1. Anasayfa
 2. Engelli
Trendlerdeki Yazı

Engelli Memur Emeklilik Şartları 2024

Engelli memur ne zaman emekli olabilirim, engelli memur emeklilik şartları nelerdir, engelli memur malulen emeklilik şartları nelerdir hepsi yazımızın devamında


130
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli memur emeklilik hakkı, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli memurların (4C’lilerin) belirli koşulları sağlayarak yaşa bağlı olmaksızın erken emekli olma haklarına sahip olmalarını sağlar.

Bu yazımızda, engelli memur ne zaman emekli olabilir, 4C engelli memur emeklilik şartları, engelli memur emeklilik şartları (2008 ve Öncesi), engelli memur emeklilik şartları (2008 ve sonrası), engelli memur malulen emeklilik şartları gibi soruların yanıtlarını ve bu hakları elde etmek için gereken koşulları detaylarıyla anlatacağız.

Engelli memur ne zaman emekli olabilirim?

Asıl adı yaşlılık aylığı olan yani yaşa bağlı olmaksızın engelli memur emeklilik için, işe başlamadan önce %40 ve üzeri engelli olan (EKPSS ile atama dahil) veya işe başladıktan sonra %40 ve üzeri engelli hale gelen tüm memurlar (4C kapsamındaki sigortalılar) yararlanır.

Ancak erken emekliliğe hak kazanmak için işe giriş zamanı ve engellilik oranı gibi farklılıklardan dolayı, emeklilik koşullarında değişiklikler görülmektedir. Bu emeklilik türü aslında normal emeklilikten farklı olmayan sadece yaş koşulunun ortadan kalkmasıyla birlikte, yazımızın devamında dile getireceğim bazı koşulları sağlayan %40 ve üzeri tüm engelli memurların faydalanabileceği emekliliktir.

engelli memur emeklilik
engelli memur emeklilik

Engelli memur emeklilik şartları nelerdir?

İlk defa memur olarak çalışmaya başlamış yani 5434 Sayılı TC.Emekli Sandığı Kanuna tabi memurlar ve 01 Ekim 2008 sonrası ilk defa memur olarak çalışmaya başlamış 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanuna tabi memurlar.

Engelli memur emeklilik hesaplama tablosu

5510 sayılı yasanın Geçici 4. Maddesi gereğince; engelli memur emeklilik hesaplama tablosu şu şekildedir;

1 Ekim 2008 öncesi işe girmiş olan memurlar; 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine tabidir. Bu Kanun hükümlerine göre, işe girerken engelli olan ve işe girdikten sonra engelli hale gelen memurların emeklilik süreleri farklılık gösterir.

DönemEngel OranıSigortalılık SüresiPrim Günü
01 Ekim 2008 Öncesi%40 – %4918 Yıl6480 gün
01 Ekim 2008 Öncesi%50 – %5916 Yıl5760 gün
01 Ekim 2008 Öncesi%60 ve üzeri15 Yıl3600 gün
DönemEngel OranıSigortalılık SüresiPrim Günü
01 Ekim 2008 Sonrası%40 – %4918 Yıl4680 gün
01 Ekim 2008 Sonrası%50 – %5916 Yıl4320 gün
01 Ekim 2008 Sonrası%60 ve üzeri15 Yıl3960 gün
engelli memur emeklilik tablosu

Engelli memur emeklilik şartları (2008 ve Öncesi)

01 Ekim 2008 öncesi işe başlayan engelli memurların 5434 Sayılı TC. Emekli Sandığı Kanununa tabi olduklarını belirtmiş olsak da aslında erken emeklilik hakları tüm memurlara 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile verilmiştir. 01 Ekim 2008 öncesi ilk defa işe başlayan memurlara, 5510 sayılı kanunun Geçici 4 maddesi 6 fıkrasında hangi koşullarda erken emekliliğe hak kazanacağı belirtilmiştir.

