1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli MTV Muafiyetinden Kimler Yararlanır?

Engelli vatandaşların MTV muafiyeti hakkında yararlanma durumları, engelliler haftası dolayısıyla yayınlanan bildirilerde açıklandı.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları bir nebze de olsun azaltmak ve onlara hem sosyal alanda hem de çalışma alanından birçok avantaj sunmak için kolları sıvayan devlet yetkilileri vergi muafiyetinden de faydalanmaları için bir çok çalışmaya ön ayak olmuşlardır. Buna göre engelli vatandaşlarımız, diğer pek çok hak gibi düzenlenen Gelir Vergisi Kanunu ile MTV muafiyeti hakkından yararlanabileceklerdir.

Engelli MTV Muafiyeti Avantajları Nelerdir?

Engelli MTV muafiyetleri, engelli vatandaşlarımızın özel donanımlı araçlar satın alırken MTV muafiyetinden yararlanmaları için hazırlanan bildirilerdir. Buna göre pek çok engelli vatandaşımız MTV muafiyetinden yararlanarak daha uygun fiyatlara kendilerine uygun donanımlı bir araç alma hakkına sahip oluyor. Buna göre engelli vatandaşlarımız için son derece önemli olan MTV ÖTV muafiyetlerinin  avantajları ise şunlardır;

 • MTV muafiyetinden faydalanan vatandaşlarımız yurt içinden özel tüketim vergisi istinalı olan araçları rahatlıkla alabilirler.
 • Bu vatandaşlarımız yine yurt dışından gümrük vergisi ödemeden araç getirebilirler,
 • Motorlu taşıtlar vergisinden muaf olabilirler.

Yukarıda verilen avantajlar engelli vatandaşlarımızın MTV muafiyetinden yararlandıkları takdirde sahip olacakları avantajlardır. 

Engelli Vatandaşlarımızın ÖTV İstisnalı Araç Alınması 

Engelli vatandaşlarımızın ÖTV istisnalı araç almaları, iki şekilde olmaktadır.  

 • Kişilerin engellilik dereceleri %90 veya üzerinde ise istisna taşıt alımının uygulanması,
 • Kişilerin engellilik derecelerinin %90’nın altında olup da kendisinin kullanacağı taşıt “özel tertibatlı” alımlarında istisna uygulamasının yürürlüğe konması,

Gibi durumlar yurt içinden ÖTV istisnalı araç alımları yapılırken dikkat edilen hususlardır. Buna göre engelli vatandaşlarımız yukarıda verilen durumlara dikkat ederek ÖTV istisnalı araçlarını yurt içinden alabilir.

ÖTV Muafiyeti Hesaplama ve Engelli Araçların Satışı Nasıl Olur?

Engelli ÖTV ve MTV İstisnasından Kimler Yararlanabilir ?

Engelli vatandaşların hayatlarını bir nebze de olsun kolaylaştırmak için düzenlenen kanunla MTV ve ÖTV muafiyeti durumları maalesef tüm engelli vatandaşları kapsamaz. Bu haktan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın karşılamalar gereken belli başlı durumlar bulunur. Bu şartları yerine getiren kişiler engelli ÖTV ve MTV indiriminden ve istisnasından ise rahatlıkla faydalanabilirler. Buna göre engelli MTV ve ÖTV istisnasından yararlanacak olan kişiler şunlardır;

 • Kişilerin eğer engellik dereceleri yüzde 90 ve üzeri ise taşıt alımlarında beş yılda bir olmak üzere ilk alımları ÖTV’den istisna tutulmaktadır 
 • Eğer kişilerin engellilik derecesi yüzde 90’nın altında ise satın alacakları aracı bizzat kendileri kullanmak amacıyla engelliliklerine uygun ve özel tertibatlı aldıkları bu araç da muafiyetten yararlanabilecektir.
 • Engellilik dereceleri yüzde 90 veya daha fazla  olan malul ve engelli vatandaşların kendi adlarına aldıkları taşıtlar da MTV vergisinden muaf tutulmaktadır.
 • Eğer dereceleri yüzde 90’nın altında ise bu kişiler de engellilik derecelerini sağlık raporu ile belgeledikleri ve özel tertibatlı araç adlarına kayıtlı olan tescilli taşıtlarda bu istisnadan yararlanabilirler. 

Yukarıda verilen durumlar engelli vatandaşların MTV ve ÖTV istisnalarından yararlanabilmek için sağlamaları gereken durumlardır. Buna göre bu şartları sağlayan kişiler pek çok araçta bu desteklerden rahatlıkla faydalanabilir ve vergi ödemeden satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirler. 

Engelli Araçlarına Gümrük Muafiyeti

Engelli araçlarına uygulanacak olan gümrük muafiyetleri, ithal edilen motorlu taşıtlar için  bazı şartlar yerine getirildiğinde kişilere sağlanmaktadır. Buna göre motorlu ve motorsuz araç koltukları, bisikletler, motor silindir hacmi 1600 cc’ye kadar olan otomobiller gibi araçlara devlet tarafından bir muafiyet tanınmaktadır. Bu eşyaların yine aynı şekilde bakım ve kontrolleri ise gerekli olan aletlerin muafiyet kapsamında yer alır ve kişiler bu durumlar için vergi ödemezler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili