık aylığı almaya yani erken emekli olmaya hak kazanabilmektedirler. Ancak bu durumda olan engelli memurun;

  • %50 ila %59 arasında çalışma gücünü kaybetmeleri, en az 5760,
  • %40 ila %49 arasında çalışma gücünü kaybetmeleri, en az 6480,

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla emekli olabilirler. Burada önemli bir ayrıntı ise erken emekli olmak isteyen engelli memur un emeklilik başvurusunu mutlaka çalışıyor iken yapmasıdır. Aksi halde memur statüsünde erken emekli olmaları mümkün olmayacaktır.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Veren Hastaneler Listesi

Engelli memur emeklilik şartları (2008 ve Sonrası)

01 Ekim 2008 sonrası işe başlayan engelli memura, 5510 sayılı kanunun 28 maddesinin 2 fıkrası gereğince hangi koşullarda erken emekliliğe hak kazanacağı belirtilmiştir.

Memur, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malulen emeklilik sayılmayı gerektirecek şekilde engelliliği ve hastalığı bulunması, malullük aylığından yararlanmaması,on beş yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primleri bildirilmiş olması şartıyla yaşlılık aylığına yani erken emekliliğe hak kazanabilmektedir.

Çalışmaya başladıktan sonra yetkili sağlık kurumlarından engelli raporu tanzim edilen %40 üzeri engelli memurlar da erken emekli olabilmektedirler. Ancak bu durumda olan memurlarından;

  • %50 ila %59 arasında çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
  • %40 ila %49 arasında çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün

malullük,yaşlılık ve ölüm sigorta primleri bildirilmiş olmak şartıyla erken emekliliğe hak kazanırlar.

İkramiye Maaş Hesapla (4c)

01 Ekim 2008 öncesi ve sonrası engelli memurlar erken emeklilik başvurusu için öncelikli olarak çalıştıkları kuruma, yaşlılık aylığı (erken emekliliğe) hak kazanıp kazanmadığı hususunda, engelli sağlık kurulu raporu SGK’na dilekçe ile gönderilmesi talebinde bulunacaklardır. Dilekçelerinde 5510 sayılı kanunun 28 maddesi veya geçici 4 maddesi (hangisi memurun durumuna uygunsa) kapsamında erken emeklilik hususunda engelli sağlık kurulu raporlarının SGK tarafından değerlendirilerek emekliliği ne zaman hak edeceklerinin sorulması yeterli olacaktır.

Mutlaka dilekçelerinin ekine engelli sağlık kurulu raporlarının aslını da eklemeleri gerekmektedir. SGK Sağlık kurulu heyeti tarafından engelli sağlık kurulu raporu uygunluğu Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğine göre değerlendirilmekte ve değerlendirme sonucu çalıştıkları kuruma yazı ile bildirilmektedir. SGK sağlık kuruluna göre değerlendirilen engellilik oranı doğrultusunda, yaşlılık aylığına ( emekliliğe) hangi koşullarda hak kazanacağız da ayrıca SGK’dan gelen yazı ile belirtilmektedir.

Önerilen Yazı
Ne Zaman Emekli Olurum?

Engelli memur emekli olunca maaşı düşer mi?

Engelli emeklilik ve normal emeklilik işlemlerinde 5434 sayısılı (Emekli Sandığı Kanunu) uygulanır. Engelli emeklilik ve normal emeklilik arasındaki tek fark hizmet süresinin az olması yada fazla olmasıdır.

Kişinin engel oranı emekli ikramiyesini ve emekli aylığını etkilemez. Normal emeklilik ile engelli emeklilik arasında maaş farkı yoktur.

Engelli memur malulen emeklilik şartları nelerdir?

Engelli 4C kapsamındaki malulen emekli olmak için, ilk kez çalışmaya başladığı tarih öncesi malul hastalık geçiren ve çalışma gücünü %60 kaybeden kişi 15 yıl sigortalı ve 3960 pim günü ödemek kaydı ile malulen engelli aylığı bağlanır.

Memurlar engelli raporuyla emekli olabilir mi?

4C kapsamında kamu ve kamu kuruluşlarında çalışan memurlar engelli sağlık raporu ile beraber erken emeklilik hakkı mevcuttur. Memurların sağlık durumu mevcut çalışmasına engel teşkil edecek durumda olması durumunda malulen emeklilik statüsünde emeklilik hakkı bulunur.

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 3 ay önce

    Merhabalar. Memuriyet başlangıç tarihim 2000 yılı. Fakat 2016 yılında lenfoma hastası oldum. Ve sürekli %40 engelli raporum mevcut. 7080 gün pirim ödemem ve 21 yıl hizmetim var. Emekli olmak istiyorum emeklilik hakkım varmıdır. İşyerine soruyorum bilmiyorlar. Bugün SGK ya gittim net bir sonuç alamadım. Yorum olursa Teşekkür ederim

Bir cevap yazın