Memur, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuata göre alınmış en az %40 ve üzerinde engelli olduğunu gösterir engelli sağlık kurulu raporu bulunması ile doğuştan %40 ve üzeri engelli olduğunu belgelemesi, en az 5400 gün uzun vadeli sigorta primi bildirmiş yada emekli keseneği ödemiş olmaları kaydı emekliliğe hak kazanır.

Çalışmaya başladıktan sonra engelli raporu veren hastaneler’den engelli sağlık kurulu raporu tanzim edilen %40 üzeri engelli memurlar da yaşlılık aylığı almaya yani erken emekli olmaya hak kazanabilmektedirler. Ancak bu durumda olan engelli memurun;

Engelli memur emeklilik hesaplama (2008 ve Öncesi)

 • %40 ila %49 arasında çalışma gücünü kaybetmeleri, 18 yıl sigorta süresi ve en az 6480 prim günü,
 • %50 ila %59 arasında çalışma gücünü kaybetmeleri, 16 yıl sigorta süresi ve en az 5760 prim günü,
 • %60 ve üzeri çalışma gücünü kaybetmeleri, 15 yıl sigorta süresi ve 3600 prim günü.

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla emekli olabilirler. Burada önemli bir ayrıntı ise erken emekli olmak isteyen engelli memur un emeklilik başvurusunu mutlaka çalışıyor iken yapmasıdır. Aksi halde memur statüsünde erken emekli olmaları mümkün olmayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Veren Hastaneler 2024

Engelli memur emeklilik şartları (2008 ve Sonrası)

01 Ekim 2008 sonrası işe başlayan engelli memura, 5510 sayılı kanunun 28 maddesinin 2 fıkrası gereğince hangi koşullarda erken emekliliğe hak kazanacağı belirtilmiştir.

Memur, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malulen emeklilik sayılmayı gerektirecek şekilde engelliliği ve hastalığı bulunması, malullük aylığından yararlanmaması,on beş yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primleri bildirilmiş olması şartıyla yaşlılık aylığına yani erken emekliliğe hak kazanabilmektedir.

Çalışmaya başladıktan sonra yetkili sağlık kurumlarından engelli raporu tanzim edilen %40 üzeri engelli memurlar da erken emekli olabilmektedirler. Ancak bu durumda olan memurlarından;

Engelli memur emeklilik hesaplama (2008 ve Sonrası)

 • %40 ila %49 arasında çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün
 • %50 ila %59 arasında çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
 • %60 ve üzeri çalışma gücünü kaybedenlerin, en az 15 yıldan beri sigortalı olmaları ve 3960 gün

malullük,yaşlılık ve ölüm sigorta primleri bildirilmiş olmak şartıyla erken emekliliğe hak kazanırlar.

01 Ekim 2008 öncesi ve sonrası engelli memurlar erken emeklilik başvurusu için öncelikli olarak çalıştıkları kuruma, yaşlılık aylığı (erken emekliliğe) hak kazanıp kazanmadığı hususunda, engelli sağlık kurulu raporu SGK’na dilekçe ile gönderilmesi talebinde bulunacaklardır. Dilekçelerinde 5510 sayılı kanunun 28 maddesi veya geçici 4 maddesi (hangisi memurun durumuna uygunsa) kapsamında erken emeklilik hususunda engelli sağlık kurulu raporlarının SGK tarafından değerlendirilerek emekliliği ne zaman hak edeceklerinin sorulması yeterli olacaktır.

Mutlaka dilekçelerinin ekine engelli sağlık kurulu raporlarının aslını da eklemeleri gerekmektedir. SGK Sağlık kurulu heyeti tarafından engelli sağlık kurulu raporu uygunluğu Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğine göre değerlendirilmekte ve değerlendirme sonucu çalıştıkları kuruma yazı ile bildirilmektedir. SGK sağlık kuruluna göre değerlendirilen engellilik oranı doğrultusunda, yaşlılık aylığına ( emekliliğe) hangi koşullarda hak kazanacağız da ayrıca SGK’dan gelen yazı ile belirtilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ne Zaman Emekli Olurum?
İkramiye Maaş Hesapla (4c)

Engelli memur emekli olunca maaşı düşer mi?

