Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım var İrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var. Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum. Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olun Serhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Raporu Nedir, Nasıl Alınır
Engelli
Devamı

Engelli Raporu Nedir, Nasıl Alınır

Kanunlarımıza göre Fiziksel ya da Ruhsal olarak vücut fonksiyonlarının % 40 ve üzerini kaybetmiş kişiler engelli kabul edilmektedir. Engellilere sağlanan hak ve önceliklerden yararlanmak için kişilerin engelli olduklarını resmi bir sağlık raporu ile belgelemesi kanıtlaması gerekmektedir.

Engelli raporu vermeye yetkili hastanelerde yapılan tetkik ve muayeneler sonucu verilen vücut fonksiyon kayıp oranını gösteren rapora Engelli Sağlık Raporu denir. Engelli Sağlık Kurulu Raporu birçok sosyal hak, engelli emeklilik ve eğitim konusunda avantaj sağlamaktadır.

Engelli Raporu Nasıl Alınır 2021

Engelli raporu, devletin ve özel sektörün engellilere sağladığı haklardan faydalanmak için temin etmesi gereken rapor türüdür. Engeli raporu almak için devlet tam teşekküllü hastaneleri yetkilendirmiştir. Bu hastanelerin listesi zaman zaman güncellenmektedir. En güncel hastanelerin listesine Engelli Raporu Veren Hastaneler bağlantısını kullanarak ulaşabilirsiniz. İkametgah ettiğiniz en yakın hastaneye başvurmanız yeterlidir. Hastanelerde engelli raporu düzenlemek için sağlık kurulu birimleri bulunmaktadır.

Engelli sağlık kurulu talep formu ve kimlik, sağlık kurulu danışmasına teslim edilir. Danışma tarafından bölüm ve doktor listesi verilir. Doktorlar, vatandaşın engel durumunu araştırmak için bazı tektik ve tahliller yapabilir, geçmişe yönelik raporlarını inceleyebilir. Tüm incelemeler sonunda kişinin %40 engel durumunun olması gereklidir.

Engelli Sağlık kurulu raporunun geçerli olması için, engelli sağlık kurulu heyetine girilmeli ve heyet onayı alınması şarttır.

Engelli Raporu Başvuru Belgeleri Nelerdir 2021

Engelli Raporu almak için istenilen evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • T.C. Kimlik Belgesi
 • 5 Adet Vesikalık Fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gereklidir)
 • Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi (Bu dilekçeyi hastane sizin tarafınızdan dolduracaktır)

gerekli evrakları tamamlayarak başvuru yaptıktan sonra heyet sağlık kurulu gerekli test, muayene tetkiklerin yapılması için size bir kağıt vererek doktorlara gönderecektir. Bu kağıda tüm doktorlar görüşlerini yazarak onay verecektir.

Engelli Raporu Geçerlilik Süresi 2021

Engelli raporları süreli ve süresiz olmak üzere 2 şekilde verilmektedir. Kronik, kalıtsal ve genetik hastalıklara süresiz engelli raporu şekilde raporlar verilir. Eğer hastalığınızın tedavisi çok uzun sürecekse yada tedavisi mümkün değilse sürekli, iyileşme umudu var yada kontrol gerekiyorsa süreli engelli raporu tanzim edilir.

engelli sağlık raporu
engelli sağlık raporu

Bu süre genelde 2 sene olarak belirlenir. Süreli raporlar 3 kere kontrol edilir, eğer 3, kontrol süresinde hastalık devam ediyorsa süreli rapor sürekliye çevrilebilir. Engelli Raporu Yenileme işlemi süreli ve süresiz raporlarda yapılabilir. Kişinin hastalığı ile gelişme olması durumunda oran düşer ve artabilir.

Engelli Raporu İtirazı Nasıl Yapılır

Engelli Raporu İtirazı bağlı olduğunuz il sağlık müdürlüklerine itiraz başvurusu ile beraber yapılır. İtiraz başvurusunda itiraz nedenleri önemlidir. İtirazın kabul edilmesi durumunda il sağlık müdürlüğü sizi hakem hastaneye sevk edeerek tekrardan durumunuzu değerlendirmenizi isteyecektir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Fiyatı 2021

Engelli rapor ücreti, için bazı hastaneler ücret talep etmekte ve bu ücret ortalama ücreti 200 Tl’dir. Yetkili devlet hastanelerinde ücret 200 TL olarak belirlenmiştir. Diğer sağlık kurul raporları, üniversite hastanelerinde değişkenlik gösterebilir. Engelli sağlık kurulu rapor fiyatı 200 tl olduğu belirtilir.

