1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engelli raporu hesaplaması, engelli raporu verileceği zaman belirli ölçütler göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamalardır. Engelli raporu nasıl hesaplanır, balthazard formülü nedir hepsi makalemizde.


4

Engelli raporu hesaplaması, engelli raporu verileceği zaman belirli ölçütler göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamalardır. Buna göre kişilerin yaşadıkları bir iş kazası ya da doğuştan kaynaklı olan engel durumlarında engelli raporlarını almaları, bu kişilerin devlet tarafından sağlanacak olan hakları almaları açısından son derece önemlidir.

Bu durum devletin çalışma gücünü kaybeden kişilere biraz da olsun yardımcı olmak ve onları mağdur etmemek adına çeşitli haklardan oluşmaktadır. Ancak devlet tarafından yapılacak olan yardımlarda kişilere hakların sınırlarının belirtilebilmesi için engellilik oranlarının hesaplanması ve engelli sağlık raporlarının bu engel oranına göre verilmesi son derece önemli bir durumdur.

Bu yüzden genel olarak Sağlık Bakanlığının onayladığı bir sağlık kuruluşuna giden kişiler yapılan muayene sonrasında engelli rapor hesaplaması yaptırarak sağlık raporlarını alabilirler. 

Engelli Sağlık Raporu Hesaplaması 2022

2021 Engelli raporu hesaplaması için öncelikle belirli yönergelerin bilinmesi ve adım adım uygulanması gerekmektedir. Bu değerlendirmelerin ardından uygulanacak olan Balthazard formülü ile kişilerin engelli sağlık raporu hesaplamaları yapılabilir. Engelli vatandaşlarımızın hayatında pek çok şeyi değiştirebilecek olan bu hesaplamaların titizlikle yapılması sonrasında doğacak olan mağduriyeti engellemek adına son derece önemlidir. Buna göre engelli raporu hesaplamaları şu şekilde yapılır;

Balthazard Hesaplama Robotu
 • Engelli sağlık raporu almak isteyen kişilerin sağlık kuruluşları tarafından yapılan muayenede tüm vücut fonksiyonlarında yer alan engeller teker teker belirlenir.
 • Yapılan engel tespit işleminin ardından verilen engellerin en yükseğinden başlayarak tüm tespit edilen engeller yüksekten alçağa doğru sıraya konulur. 
 • Sonrasında yapılacak olan işlem; kişilerin belirlenen en yüksek engel yüzdesinin 100’den çıkarılmasıdır.
 • Çıkarma işleminin ardından kalan miktar, kişilerin sahip olduğu ikinci engel yüzde oranı ile çarpılır ve sonrasında yapılan bu çarpma işlemi 100’e bölünür. Buradan elde edilecek olan sonuç en yüksek engel kaybı oranı üzerine eklenmektedir. Burada yapılan işlemler sonrasında kişilerin birinci ve ikinci engellerinin tüm vücut fonksiyonlarına olan kayıp oranı ile elde edilmiş olunur. 
 • Sonrasında yapılan işlemler diğer kayıp oranlarını hesaplamak için ikinci kayıp oranlarının birinci sıraya üçüncü sırada yer alan kayıp oranının ise ikinci sıraya konularak tekrarlanması ile elde edilir.

Engelli Raporu Hesaplama Örneği

Engelli raporu hesaplamasını için basit bir örnek ile anlatmaya çalışalım

 • Engelli bir kişinin hastalıktan dolayı engel oranı %50 ve işitme engel oranı %25 olduğunu varsayalım.
 • Bu iki engel arasında en büyük oran alınarak %100 çıkarılır. %100-%50=%50 Çıkan sonuç sonraki hastalık ile çarpılır.
 • 50 x %25 = 1250 Sonraki aşamada çıkan değer 100 bölünür. 1250 / 100 =12,5
 • Son aşamada elde edilen değer en yüksek hastalık oranına eklenir. %50 + %12,5 = %62,5 sonucu elde edilir.
 • Engelli kişi 65 yaş ve üzerinde ise ayrıca %10 orana eklenmektedir.