Engelli emeklilik ve normal emeklilik işlemlerinde 5434 sayısılı (Emekli Sandığı Kanunu) uygulanır. Engelli emeklilik ve normal emeklilik arasındaki tek fark hizmet süresinin az olması yada fazla olmasıdır.

Örneğin; Normal emekli olan bir memur ile (Kademe, Hizmet, Ek gösterge, ünvan) durumları aynı olmayan malul olan, engelli memurun aylığı ve ikramiyesi farklılık gösterebilir.

Engel oranı, kişinin emekli aylığını ve hak ettiği emekli ikramiyesini etkilemez. Özetle; Aynı duruma sahip normal emekli memur ile engelli emekli olan memur, “aynı tutarları alır ve maaşlarında hiçbir farklılık” yoktur.

Engelli memur malulen emeklilik şartları nelerdir?

Engelli 4C kapsamındaki malulen emekli olmak için, ilk kez çalışmaya başladığı tarih öncesi malul hastalık geçiren ve çalışma gücünü %60 kaybeden kişi 15 yıl sigortalı ve 3960 pim günü ödemek kaydı ile malulen engelli aylığı bağlanır.

Memurlar engelli raporuyla emekli olabilir mi?

4C kapsamında kamu ve kamu kuruluşlarında çalışan memurlar engelli sağlık raporu ile beraber erken emeklilik hakkı mevcuttur. Memurların sağlık durumu mevcut çalışmasına engel teşkil edecek durumda olması durumunda malulen emeklilik statüsünde emeklilik hakkı bulunur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 47
  be_endim
  Beğendim
 • 5
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 2
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 3
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (130)

 1. 5 Mayıs 2024

  merhabalar.dava açtınız mı?bu konuda dava açıp sonuca ulaşan var mı? varsa açtığı davanın içeriği nedir

 2. Arkadaşlar merhaba benim yüksek sağlık kuruluna itiraz cevabım Perşembe günü geldi. Şimdi nasipse dava yoluna gideceğim ve dava sürecimi kısaltması için daha önce karara bağlanan engelli memur emeklilik emsal davalarını araştırıyorum sizlerden de bu konuda yardım etmenizi rica ediyorum. İnanın %40 engelli başladığım işime %65 engelli olarak devam etmekte zorlanıyorum. Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim sağolun.

 3. 3 Şubat 2024

  Merhabalar,
  Devlet memurları için 2008 öncesi (2005 başlangıç )birden çok hastalık varsa ve engelillik oranı yüzde 57 ise balthazard hesabı mı kullanılır yoksa 21 Eylül 2021 yönetmeliğine göre olan tek hastalık oranına mı bakılır?

 4. Merhaba 2007 ssk girisliyim 4a li 700 gunum var 2014 yilinda yuzde 51 engelli raporu aldim. 2015 yilinda Ekpss ile engelli memur kadrosuyla memurluga basladim. Toplamda 3750 gunum var. Raporum 3 hastaliktan olusuyor ve hicbiri tek basina yuzde 40 uzeri değil ne sekilde erken emekli olabilirim? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

  • Şöyle örnek vereyim şu an tek yöntem yeni yönetmeliğe göre emekli olmak ya da son 1260 prim günü ssk 4A statüsünde ödeyerek 4A engelli vergi indirimi emekli olmak fakat bu süreçte kanun değişirse boşa yol almış olabiliriz.

   • Tesekkurler. 4a li konusunu anladim 4c de ise yeni yönetmelikten kastimiz memur olarak emekli olabilmek icin ilgili yil şarti ve primin tamamlanmis olmasi dısinda, büyük tek hastaliğın esas alinmasi, bu hastaliğin yayinlanan listede olmasi ve bu tek hastalik oraninin da en az yuzde 40 olmasi şeklinde mi yorumlayalim. Bilgilendirdiğiniz içın çok teşekkur ederim.

