1. Ana Sayfa
 2. Engelli
Trendlerdeki Yazı

Engelli Memur Emeklilik Şartları 2022?

Engelli memur ne zaman emekli olabilirim, engelli memur emeklilik şartları nelerdir, engelli memur malulen emeklilik şartları nelerdir hepsi yazımızın devamında


19

Engelli memur emeklilik hakkı ve bu haklardan yararlanmaları için istenen koşullar ve emeklilik başvurusu süreci, Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli memurların (4C’lilerin) yaşa bağlı olmaksızın belirli koşulları sağlamaları ile erken emekli olma hakları vardır.

Bu yazımızda sizlere engelli memur ne zaman emekli olabilirim, 4C engelli memur emeklilik şartları nelerdir, engelli memur emeklilik şartları (2008 ve Öncesi), engelli memur emeklilik şartları (2008 ve sonrası), engelli memur malulen emeklilik şartları nelerdir? gibi soruların cevapları ve bu hakların elde edilmesi için gerekli koşulları belki de hiçbir yerde göremeyeceğiniz ayrıntıları ile birlikte anlatacağız.

Engelli memur ne zaman emekli olabilirim?

Asıl adı yaşlılık aylığı olan yani yaşa bağlı olmaksızın engelli memur emeklilik için, işe başlamadan önce %40 ve üzeri engelli olan (EKPSS ile atama dahil) veya işe başladıktan sonra %40 ve üzeri engelli hale gelen tüm memurlar (4C kapsamındaki sigortalılar) yararlanır.

Ancak erken emekliliğe hak kazanmak için işe giriş zamanı ve engellilik oranı gibi farklılıklardan dolayı, emeklilik koşullarında değişiklikler görülmektedir. Bu emeklilik türü aslında normal emeklilikten farklı olmayan sadece yaş koşulunun ortadan kalkmasıyla birlikte, yazımızın devamında dile getireceğim bazı koşulları sağlayan %40 ve üzeri tüm engelli memurların faydalanabileceği emekliliktir.

engelli memur emeklilik
engelli memur emeklilik

Engelli memur emeklilik şartları nelerdir?

İlk defa memur olarak çalışmaya başlamış yani 5434 Sayılı TC.Emekli Sandığı Kanuna tabi memurlar ve 01 Ekim 2008 sonrası ilk defa memur olarak çalışmaya başlamış 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanuna tabi memurlar.

Engelli memur emeklilik hesaplama tablosu

5510 sayılı yasanın Geçici 4. Maddesi gereğince; engelli memur emeklilik hesaplama tablosu şu şekildedir;

1 Ekim 2008 öncesi işe girmiş olan memurlar; 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine tabidir. Bu Kanun hükümlerine göre, işe girerken engelli olan ve işe girdikten sonra engelli hale gelen memurların emeklilik süreleri farklılık gösterir.

DönemEngel OranıSigortalılık SüresiPrim Günü
01 Ekim 2008 Öncesi%40 – %4918 Yıl6480 gün
01 Ekim 2008 Öncesi%50 – %5916 Yıl5760 gün
01 Ekim 2008 Öncesi%60 ve üzeri15 Yıl3600 gün
DönemEngel OranıSigortalılık SüresiPrim Günü
01 Ekim 2008 Sonrası%40 – %4918 Yıl4680 gün
01 Ekim 2008 Sonrası%50 – %5916 Yıl4320 gün
01 Ekim 2008 Sonrası%60 ve üzeri15 Yıl3960 gün
engelli memur emeklilik tablosu

Engelli memur emeklilik şartları (2008 ve Öncesi)

01 Ekim 2008 öncesi işe başlayan engelli memurların 5434 Sayılı TC. Emekli Sandığı Kanununa tabi olduklarını belirtmiş olsak da aslında erken emeklilik hakları tüm memurlara 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile verilmiştir. 01 Ekim 2008 öncesi ilk defa işe başlayan memurlara, 5510 sayılı kanunun Geçici 4 maddesi 6 fıkrasında hangi koşullarda erken emekliliğe hak kazanacağı belirtilmiştir.

