Murat Derince - Eskişehir - %64 engelli bireyim, maddi desteğe ihtiyacım var. Yardım edecek kişilere şimdiden teşekkür ederim.Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olun

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Raporu Ankara'dan Ne Zaman Gelir?

Engelli kişilerin vergi indirimi belgesi alması zorunlu olmayan bir durumdur. Fakat 01 Ekim 2008 öncesi işe giriş yapan engelli bireylerin erken emeklilik için vergi indirim belgesi alma şartı bulunur. Bu yazımızda engelli raporu Ankara'dan ne kadar sürede gelir? sorusunun cevabını sizler ile paylaşacağız.
Vergi indirimi raporu kaç ayda gelir?

Engelli erken emeklilik hakkı için aranan şartlardan bir tanesi de "01 Ekim 2008 öncesi işe giren" engelli kişilerden vergi indirimi belgesi istenmektedir. Engelli gelir vergisi indirimi belgesi normal şartlarda 2-3 ay içerisinde gelmektedir. Fakat ülkemizde yaşanan pandemi nedeniyle bazı gecikmeler yaşanmaktadır. Bu sebeple vergi indirimi raporu 12 ay kadar gecikebilir.

Ankara'dan onaylanan engelli raporu işyerine ne zaman ulaşır?

Ankara Merkez Hakem Kurulu tarafından onaylanan raporlar elektronik olarak ilgili vergi dairelerine gönderilmektedir. Vergi dairesi tarafından vergi indirimi yazısı hazırlanarak, e-tebligat ile işyerinize ulaştırılır. Vergi dairelerinin yoğunluğuna göre bu süreç ortalama 10 iş günü ile 20 iş günü arasında değişkenlik gösterebilir. İşyerinize gönderilen vergi indirim yazısı e-imzalı ve karekodlu olarak tebliğ edilmektedir.

Rapor bakanlığa gönderildi cevap bekleniyor ne demek?

Engelli raporunuzu merkez hakem kuruluna gönderdiniz ve aşamalarını bağlı olduğunuz ilin vergi indirimi evrak takibi süreçlerinizi takip ediyorsunuz. Rapor bakanlığa gönderildi cevap bekleniyor anlamı, raporunuz merkez hakem kuruluna iletilmiş ve kurul sırasına alındığını göstermektedir. Yoğunluğa göre raporlar sıra ile alınmakta ve değerlendirilmektedir.

Not: Elektronik ortamda her ilimizin vergi indirimi takip sorgulama sitesi olmayabilir.

İşleminiz sonuçlandı işyerinize gönderildi ne demek?

Engelli raporunuzun Ankara Merkez Hakem Kurulu tarafından sonuçlandığını göstermektedir. Ayrıca %40 ve üzeri oran almanız durumunda (Dereceye Girdiniz) şeklinde bir ek sonuç yazmaktadır. Sonucunuz öncelikle başvuru yaptığınız vergi dairesine e-tebliğ edilmektedir. Onaylanan engelli raporu oranını öğrenmek için vergi dairesi ile iletişim kurabilirsiniz.

Ankara raporu düşürür mü?

Ankara merkez hakem kurulu engelli rapor oranınızı değerlendirmektedir. Hastalığınız ile ilgili raporları inceler ve yönetmelikte karşılık gelen oranları bakmaktadır.. Ankara'ya giden engelli raporları genel olarak aynı oranlar doğrultusunda onaylanmaktadır. Fakat değerlendirmelerde eksiklik ya da hatalı durumlar olması halinde oranlar düşebilir veya yükselebilir. Bir diğer nokta ise hastalığınız düzelme ihtimalidir. Bu tarz durumlarda raporlarınızı süresiz engelli raporu gönderdiğiniz durumlarda süreli şekilde gelebilir yada süreli engelli raporu gönderdiğiniz de süresiz şekilde geri gelebilir. Net sonuç kurul değerlendirmesinden sonra ortaya çıkmaktadır.

Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu İletişim

Ankara, Maliye Bakanlığı merkez sağlık kurulu telefon numaraları alt kısımda yer almaktadır. Engelli raporunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz fakat oldukça yoğun olmaları sebebiyle ulaşmak oldukça zordur.

Vergi Daireleri

İletişim
Ankara Merkez Hakem Kurulu

0312 415 32 92

0312 415 32 94

0312 415 32 59

0312 415 33 17

Vergi indirimi sorgulama telefon ile sorgulama?

Vergi indirimi belgesi hakkında bilgi almak ve son durumunuzu öğrenmek için alt kısımda yer alan iletişim numaralarını kullanabilirsiniz. 

Vergi Daireleri

İletişim
Ankara Vergi Dairesi

0312 415 30 00

0312 415 29 00

0312 302 17 00

İstanbul Vergi Dairesi

0212 453 82 00

İzmir Vergi Dairesi

0232 483 17 77

Adana Vergi Dairesi

0322 352 17 17

Bursa Vergi Dairesi

0224 245 66 33

Antalya Vergi Dairesi

0242 237 84 00


Yorum Yapın

Puan Verin :