 5. 1 Eylül 2023

  2008 öncesi 2004te 4a girişim var, 2008 sonrası 2012 yılı 4c girişim diğer şartlarda sorunum yok yıl prim gün sayısı. 2021 yönetmeliği hastalık listesi gereği reddedildi talebim, şu an ysk cevabını bekliyorum.
  1. 4a li vergi indirimi ile emekli olabilmem icin 3,5 yıldan fazla 4a li çalışmam mı gerekiyor?
  2. 2008 öncesi 4c li olsaydım yine 2021 yönetmeliği hastalık listesine mi tabi olacaktım.
  3. 2008 öncesi çalışmaya başladigim için, ki hastaliklarimin başlangıcı 2000li yılların başları, bedenen yıpranmaya başlamış olmam ama 2012de memur olup 4c kapsamında olduğumdan 2021 yönetmeliğine maruz bırakılmış olmam hukuken bir dayanak olur mu bu durumda, yüksek sağlık kurulu kararına itiraz dilekçemde tüm bu detayları belirttim, red gelirse hukuki bir mücadele için destek olabilir misiniz? Bir bütün olarak malullük veya hastalığa bağlı erken emeklilikte kişinin çalıştığı iş koluna göre farklı emeklilik kriteri anayasal bir ihlal ya da ayrımcılık değil mi?

  Bu durumda olan arkadaşlarla toplu hukuki yola gitmek isterim eğer ön ayak olursanız çok sevinirim, bir çok kişinin daha yakın zamanda bu durumdan mağduriyet yaşayacağını on görüyorum. Çok yeni bir konu olduğu için.

  • Aynı sorunu bende yaşıyorum 16/02/2023 tarihinde engelli emeklilik müracaatım red edildi ruhsal ve kronik hastalıklarımdan dolayı %65 ağır olmayan engelli raporum ve vergi indirim belgem var engelli emeklilik 5510 sayılı kanunun 28. Maddesine göre diye belirtmiş olmama rağmen malulen emeklilik işlemi yapılmış ve temmuz ayında red edilmiş. 09/04/1997 4a girişim 15/01/2016 4c girişim ve 4900 prim günüm var mecburen itiraz ettim ve hala cevap yazısını bekliyorum inanın stresten zona oldum bu kadar haksızlık ve yavaş işleyen bir sistem çok üzücü hukukî her adımda beraber hareket etmeye bende varım en azından bizden sonraki engelli kardeşlerimiz için emsal karar almış oluruz

   • 9 Şubat 2024

    İtiraz kararınız da ret gelir yüksek ihtimalle. Yonetmelik ekinde Emekliliğe esas Ek1 Hastalık listesine göre ret kararı veriyorlar. Bir iki avukattan görüş aldım. Karar kesinleşene kadar yıllar geçer kanuni değişiklik olur zaten 1999-2008 arasında bu şekilde yaşanan hak kayıpları konusunda mecliste çalışmalar mevcut. Kademeli emeklilik en iyimser ihtimal. Hukukî yola başvuru için sosyal güvenlik konusunda deneyimli bir hukuk bürosu gerekli. Şu an benim hukuki olarak uğrasabilecek sağlık durumum olmadığı için bu konuda adım atamıyorum zaten ret kararından itibaren mahkemeye başvuru sürecimi de kaçırmışım. Sağlık durumum da ki olumsuz gelişmeler hastalık listesine girdi maalesef. Hastalık listesi ölüme merdiven dayamış hastalıklar içeriyor resmen. İki ucu da pis değnek misali sosyal devlet anlayışından çok uzak bir sistem oluşturmuşlar 2020den itibaren bir yönetmelikle.

