Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım var İrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var. Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum. Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olun Serhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli ÖTV İndirimi İle Alınan Arabayı Kimler Kullanabilir
Engelli
Devamı

Engelli ÖTV İndirimi İle Alınan Arabayı Kimler Kullanabilir


Türkiye’de engelli vatandaşlara, 5 yılda bir olmak üzere satın aldıkları araçlar için ilk alım esnasında ÖTV indirimi uygulanmaktadır. Bu ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen ve ÖTV ödemelerinden muaf tutulan kişilerin, Kanunlara göre belirlenen şartlara uygun olması gerekmektedir. Kanun kapsamında yer alan maddelere göre, ÖTV indirimi ile araç satın alabilmek için kişilerin;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı
 • 18 yaşından büyük olmaları ve 
 • Engelli durumunu gösteren raporlara sahip olması 
 • %90 ve üzeri sağlık raporu olması
 • Engeli ile uyumlu tertibat kodu olan B sürücü belgesi olanlar

gerekmektedir. Bu durumda olan engelli vatandaşlar, kanunlara göre belirlenen süreler içinde satın aldıkları otomobiller için ÖTV ödeme yükümlülüğünden muaf tutulmaktadır. Öte yandan bu şartlar altıda alınan ve halk arasında engelli aracı olarak da bilinen otomobili kimlerin kullanabileceği de en sık merak edilen konular arasında yer almaktadır. 

engelli ötv araç satışı
engelli ötv araç

ÖTV İndirimli Alınan Engelli Aracını Kimler Kullanabilir ?

Türkiye’de milyonlarca engelli vatandaş, ÖTV indirimi ayrıcalığından yararlanarak vergiden muaf tutulup araç sahibi olabilmektedir. Engelli aracını ÖTV indirimli olacak şekilde satın alabilmek için belirli şartları taşımak gerektiği gibi engelli vatandaşlar adına satın alınan aracın kimlerin kullanıp kullanamayacağı da bazı koşullara bağlanmıştır.

Bu koşullar en açık ve net tabiri ile “Karayolları Trafik Yönetmeliği”nde belirlenmiştir. ÖTV istisnasından faydalanarak satın alınan araçları, üzerine kaydı yapılan engelli vatandaşlar kullanabilmektedir.

Üzerine kayıt yapılarak satın alınan engelli aracını, ruhsat sahibi olan engelli vatandaşların kullanamadığı durumlarda farklı uygulamalar devreye girmektedir.

Engelli Aracını Kimler Kullanır ?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yer alan hükümlere göre, engelli vatandaşlar adına ÖTV indirimi  satın alınan araçlar şu kişiler tarafından kullanılması uygun görülmektedir:

 • %90 ve altı yurtiçinden alınan aracın, herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.
 • Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
 • Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın koşulu devam etmektedir.

Engelli Aracını Başkası Kullanırsa Cezası

Engelli aracını, ruhsatta kayıtlı olmayan yada kendisi olmayan bir kişi tarafından kullanılması durumunda engelli aracı trafikten uzaklaştırılarak bağlanır. Ruhsat sahibi ve sürücüye para cezası uygulanır

Engelli Aracı Ne Kadar Süre Kullanılır ?

Engelli aracı ilk satın alınma tarihi itibariyle 5 yıl süreyle kullanılmaktadır. 5 yıl dolmadan satılması durumunda engelli aracının ÖTV miktarı ödenmelidir.

ÖTV indirimi hesaplama için lütfen Engelli ÖTV Hesaplama Robotu kullanabilirsiniz.

Ruhsatta İsmi Olmayan Kişi Engelli Aracını Kullanırsa Ne Olur ?

Kanunda yer alan hükümlere göre, engelli kişi adına ÖTV indirimli olacak şekilde satın alınan otomobil, binek veya ticari araçların ruhsatında kişinin ismi kayıtlı olmadığı halde engelli aracını kullanması durumunda, aracın trafik memurları tarafından bağlanması veya ağır para cezalarına çarptırılması söz konusu olmaktadır.

Dolayısıyla satın alma işleminde engelli vatandaşın 2. ve 3. dereceden akrabaları da dahil olmak üzere ismi ruhsata kayıt ettirilmeyen herhangi bir kişinin, engelli aracını kullanırken trafik memurları tarafından çevrilmesi durumunda araç bağlanıp, hem sürücüye hem de ruhsat sahiplerine idari para cezası uygulanmaktadır.

Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında yer alan maddelere göre; engelli plakasına sahip ve engelli vatandaşın adına satın alınan otomobilin, hastalık ve doğum gibi acil durumlarda dahi ruhsatta ismi olmayan kişi tarafından kullanılmasına izin verilmemektedir. Dolayısıyla bu durumda olan kişiler, herhangi bir bahaneyi öne sürerek, trafik memurlarının kendisi ve engelli aracının ruhsat sahibi adına işlem yapmamasını talep edememektedir. 

Engelli Aracı Kullanımı ve Satışı Nasıl Yapılır ?

Engelli vatandaşların adına ÖTV indirimi avantajından yararlanılarak satın alınan binek araçlar, satın alındığı tarihten itibaren 5 yıl boyunca kullanılmak zorunluluğu altındadır. Bu durumda olan kişilerden, yönetmelik ile belirlenen 6 yıllık süre dolmadan, ÖTV’den muaf olarak satın alınan araçlarını satmak zorunda kalan araç sahipleri, araç satışları öncesinde ÖTV tutarını ödeyerek, satış işlemini gerçekleştirebilmektedir. Araç sahiplerinin, başlangıçta muaf tutuldukları ÖTV indirimi tutarını ödemeden araçlarının satışını yaparak başka bir kişinin üzerine geçirmeleri mümkün olmamaktadır.

Yorumları Oku

 • 13 Ağustos 2021

  Emre

  %53 çoklu engelliyim ötv'siz araç alabilirmiyim
  Cevapla
 • 31 Mayıs 2021

  gokhan kfghskhg

  %90 vergi indirimim var. Akraba ve herhangi bağım olmayan ruhsata adını kaydetme şartıyla aracı kullanabilir mi.
  Cevapla
 • 21 Mayıs 2021

  Misafir Yorumcu

  % 95 engelli olan ablamın arabasında bugun ruhsatta 3 kişinin ismi yazmıyor acaba noter yanlış mı yaptı gerek yok dedi
  Cevapla
 • 8 Nisan 2021

  Gökhan kılınç

  Benim baldızım 100 de 100 engelli bu aracı ben kullanabilir miyim engeli zihinsel
  Cevapla
 • 20 Mart 2021

  Kemal

  Ruhsatta isim değişikliği nasıl yapılabilir? Gerekli olan belge ve evraklar nelerdir?
  Cevapla
 • 13 Mart 2021

  duygu

  babaannemin üzerine %90 engelli raporu ile alınan arabanın ilk alınırken 3 kişinin ismi yazıldıktan sonra bu isimlerin değişme şansı var mı ? ben torunuyum alınan aracı kocamın da kullanabilmesi için o üç isimden biri çıkarılıp eşimin ismini yazdırabilirmiyiz
  Cevapla
  • 15 Mart 2021

   Misafir Yorumcu

   Cimer üzerinden trafiğe sorarsanız daha iyi olur düşüncesindeyim.
   Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :