1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Puseti, Engelli Çocuk Arabası 2022

Engelli puseti nedir, engelli pusetini devlet karşılıyor mu, engelli çocuk puset fiyatları ne kadar, engelli puseti alırken nelere dikkat edilir, puset arabası neden pahalı, engelli puset markaları nelerdir detaylı şekilde sizler için araştırdık.


0

Engelli puseti, diğer adı ile engelli çocuk arabası özel ihtiyaçları olan çocuklar genellikle 5 yaşından büyük ve 30 kg’dan ağır olduklarında engelli puset arabasına ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden normal büyük çocuk arabaları bile yeterli olmayabilir.

Engelli puseti nedir?

Özel ihtiyaçlara yönelik çocuklar için tasarlanan, özellikle taşınabilir, dayanıklı ve son derece manevra kabiliyetine sahip olacak şekilde tasarlanan çocuk ve bebek arabalarına engelli puseti denir.

Neden engelli puseti seçmeliyim?

Engelli pusetleri hafif, taşınabilir ve dayanıklıdır. Arttırılmış üst vücut pozisyonuna ihtiyaç duyan bireyler için optimal bir seçim sunarlar. Ayrıca, yetersiz gövde stabilitesi olan çocuklar için basınç tahliyesi ve üst vücut sağlanmasına yardımcı olurlar.

Engelli puset arabasının diğer bebek arabalarından farkları nedir?

Bakıcılar için, özel ihtiyaçları olan engelli puset arabaları, daha fazla yerde dolaşmak için ve daha fazla özgürlük sağlar. Bu yardımcı cihazlar normal bebek arabalarına benzese de, standart bebek arabalarının barındırdığı yaş ve kiloyu aşmış çocukları güvenle tutabilirler. Ayrıca  taşınabilir oksijen, ventilatörler, nabız oksimetreleri ve diğer tıbbi ekipman gibi teknolojileri de barındırabilirler.

Engelli pusetini devlet karşılıyor mu?

Sağlık uygulama tebliğinde ne yazık ki “engelli puseti – engelli bebek arabası” bir ödeme karşılığı yoktur. Engelli raporlarına genel olarak (pediatrik tekerlekli sandalye) kodu yazılsa da genellikle bazı medikaller engelli puseti şeklinde ürünü temin ediyor. Ne yazık ki bu durum alan kişi ve satan kişi içinde suç teşkil ediyor.

Engelli çocuk puset fiyatları ne kadar?

Özel ihtiyaçları olan bir çocuğa bakmak söz konusu olduğunda, herkese uyan tek bir puset olmadığını bilmelisiniz. Çocuğunuzun yaşına, engeline ve beğenilerine ve seyahat etmeniz gereken yüzeylere bağlı olarak ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak çok çeşitli engelli puseti seçmelisiniz.

2022 engelli puset fiyatları ortalama ihtiyaçlara göre 6.000 TL – 40.000 TL arasında değişiklik gösterebilir. Alt kısımda yer alan bağlantıdan güncel ortalama fiyatları görebilirsiniz.

Engelli Çocuk Puset Fiyatları

Engelli puseti alırken nelere dikkat edilir?

Engelli puseti alırken dikkat edilmesi gereken en önemli durum birçok ortak tasarım öğesi olmasına rağmen, durumunuza en uygun modeli seçerken birkaç faktör göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuğun Boyu ve Kilosu

Uyarlanabilir engelli pusetleri çeşitli boyut ve konfigürasyonlarda bulunduğundan, çocuğunuza en uygun olanı bulmalısınız. Uyum ne kadar özel olursa, çocuğunuz o kadar güvenli ve rahat olur. 

Çocuğun Hareketlilik Düzeyi

Bazı çocuklar kendi başlarına oturabilir ve duruş veya konumlandırma sorunları olmaz. Diğerlerinin, çok fazla özel desteğe sahip karmaşık konumlandırma ihtiyaçları vardır.

Yatırma/Yatırma İşlevleri

Destek ve konumlandırma ihtiyaçlarını karşılayan eğim derecesi, üst vücut desteği yaslanma derecesi, nefes almayı ve sindirimi etkileyen koltuğun açısı ayarlanabilir olmalıdır.