   • Merhaba, ilgili yönetmelik nedeni ile ciddi magduriyet yaşıyorum.Beraber hareket etme noktasında bende varım.

  • 5 Mayıs 2024

   merhabalar.dava açtınız mı?bu konuda dava açıp sonuca ulaşan var mı? varsa açtığı davanın içeriği nedir

 6. Merhaba. 4c kapsaminda calisan memurum ve 2005 yilinda goreve basladim. Fiili hizmet surem ise 18 yil 5 ay. 2023 yilinda almis oldugum %40 suresiz engelli raporuna istinaden calistigim kurum uzerinden sgk ya basvuruda bulunarak engelli emeklilik talebinde bulundum. sgk tarafindan ilgili yazimiza cevap verilmis olup cevaben; “…. Maluliyet tespiti islemleri yonetmeliginin ek-1 hastalik listesinde belirlenen duzeyde calisma gucunu kaybetmedigine… ve buna gore adi gecene 5510 sayili kanunun gecici 4.maddesinin 6. Fikrasi uyarinca aylik baglanmasina imkan bulunmamaktadir.” Seklinde karar verilmistir. Bu kapsamda, %40 engelli raporum ve istenilen prim gun sayisini da tamamlamis olmama ragmen neden engelli emekli olamiyorum. Simdiden ilginiz icin tesekkur ederim.

  • 1 Ekim 2008 öncesi sigorta girişi olup ssk şartlarıyla emeklilik hakkı elde edenler vergi indirimi belgesi ile emekli olmaktadır. (Bağkur ve Emekli sandığı hariç), vergi indirimi belgesi erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenir. Erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenen engelli raporunda birden fazla hastalık/engellilik durumu varsa balthazard formülü kullanılır.

   1 Ekim 2008 ve sonrası sigorta girişi olanlar, 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız..

   Oranlar kullanılıyor fakat emeklilik için artık 21 eylül yönetmeliğinde yer alan SGK hastalık listesi tablosu baz alınıyor.

   • Cevabiniz ve ilginiz icin tesekkur ederim. Lutfen Hatam varsa duzeltin kanunen verilmis bir hak, sgk yonetmeligi ile ortadan mi kalkiyor? Anladigim kadariyla 4a sigortalilar icin engelli emeklilik daha kolay/avantajli.
    Memuriyetten istifa ederek 4a li olarak baska bir ise basladigimda bu hakki elde etmis olur muyum? Emekli tazminati vb. haklarimda kayip yasar miyim?

    • Kanun değişmediği sürece son 1260 prim günü 4A sigortalı olursanız 1 ekim öncesi girişiniz varsa engelli vergi indirimi ile emeklilik hakkı bulunur.

    • Hitap bilgilerime baktigimda 2000 ve 2001 yillarinda 1 ay 10 gunluk hizmetim var. Bu yeterli olur mu?

    • 4A sigorta kaydı varsa ve kanun değişmezse son 1260 prim günü 4A olursa engelli vergi indirimi ile emeklilik hakkınız olur.

    • Kardeş bi konusmak isterim senle benim durum da farkli degil

   • 1 Eylül 2023

    Çok benzer bir durumu ben de yaşıyorum. Bir detayı öğrenmek istiyorum. Yukarıdaki şartların hepsi benim için de geçerli, 2008 öncesi 4a girişim, 2012 yılı 4c girişim diğer şartlarda sorunum yok. 2021 yönetmeliği hastalık listesi gereği reddedildi talebim.
    1. 4a li vergi indirimi ile emekli olabilmem icin 3,5 yıldan fazla 4a li çalışmam mı gerekiyor?
    2. 2008 öncesi 4c li olsaydım yine 2021 yönetmeliği hastalık listesine mi tabi olacaktım.
    3.%58 engelliyim 60 üzeri olması bir şeyi değiştirmiyor sanırım benim için
    4. Bedenen 2008 öncesi çalışmaya başladigim için yıpranmaya başlamış olmam ama 2012de memur olup 4c kapsamında yönetmeliğe maruz bırakılmış olmam hukuken bir açık doğurur mu yüksek sağlık kurulu kararı da red gelirse hukuki bir mücadele için destek olabilir misiniz? Bir bütün olarak malullük veya hastalığa bağlı erken emeklilikte kişinin çalıştığı iş koluna göre farklı emeklilik kriteri anayasal bir ihlal ya da ayrımcılık değil mi?