Memur, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuata göre alınmış en az %40 ve üzerinde engelli olduğunu gösterir engelli sağlık kurulu raporu bulunması ile doğuştan %40 ve üzeri engelli olduğunu belgelemesi, en az 5400 gün uzun vadeli sigorta primi bildirmiş yada emekli keseneği ödemiş olmaları kaydı emekliliğe hak kazanır.

Çalışmaya başladıktan sonra engelli raporu veren hastaneler’den engelli sağlık kurulu raporu tanzim edilen %40 üzeri engelli memurlar da yaşlılık aylığı almaya yani erken emekli olmaya hak kazanabilmektedirler. Ancak bu durumda olan engelli memurun;

Engelli memur emeklilik hesaplama (2008 ve Öncesi)

 • %40 ila %49 arasında çalışma gücünü kaybetmeleri, 18 yıl sigorta süresi ve en az 6480 prim günü,
 • %50 ila %59 arasında çalışma gücünü kaybetmeleri, 16 yıl sigorta süresi ve en az 5760 prim günü,
 • %60 ve üzeri çalışma gücünü kaybetmeleri, 15 yıl sigorta süresi ve 3600 prim günü.

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla emekli olabilirler. Burada önemli bir ayrıntı ise erken emekli olmak isteyen engelli memur un emeklilik başvurusunu mutlaka çalışıyor iken yapmasıdır. Aksi halde memur statüsünde erken emekli olmaları mümkün olmayacaktır.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Veren Hastaneler 2022

Engelli memur emeklilik şartları (2008 ve Sonrası)

01 Ekim 2008 sonrası işe başlayan engelli memura, 5510 sayılı kanunun 28 maddesinin 2 fıkrası gereğince hangi koşullarda erken emekliliğe hak kazanacağı belirtilmiştir.

Memur, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malulen emeklilik sayılmayı gerektirecek şekilde engelliliği ve hastalığı bulunması, malullük aylığından yararlanmaması,on beş yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primleri bildirilmiş olması şartıyla yaşlılık aylığına yani erken emekliliğe hak kazanabilmektedir.

Çalışmaya başladıktan sonra yetkili sağlık kurumlarından engelli raporu tanzim edilen %40 üzeri engelli memurlar da erken emekli olabilmektedirler. Ancak bu durumda olan memurlarından;

Engelli memur emeklilik hesaplama (2008 ve Sonrası)

 • %40 ila %49 arasında çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün
 • %50 ila %59 arasında çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
 • %60 ve üzeri çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 15 yıldan beri sigortalı olmaları ve 3960 gün

malullük,yaşlılık ve ölüm sigorta primleri bildirilmiş olmak şartıyla erken emekliliğe hak kazanırlar.

01 Ekim 2008 öncesi ve sonrası engelli memurlar erken emeklilik başvurusu için öncelikli olarak çalıştıkları kuruma, yaşlılık aylığı (erken emekliliğe) hak kazanıp kazanmadığı hususunda, engelli sağlık kurulu raporu SGK’na dilekçe ile gönderilmesi talebinde bulunacaklardır. Dilekçelerinde 5510 sayılı kanunun 28 maddesi veya geçici 4 maddesi (hangisi memurun durumuna uygunsa) kapsamında erken emeklilik hususunda engelli sağlık kurulu raporlarının SGK tarafından değerlendirilerek emekliliği ne zaman hak edeceklerinin sorulması yeterli olacaktır.

Mutlaka dilekçelerinin ekine engelli sağlık kurulu raporlarının aslını da eklemeleri gerekmektedir. SGK Sağlık kurulu heyeti tarafından engelli sağlık kurulu raporu uygunluğu Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğine göre değerlendirilmekte ve değerlendirme sonucu çalıştıkları kuruma yazı ile bildirilmektedir. SGK sağlık kuruluna göre değerlendirilen engellilik oranı doğrultusunda, yaşlılık aylığına ( emekliliğe) hangi koşullarda hak kazanacağız da ayrıca SGK’dan gelen yazı ile belirtilmektedir.