Engelli pusetinin Boyutu ve Ağırlığı

Uyarlanabilir bir engelli puseti satın almadan önce, katlamayı, açmayı ve kaldırmayı kolayca yönetebileceğiniz bir boyut ve ağırlıkta olduğundan emin olun. 

Genişletilebilirlik

Çocuğunuz hala büyüyorsa, çocuğunuzla birlikte büyüyecek ve çocuğunuzun yaşam kalitesine uzun vadeli bir yatırım yapacak engelli puset modeli seçmelisiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Tekerlekli Sandalye Fiyatları ve Çeşitleri

Kimler engelli puseti kullanır?

Özel ihtiyaçları olan engelli puset arabaları, tekerlekli sandalyelerin her zaman güvenli bir şekilde gidemediği yerlere ve arazilere çıkmak isteyen ve buna ihtiyacı olan sınırlı hareket kabiliyetine sahip kullanıcılar için idealdir. Eğilme ve yaslanma özellikleri, üst vücut gücü düşük veya hiç olmayan kişiler için sağlıklı ve keyifli bir kullanıcı deneyimi sunmak için cilt basıncı sorunları, solunum, sindirim, duruş ve rahatlık sorunlarına yardımcı olur. Bu sebeplerle özel ihtiyaca sahip çocuklar için engelli puset modelleri seçilmesi uygun olur.

Puset arabası neden pahalı?

Kullanıcının özel fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan duruş desteği ve yetişkin bir yetişkinin ağırlığını taşıyabilme, hafif ve taşınabilir olma gibi seçenekler, ek özellikler bir bebek arabasının fiyatına eklenir. 

Maliyet, özel ihtiyaçlara yönelik bir bebek arabasının barındırması gereken özelleştirilebilir seçeneklerden ve uyarlanabilir bir bebek arabasının tasarım ve mühendislik yoluyla ele aldığı ek güvenlik ve konfor sorunlarından daha fazla etkilenir.

Engelli puset markaları nelerdir?

Engelli bebek arabaları, çocukları güvenli ve güvenli bir şekilde taşımanın denenmiş ve gerçek bir yöntemidir ve bakımınızdaki çocuğun özel ihtiyaçları olduğunda bu cihazlar vazgeçilmez hale gelir. Neyse ki, çok çeşitli koşullara uyum sağlamak için özel olarak tasarlanmış çok çeşitli uyarlanabilir engelli bebek arabaları modelleri bulunmaktadır.

Engelli puset markaları şu şekildedir;

 • Akces-Med
 • Hoggi
 • Wollex
 • Belmo
 • Axiom
 • Comfort plus
 • Kifas
 • Kraft
 • Polland
 • Patron
 • Racer evo
 • Swetty
 • Ulises evo
 • Ursus
 • Tomato
 • Drive Medical

gibi markaların yer aldığı engelli puset markaları bulunur.

Engelli Puset Modeli İncelemesi (Dünya Geneli)

Hareketlilik sorunları, özel ihtiyaçları olan çocukları dünyaya açılmaktan alıkoymaktan daha fazlasını yapar. Sınırlı hareketlilik, fiziksel, bilişsel ve duyusal gelişimi de sınırlayabilir . Bir çocuğun hareketliliğini geliştirmek, genel sağlık, refah ve yaşam kalitesini artırır.  Sizler için araştırdığımız ve incelediğimiz bazı engelli çocuk puset modelleri şu şekildedir;

thumbnail
Önerilen Yazı
Akülü Tekerlekli Sandalye Rehberi 2022

Drive Medical Trotter Pediatrik Engelli Puseti

Engelli çocuk puseti arabası uygun seyahat ve rahat destek için tasarlanmıştır, kişiye özel oturması için ayarlanabilir koltuk bileşenlerine sahiptir ve her yolculukta maksimum güvenliği sağlamak için kapsamlı testlerden geçmiştir.