    • 1) Kanun değişmezse son 1260 prim günü 4A’lı olursanız engelli vergi indirimi ile emekli olursunuz.
     2) Evet yine 21 Eylül yönetmeliğine tabi olacaksınız.
     3) Sadece emeklilik şartlarını değişebilir. (Hastalık listesinde hastalık yoksa) emeklilik için bir anlam ifade etmez.

    • Kardes bende ayyini durumdayim benim memuriyet 2007 yalniz aceba ben nasil emekli olurum sgk 97 giriş

  • 1 Eylül 2023

   Mehent bey merhaba, birebir aynı durumdayız sizinle. Fiziksel olarak 2008 öncesinde 4a li cakismaya başladığım ve şu an 4cli olduğum için yönetmelik sebebiyle red edildi talebim YSK itiraz cevabını bekliyorum. Yine ret cevabı gelmesi durumunda fiziksel olarak 2008 öncesinde çalışmaya yıpranmaya başladığım halde aynı konuda farklı sigortalılık kollarında farklı erken emeklilik şartlarına tabi tutulmanın anayasal eşitlik ve ayrımcılık ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle dava açmayı düşünüyorum. Bu şekilde benzer durumda ki arkadaşlarla birlikte hukuki bir mücadeleye başlamak daha yararlı olacaktır. İlgilenirseniz [email protected] mail adresimden iletişime geçmek isterim. Ya da platform üzerinden direk mesaj varsa.

 7. 25 Temmuz 2023

  Merhaba her platformda ayrı bir bilgi var. Engelim doğuştan! Engelli Memurum 18/01/2016 Ocak ayında işe başladım. 08/2004 yılında 15 ay askerlik görevini yaptım. Sgk özel sektörde 4 yıl 4 ay 2 gün çalışmışlığım var hizmet birleştirmesi yaptım. Memur olarak geçen sürem, 7 yıl 6 ay 7 gün toplamda, 11 yıl 10 ay 9 gün özel ve memuriyet sürem var. Hitapta “Emeklilikte 18 sigortalılık yılına tabidir. Maluliyet durumunun SGK tarafından onaylanması halinde 02.06.2025 tarihinde, 13 yıl hizmeti doldurduğu takdirde emekliliğe hak kazanır.” diyor. Sonuç olarak benim ne zaman emekli olacağım konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

  • 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız... Öncelikle kurumunuzun yazısı ile beraber raporunuzun SGK tarafından onaylanması gerekir. Engelli kadrosu ile mi girdiniz bu kısım önemlidir? Ayrıca tam olarak ilk işe başlangıç tarihiniz nedir?

 8. 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız... Hastalığnızın karşılığı bu listede varsa eğer raporunuz süreli de olsa emekli olursunuz fakat rapor sürenizden 1-2 ay önce raporu yenilemeniz ve hak kaybı yaşanmaması için önemlidir.

  • 2008 oncesi girisi olanlardadami baltazar hesabi yok yazinizin bi yerinde 2008 sonrasi girislerde baltazar hesabi yok demistiniz yanlismi anladim aceba

   • 1 Ekim 2008 öncesi sigorta girişi olup ssk şartlarıyla emeklilik hakkı elde edenler vergi indirimi belgesi ile emekli olmaktadır. (Bağkur ve Emekli sandığı hariç), vergi indirimi belgesi erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenir. Erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında ki yönetmeliğe göre düzenlenen engelli raporunda birden fazla hastalık/engellilik durumu varsa balthazard formülü kullanılır.