Engelli Sağlık Raporu Hesaplaması Formülü – Balthazard

Engelli sağlık raporları hesaplaması formülü, genel olarak Balthazard formülü ile yapılmaktadır. Ancak günümüzde artık teknolojinin son derece yaygınlaşması ve hayatımızın her alanında kullanılması bu formülün de dijital ortamda yapılmasına olanak sağlamaktadır. Hem güvenirlik açısından hem de hızlı olması açısından özellikle sağlık kuruluşlarında uygulanan bu formül bilinen en sağlam engelli sağlık raporu hesaplama formülüdür.

Kuruluşların engelli vatandaşlara bünyelerinde yaptıkları muayene sonrasında Balthazard formülü programlar üzerinden muayenenin çeşitli değerlendirmeleri göz önünde bulundurularak oldukça hızlı bir şekilde yapılabilir. 

Engelli Sağlık Raporu Hesaplaması Formülü Şartları

Balthazard formülünü uygulamak için sağlanması gereken şartlar şunlardır;

 • Kişilerin sosyal hayatını ya da çalışma hayatını etkileyen engel durumlarının bulunması,
 • Kişilerin birden fazla engel durumlarının bulunması durumunda belirlenecek olan engel durumlarının listelenirken en yüksek engel oranının en üst listeye alınması ve hesaplamaya bu listenin en üst kısmından başlanması,

Gibi durumlar engelli sağlık raporu hesaplanması yapılırken sağlanması gereken şartlardır. Ancak bu hesaplamaların yapılırken çok dikkatli olunması, engelli vatandaşların sonraki süreçte yaşamaları muhtemel olan mağduriyetlerini ortadan kaldırmak adına son derece önemlidir. Bu sebepten ötürü yapılan engelli sağlık raporu hesaplamaları, kişilerin sağlık kuruluşu tarafından yapılacak olan muayene sonrasında belirli durumları değerlendirerek bilgisayar tabanında yapılmaktadır. 

Engelli Raporu Hangi Hastanelerden Alınır

Engelli raporu veren hastaneler kanun tarafından yetkilendirilen tam teşekküllü ve donanımlı hastanelerdir. Engelli raporu almak için başvuru yapılacak tam teşekküllü hastaneler şu şekildedir;

 • Tam teşekküllü devlet hastaneleri
 • Eğitim ve araştırma hastaneleri
 • Üniversite hastaneleri
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Veren Hastaneler 2022

Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

Engelli raporu hastalıkları belirlenen liste üzerindeki hastalıklar için rapor verilmesi nedeniyle önemlidir. Mevcut hastalıkların %40 ve üzeri hesaplanması sonucu engelli sağlık kurul raporu verilmektedir. Kısaca hastalık listesini incelemek gerekirsek;

 • Zihinsel, ruhsal ve davranışsal hastalıklar
 • Endokrin (hormonal) hastalıklar
 • Kulak, burun ve boğaz
 • Onkoloji (kanser) hastalıkları
 • Kardiyovasküler sistem hastalıkları
 • Kas ve iskelet sistemi hastalıkları
 • Deri ve cilt hastalıkları
 • Sindirim ve idrar yolları hastalıkları
 • Görme, işitme hastalıkları
 • Kadın hastalıkları
 • Sinir sistemi ve solunum sistemi hastalıkları
 • Yanıklara bağlı hastalıklar
 • Diğer
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

engelli rapor oranı belirlenmesinde faktör olan hastalıklar bu şekilde görülmektedir. Ayrıca engelli raporuna başvuran kişilerin, oranlarında hatalı ve eksik bir durum olması durumunda il sağlık kurumuna başvurması kaydı ile itiraz hakkı bulunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 2 hafta önce

  Merhaba 80 puan akciğer kanserinden yazdılar 20 puan da koa dan yazdılar 30+10 da kardiyoloji den verdiler.digerleri.be.verdi bilmiyorum 91 gecermi bilgilendirir seniz menmun olurum

Bir cevap yazın