 • Koltuk ve sırtlık, çocuğa maksimum konfor ve destek sağlayacak şekilde ayarlanır
 • Sık kullanımdan kaynaklanan dökülmeler veya birikmelerden sonra kolay temizlik için kumaş çıkarılabilir ve makinede yıkanabilir.
 • Koltuk yüzeyi rahattır ve cildi tahriş etmez.
drive
Drive Medical Trotter Pediatrik Engelli Puseti
Teknik Özellikler12 inç Model14 inç Model16 inç Model18 inç Model
Koltuk Ölçüleri11,75″G x 11,5-13,5″D14″G x 10-14″D15.5″G x 13.5-15.5″D17,5″G x 15-17″D
Sırt Yüksekliği24″24″24″24″
Dış Arka Tekerlek Genişliği20,5″22,5″24,5″26,5″
Koltuktan Yere Yükseklik19-22″19-22″19-22″19-22″
İtme Kolu Yüksekliği41,5″41,5″41,5″41,5″
Katlanmış Boyutlar45″ U x 16″ Y45″ U x 16,5″ Y45″ U x 17″ Y45″ U x 17,5″ Y
Ürün ağırlığı33 kilo34 kilo35 kilo36 kilo
Drive Medical Trotter Pediatrik Engelli Puseti özellikleri

Axiom Mobilite Engelli Puseti

Axiom Mobility engelli puseti, içeride veya dışarıda yumuşak bir sürüş sağlar. Axiom Mobility engelli arabasının hafif çerçevesi, modele bağlı olarak yüksek ağırlığı destekler. Axiom Mobility puseti sağlam ve güzel görünümü ve 16 inçlik mag tekerlekleri ve ayrıca iç mekanlarda daha fazla çeviklik için isteğe bağlı ön döner tekerlekleri içerir.

Geniş dış mekan stili tekerlekler, Push Chair’ın çimen, çakıl, kum ve diğer dış mekan yollarında kolayca manevra yapmasını sağlar. Yatar koltuk dik olarak konumlandırılabilir veya 30 derece geriye yatırılabilir.

 • Koltuk, kullanıcıyı desteklemek için 30 dereceye kadar yatırılır,
 • Emniyet kemeri, biniciyi güvende ve omurga hizasında tutar,
 • Çim, kum ve engebeli zeminde kolay manevra sağlar,
 • Opsiyonel ön dönüş kitleri içeride daha iyi manevra yapmayı sağlar,
 • Kol, bakıcı için rahat kalması için yüksekliği ayarlanabilir.
Axiom Mobilite Engelli Puseti
Axiom Mobility Push Sandalye ÖzellikleriBoyut 2Boyut 3
Ağırlık kapasitesi68 kg90 kg
Ağırlık14 kg15 kg
Montajlı Boyutlar (U x G x Y)63,5″ x 24″ x 46″63,5″ x 27″ x 48″
Tekerlekli Katlanmış Boyutlar (U x G x Y)51,5″ x 24″ x 19″51,5″ x 27″ x 19″
Tekerleksiz Katlanmış Boyutlar (U x G x Y)43,5″ x 19,25 x 12,25″43,5″ x 22 x 12,25″
Koltuk Sırt Yüksekliği28″31″
Koltuk Boyutları (G x D)15″ x 15″18″ x 15″
Bacak uzunluğu17″17″
Baş yüksekliği32″ 33″
Axiom Mobilite Engelli Puseti özellikleri

Çocuğunuzun konumlandırma desteği ihtiyacını karşılayan uyarlanabilir, hafif ve taşınabilir bir mobilite cihazına ihtiyacınız olduğunda, özel ihtiyaçlara yönelik bir engelli puseti seçmeniz en doğru karar olacaktır.

Hesaplama
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Muhammedali Aslan 1995 yılında Eskişehirde doğdu. Bilişim Teknolojileri alanındaki teknik lise eğitiminin ardından Bilgisayar Programcılığı bölümünü tamamladı. Muhammedali Aslan, fiziksel engelli ve erişilebilirlik konularında araştırmacı ve kitap yazarıdır. Müsait zamanlarını okuyarak, yazarak, dinleyerek, seyrederek ve doğayı keşfederek geçirmektedir.

Yazarın Profili