    1 Ekim 2008 ve sonrası sigorta girişi olanlar, 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız..

 9. Merhabalar
  Ben daha önce de yazmıştım ve sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Ben 19.01.2006 da normal memur kadrosundan işe başladım. Vergi indiriminden yararlanmıyorum. Emekli olmak istediğimde vergi indiriminden yararlanmam gerekiyor mu? Teşekkür ederim

 10. Merhabalar
  Ben 2006 yılında memur olarak işe başladım. İşe engelli kadrosundan başlamadım. Ancak işe başlarken 2006 yılında %70 oranında engelli raporum var raporu kurumuma ibraz etmedim. Bugüne kadar aralıksız çalıştım. Sormak istediğim emekli olmak için yeniden rapor almam gerekiyor mu ve alırsam engellilik oranı kaç olmalı. Bilgilendirirseniz sevinirim. Çok zor durumdayım

  • Muhtemelen emeklilik başvurusu yaptığınızda yeniden rapor isteyeceklerini düşünüyoruz. 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız... Hastalığnızın karşılığı bu listede var mı acaba?

 11. 22 Haziran 2023

  Merhabalar. 2007 4a sigorta girişliyim. 170 oradan var. 15 ay askerlik var. 2018 Ocak memuriyete başladım. Haziran 2019 da öğretmen oldum ve hala öğretmenim. %40 Engelli raporum var. Ne zaman emekli olabilirim acaba? Cevaplarsanız sevinirim.

  • Uğur Bey son 1260 prim günü 4C kapsamında ise engelli memur emeklilik şartlarınız 01 Ekim 2008 Öncesi %60 ve üzeri 15 Yıl 3600 gün. 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız...

 12. 22 Haziran 2023

  Ayşegül Hanım merhaba,
  14.11.2003 sigorta başlangıcı
  14.04.2015 yüzde 52 engelli raporu aldım.
  Sgk primi ödemesi 3166 gün
  Bağkur primi ödemesi 549 gün
  Ne zaman emekli olabilirim teşekkürler

 13. 17 Haziran 2023

  Bende bi soru sormam istiyorum.2017 yılında memuriyete başladı . 2019 yılında tip 1 teşhisi aldım. 2023 yılında da böbrek komplikasyonundan dolayı yüzde 58 oranında engelli raporum bulunmakta. Anlıyacanız üzere sonradan engelli oldum. Sigorta girişim 2012 yılı olup, o tarihten beri sigortam bulunmakta, 2017 den itibaren de 4-c liyim. Ne zaman emekli olanilirim.

  • 01 Ekim 2008 Sonrası – %50 – %59 – 16 Yıl / 4320 gün emeklilik şartlarınız. 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız...

 14. 5 Haziran 2023

  merhaba Aysenur hanım. 4A TESCİL BAŞLANGIÇ 10.07.2009 YILI 167 gün, bağkur 2011 başlangış bitiş 2012 ve 500 gün, 4c başlangıç 31-12-2012 ve hala çalışmaktayım. %73 böbrek naklinden raporum var. emeklilik listesinde hastalığım mevcut.Ne zaman emekli olabilirim. 15 yıl olayı 2009 danmı başlayacak 20212 mi.kolay gelsin.

 15. 2004 yılında 4a sigorta girişim var, 2007 yılında memur oldum 4c liyim. %40 engelli raporum var, vergi indiriminden faydalanıyorum. Erken emekli olabilir miyim

  • 4C kolundan emekli olursanız 21 eylül 2021 yılı Maluliyet tespiti yönetmeliğine göre artık emekliliğe esas raporlarda Balthazard formülü uygulanmayıp en büyük tek hastalık esas alınmaktadır. SGK Hastalık Listesi yayınlanmıştır ve bu listede hastalıklarınız karşılığı olmalıdır. Yönetmeliği incelemek için lütfen tıklayınız...

Bir yanıt yazın