Önerilen Yazı
Ne Zaman Emekli Olurum?
İkramiye Maaş Hesapla (4c)

Engelli memur emekli olunca maaşı düşer mi?

Engelli emeklilik ve normal emeklilik işlemlerinde 5434 sayısılı (Emekli Sandığı Kanunu) uygulanır. Engelli emeklilik ve normal emeklilik arasındaki tek fark hizmet süresinin az olması yada fazla olmasıdır.

Kişinin engel oranı emekli ikramiyesini ve emekli aylığını etkilemez. Normal emeklilik ile engelli emeklilik arasında maaş farkı yoktur.

Engelli memur malulen emeklilik şartları nelerdir?

Engelli 4C kapsamındaki malulen emekli olmak için, ilk kez çalışmaya başladığı tarih öncesi malul hastalık geçiren ve çalışma gücünü %60 kaybeden kişi 15 yıl sigortalı ve 3960 pim günü ödemek kaydı ile malulen engelli aylığı bağlanır.

Memurlar engelli raporuyla emekli olabilir mi?

4C kapsamında kamu ve kamu kuruluşlarında çalışan memurlar engelli sağlık raporu ile beraber erken emeklilik hakkı mevcuttur. Memurların sağlık durumu mevcut çalışmasına engel teşkil edecek durumda olması durumunda malulen emeklilik statüsünde emeklilik hakkı bulunur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap

Yorumlar (19)

 1. 6 gün önce

  merhaba bir yorumum olmustu Aysenur hanıma acaba ulasmamıs olabilir mi ?

  • Tugay Bey, rica etsem tekrardan sorunuzu iletebilirmisiniz? Çok soru olduğu için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

   • 5 gün önce

    Merhaba tabi Özetleyeyim 1kasım 2022 de karaciğer nakli oldum. Öncesinde % 50 sürekli raporum vardı bu hastalıktan nakilden sonra % 70 sürekli oldu oranım. Devlet memuruyum 15.07.2011 den bu yana. Öncesinde de 2720 gün 4bli ve 4 alı olarak çalışmışlığım var.
    eylül 2021 de çıkan yönetmelikte ise oranlar değişmiş hafif orta ve ağır olarak geçiyor. Bana verilen % 70 bu tarihten sonra verildi. (28 eylül 2021 resmi gazete)
    Normalde malulen emekli olabilecektim. Bu durum çok karışık. Yeni yönetmelik Öncesinde 50 sonrasında 70. Ve ayrıca yeni yönetmelikte şöyle bir saçmalık var. 2 yıl sonra kontrol olanların karaciğer enzimleri normal çıkarsa maluliyet iptal edilir. referans değeri 5 50 olan bir testte 51 çıkarsa anormal 50 çıkarsa normal olacak ve biliyosunuz testler anlık durumu gösteriyor belki 1 hafta sonra 1 aysonra vb enzimler yükselecek. Birde sgk doktorları insanlar nakil olunca sorunun sadece ilgili organla olduğunu düşünüyorlar. Karaciğerim dışında birçok hastalığım oluştu nakil ameliyatıyla ilgili.
    Velhasıl geçen yıl çıkan yeni yönetmelik çok mağduriyet yarattığı için Maluliyet durumum hakkında söyleyebileceğiniz her türlü bilgiye ihtiyacım var.

    • Tugay Bey haklısınız, yeni yönetmelikle beraber engelli emekli olmak, maluliyet aylığı almak oldukça zorlaştırıldı. Bu konuda maalesef bizlerde bir şey yapamıyoruz.