Hangi Hastalar Engelli Raporu Alabilir 2021

Alt Kısımda yer alan hastalıklar için engel raporu almak için devlet hastaneleri sağlık kurullarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Onkoloji (Kanser)
 • İdrar Yolları Hastalıkları (Üroloji)
 • Kas ve İskelet Hastalıkları
 • Kan Hastalıkları (Hemotoloji)
 • Endokronoloji Hastalıklar
 • Solunum Hastalıkları
 • Deri Hastalıkları
 • Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları
 • Yanıklar
 • İşitme
 • Sindirim Sistemi Hastalıkları
 • Kardiyovasküler Hastalıklar
 • Görme Hastalıkları
 • Zihinsel, Ruhsal, Davranışsal hastalıklar

Balthazard Formülü Nedir, Nasıl Hesaplanır

Balthazard Formülü nedir, nasıl hesaplanır sorusunun cevabını sizlerle paylaşalım. Kişinin birden fazla vücut fonksiyon kaybı olması durumunda balthazard formülü kullanılarak kişinin engel oranı hesaplama işlemi yapılarak, rapor yüzdesi belirlenir.

 • Tüm vücut fonksiyon kaybı oranları ayrı ayrı tespit edilir.
 • Bu oranlar en yükseğinden başlanarak sıraya konulur.
 • En yüksek oran özürlünün tüm vücut fonksiyonunun tümünü gösteren % 100’den çıkarılır.
 • Bu çıkarmada kalan miktar, sırada ikinci gelen tüm vücut fonksiyon kaybı oranı ile çarpılır. Çarpımın 100’e bölünmesinden çıkan rakam en yüksek tüm vücut fonksiyon kaybı oranına eklenir; böylece, birinci ve ikinci arızaların tüm vücut fonksiyon kaybı oranı bulunmuş olur.
 • Engel durumu ikiden fazla ise, birinci ve ikinci engel kayıp oranı birinci sıraya ve üçüncü sıradaki oran ikinci sıraya alınarak işlem tekrarlanır.
 • 65 ;yaşın üzerindekilerde; genel vücut fonksiyon kayıp oranına % 10 eklenir.

Basitçe Formül ile engelli oranını ortaya çıkarmak için alt kısımda yer alan engel oranı hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Sorgulama

Engelli sağlık rapor durumu sorgulaması yapmak için, e-devlet sistemi üzerinden T.C. Kimlik numarası ile giriş yaparak engelli raporu sorgulanmaktadır. Engelli Raporu Sorgulama yazımızı inceleyebilirsiniz.

Süresiz Engelli Raporu Kimlere Verilir

Süresiz engelli raporu, kronik, tedavisi bulunmayan bireylere verilmektedir. Süresiz engelli raporu, engelli kişi tekrar başvurmadığı sürece süresiz geçerliliğini korumaktadır. Engel oranının yükselmesi yada yeni hastalıkların oluşması sebebiyle kişinin talebine göre tekrar rapor değerlendirilmesi yapılabilir.

E-devlet Engelli Raporu Sorgulama

Engelli raporu sorgulaması için öncelikle T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber e-devlet kapısına giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra arama bölümüne engelli raporu sorgulaması yazınız. Gelen ekran engelli raporu detaylarını görmeniz mümkündür. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama ekranına giriş yaparak engelli sağlık raporu durumuzu sorgulayabilirsiniz.

Yorumları Oku

 • 5 Aralık 2020

  Kader Özkul

  Merhabalar. Bir ogrencimin süreli raporu var ve rapor süresi bitti. Şuan iyileşme de göstermiş durumda. Rapor süresi bittiği için engelli sıfatı kalkmış olur mu
  Cevapla
 • 22 Eylül 2020

  Hanife ŞENTÜRK

  Ankara, engelli raporumu onaylanması için gönderildi fakat pandemi nedeniyle çok yoğunlar ve sonuç alamadım henüz.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :