Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır, Balthazard Formülü Nedir?
Engelli

Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır, Balthazard Formülü Nedir?Engelli oranı hesaplamaları genel olarak engel sebebi ile iş gücü kaybı yaşayan kişilerin bir takım haklardan yararlanmak için hesaplanması gereken oran türüdür.

Devlet tarafından sağlanan bu haklar bir nebze de olsa çalışma gücünü kaybeden engelli vatandaşların rahat etmelerine yardımcı olmaktadır. Ancak bu yardımın alınabilmesi için kişilerin belirli bir engel oranının üzerinde kalmaları ve buna göre alacakları yardımın da sınırlarının belirlenmesi gerekir. Genellikle Sağlık Bakanlığı onaylı hastanelerden alınacak olan engelli raporlarında belirtilen engellilik oranları ise yapılan engellilik oranı hesaplama programları ile gerçekleştirilir. Günümüzde ise en yaygın olarak kullanılan engellilik oranı hesaplama programı Balthazard’dır.

Balthazard formülü nedir?

Balthazard formülü, engelli raporu almak isteyen kişiler için kullanılan engellilik oranı hesaplama formüllerinden bir tanesidir. Özellikle devletin kendisine sağladığı haklardan yararlanmak isteyen vatandaşların engellilik raporu içinde hesaplanan engellilik oranları bu formüle göre hesaplanmaktadır. Balthazard formülü ile engelli oranının hesaplanması ise hem normal yöntemlerle hem de bu hesaplamayı sağlayan programlarla oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Balthazard formulü engelli oranı nasıl hesaplanır?

Balthazard formülü uygulamasına bakıldığında aşağıdaki yönergelerin incelenmesi yardımcı olacaktır. Birçok açıdan oldukça büyük bir önem teşkil eden bu formülün hesaplanması ve doğru yansıtılması gerekir. Buna göre Balthazard formülü uygulaması şu şekilde yapılmaktadır;

Kişilerin tüm vücut fonksiyonlarında yer alan engeller ve kayıplar tek tek tespit edilir. Sonrasında belirlenen kayıplardan en yüksekten başlamak şartı ile sıraya koyulması beklenilir.

Daha sonrasında en yüksek olarak belirlenen fonksiyon kaybında engelli vatandaşın tüm vücut fonksiyonunun gösteren yüzde 100 ‘den çıkarılması beklenmektedir.

Yapılan çıkarma sonrasında kalan miktar, ikinci sırada gelen tüm vücut fonksiyon kaybı oranı ile çarpılmaktadır. Sonrasında bu çarpımın 100’e bölünmesiyle elde edilen sonuç, en yüksek tüm vücut fonksiyon kaybı oranının üzerine eklenir. Bu sayede yapılan bu işlemler sonucunda birinci ve ikinci kayıpların tüm vücut fonksiyonu kaynı oranı elde edilmiş olunur.

Burada yer alan engellilik durumu ikiden fazla ise birinci ve ikinci kayıpların oranını birinci sıraya ve üçüncü sıradaki oranda ikinci sıraya alınarak yukarıda verilen işlemler tekrarlanır.

Balthazard Hesaplama (Örnek)

Engelli bir kişinin kanserden dolayı engel oranı %50 ve görme engel oranı %25 olduğunu varsayalım.

 • Bu iki engel arasında en büyük oran alınarak %100 çıkarılır. %100-%50=%50 Çıkan sonuç sonraki hastalık ile çarpılır.
 • 50 x %25 = 1250 Sonraki aşamada çıkan değer 100 bölünür. 1250 / 100 =12,5
 • Son aşamada elde edilen değer en yüksek hastalık oranına eklenir. %50 + %12,5 = %62,5 sonucu elde edilir.
 • Engelli kişi 65 yaş ve üzerinde ise ayrıca %10 orana eklenmektedir.

Yukarıda verilen bu işlemler Balthazard formülü ile engel hesaplama durumudur. Ancak günümüzde teknolojinin son derece gelişmesi, bu formülü elle uygulamaktansa dijital taban üzerinden daha sağlıklı ve daha hızlı uygulamayı mümkün kılmaktadır. Bu sayede daha doğru sonuçlar elde eden kişiler yanlış oran hesaplamasından doğacak olan hak kayıplarının da önüne geçmektedir.

Engelli Oranı Hesaplaması

Buna göre engelli raporu hazırlanırken sağlanması gereken şartlar şunlardır;

 • Kişilerin birden fazla engellilik durumları mevcut ise Balthazard formülü kullanılarak engellilik durumlarının hesaplanması gerekir.
 • Burada belirlenecek olan oranlar listelenirken en yüksek olan orandan başlamak oldukça önemlidir.

Yukarıda verilen durumların haricinde eğer kişinin iden fazla engeli bulunuyorsa yapılacak olan hesaplamalar farklılaşır. Bunun yanı sıra engelli raporu hesaplanan kişiler 65 yaşın üzerinde ise engel formülünün ile Balthazard formülü oranı üzerine yüzde 10 ekleme işlemi yapılır. Engelli vatandaşların pek çok hakka sahip olmasına yardımcı olacak bu raporun düzgün olarak hesaplanması vatandaşların zor durumda kalmalarını önlemek amacı ile son derece önemlidir. Bu yüzden bu hesaplamalar yapılırken pek çok sağlık kurumunda bilgisayar tabanlı hesaplamalar yapılmaktadır.

Engelli oranı hangi bölümlerden alınır?

Engelli kişinin engelli sağlık kurulu raporu alması için tam teşekküllü hastanelere başvurmalıdır. Engel oranları başvuru yaptığınız bölüm tarafından değerlendirilmektedir. Kişinin yaşadığı rahatsızlıklar fiziksel ve ruhsal olarak değerlendirilir. Engelli raporu veren bölümler şu şekildedir;

 • Ortopedi
 • İç Hastalıkları
 • Göz
 • Genel Cerrahi
 • Nöroloji
 • Ruh ve Sinir Hastalıkları
 • KBB

bölümlerini ziyaret ederek ve gerçekleştirilen tahliller sonucu engelli raporu değerlendirilir.

Yorum Yapın

Puan Verin :