 2. 4 hafta önce

  Yönetmelik ile Balthazard uygulaması kaldırılmış olup artık erken emeklilik için oran tespitinde de en büyük tek hastalık esas alınacaktır.Bu durum işe girdikten sonra engelli olan Devlet memurları içi de geçerli midir?

 3. 4 hafta önce

  2003 yılında astsubay olarak memurluğa başladım. 2019 yılında kendi isteğimle istifa edip emeklilik yaşını bekliyor iken 2023 yılında geçirdiğim kaza sonucunda %40 engelli raporu verildi. Engelli emekli olabilirmiyim? İyi günler.

 4. 1 ay önce

  diabet hastasıyım.Diabetten dolayı ayağımda kalıcı şekil bozuklugu var.His kaybı,el ve ayakta nöropati var.BypaslıyıM.Kalp hastalıgım ve dolaşım bozuklıgu var.ELİMLE SU ŞİSESİNİ ZOR AÇIYORUM.Öğretmenim RAPOR ALIP KURUMA İŞLETMESEM NE OLUR?EMEKLİ OLMAK İSTEMİYORUM. 25 YILLIK HİZMETİM VAR.3 ÇOCUK OKUTUYORUM.EMEKLİ OLMADAN VERGİ İNDİRİMİNDEN YARARLANABİLİRMİYİM .ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 5. 1 ay önce

  Merhabalar kolay gelsin 9.9.2007 tarihinde memurluğa başladım sonradan engelli oldum 6 yıldır yuzde71 engelliyim ben nezamn emekli olabilirim kacyili doldurmamış gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tsklr

 6. 1 ay önce

  Merhaba Kızım 3 ay önce %40 Ruhsal ve duygusal engelli EKPS den Memur olarak atandı.Ancak görev yapacak durumu yok gitmek istemiyor.Şu an raporlu malulen emekli olması için ne yapılabilir.Tavsiyeleriniz ve görüşleriniz için teşekkürler…

 7. 2 ay önce

  Merhabalar hocam 03 04 2003 ilk sgk girişim 20 04 2015 memuriyete ekpss ile ilk atanmam 3721 pirim günüm var geçmişteki işletmeci olarak geçirdiğim yıllarımdan ise yatirmadigim bagkurlu günlerim var bunları yatirsam birlestirilip sayilirmi engel oranı %50 bu arada tesekkurler

 8. 3 ay önce

  Ayşenur hocam merhabalar, 2001-2003 arası 18 ay askerliğim var 2003 Aralık ayında da ilk sigorta girişim var lakin fazla bi günüm yok 2014te engelli kadrosunda memur oldum, edevlete girdiğimde 2026da emekli olur diyo. Internette askerlik borçlanmasını ödersen yaptığın askerlik süresi kadar sigorta başlangıcına eklenip geriye çekilir deniyo. Şuanda askerliği yatırsam SSK ve memur toplamda 4000 gün filan ediyo emekli olmak istesem nasıl olabilirim toplamda kaç güne ihtiyacım var ve hangi yolu izlemeliyim biraz uzun oldu ama size zahmet olacak yanıtlarsanız çok sevinirim.

  • Akif bey, engel oranınızı belirtmemişsiniz fakat 2008 ve öncesi memur olduğunuz için genel şartlarınız %50 ila %59 arasında çalışma gücünü kaybetmeleri, en az 5760, %40 ila %49 arasında çalışma gücünü kaybetmeleri, en az 6480 prim günü gereklidir.

 9. 6 ay önce

  Merhabalar. Memuriyet başlangıç tarihim 2000 yılı. Fakat 2016 yılında lenfoma hastası oldum. Ve sürekli %40 engelli raporum mevcut. 7080 gün pirim ödemem ve 21 yıl hizmetim var. Emekli olmak istiyorum emeklilik hakkım varmıdır. İşyerine soruyorum bilmiyorlar. Bugün SGK ya gittim net bir sonuç alamadım. Yorum olursa Teşekkür ederim

Bir cevap yazın