Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Raporu Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır
Engelli

Engelli Raporu Nedir, Başvurusu Nasıl YapılırEngelli fiziksel ya da ruhsal olarak kayıplar yaşamış ya da kayıp yaşamaya devam eden kişilerin tam teşekkülü ve yetkilendirilmiş hastanelerden bu durumu belgeleyerek kazandıkları tanımdır.

Engelli Raporu Oranı Nedir ?

Yasalara göre kişinin engelli sayılabilmesi için vücut fonksiyonlarını en az % 40 oranında kaybetmesi gerekmektedir. Engelli rapor oranı % 40 ın altında ise kişi engeli kabul edilmez ve engellilere sağlanan hiçbir haktan faydalanamaz.

Bu durum şöyle bir sorunu da meydana getirmektedir. Örneğin % 39 engeli raporu bulunan bir kişi engelli sayılmamaktadır, fakat sağlıklı, sağlam bir birey olarak ta görülemez.Bu nedenle işe girmek istediğinde ne engelli kadrosu nede normal kadro için başvuru yapamaz, bu yüzden engelli raporu alırken % 40 oranı alabilmek büyük önem taşımaktadır.

Engelli Raporu Veren Hastaneler

Engelli raporunu sadece devletin belirlediği ve ilan ettiği devlet hastaneleri ve üniversite araştırma hastaneleri verebilmektedir. Bu liste zaman zaman güncellenir, Güncel engelli raporu vermeye yetkili hastanelerin listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Engelli Sağlık Raporu Veren Hastaneler Listesi

Engelli Raporu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Engeli raporu devletin yetkili kıldığı tam teşekkülü hastanelerden alınır. Özel hastanelerin verdiği raporlar engelli raporu olarak kabul edilmez.

  • Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi 
  • Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi
  • 2 Adet Fotoğraf 

Engelli Raporu Başvurusu İçin Ücret Alınır mı ?

Engelli raporuna başvuran ve en az %1 oranında rapor alabilen kişilerden ücret talep edilemez. Engelli raporu almak tamamen ücretsizdir. Bazı durumlarda hastaneler ücret talep etmekte ve engellileri mağdur etmektedir. Böyle bir durumda öncelikle hastanenin hasta hakları bölümüne gitmeli ve  yazılı dilekçe ile başvurunuzu yapmalısınız.

Engelli Raporu Oranı Neden Düşer ?

Devletimizin çıkardığı yönetmelik ve yasalarla hastalıklara verdikleri engelli oranları her gün düşürmektedir. Tıbbın ilerlemesi, yeni tedavi yöntemlerinin bulunması sebebiyle engelli yönetmeliği hastalık oranları değişmektedir. Engelli kişi % 65 oranında engelli sayılırken bir anda engelli rapor oranı % 25 düşebilir. Bu durumda olan binlerce engelli olduğu bilinmektedir. Raporunuzun süreli veya süresi olmasının bu aşamada bir faydası bulunmamaktadır. 

Heyet ve Sağlık Kurulu Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

Engelli raporu başvurunuz sonrası alacağınız randevu saati ve gününe göre hastaneye gittiniz. Hastanelerde engelli raporu vermeye yetkili doktorlardan oluşan heyet bulunmaktadır. Bu heyette tüm hastalık branşlarından yetkili doktorlar görev almaktadırlar. Hastalıklarınız hakkında en ince detayına kadar doktorunuz ile paylaşmalısınız. Engelli raporu alırken %1 oran bazen çok önemli olmaktadır. 

Başvuru öncesinde mutlaka ama mutlaka rahatsızlığınız ile ilgili doktor raporlarınız veya süreli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar var ise reçetelerini yanınızda bulundurun, daha önce çekilmiş yada güncel film ve röntgenler var ise mutlaka doktora göstermek için yanınızda bulunmasında fayda vardır.

Engelli Raporu Oranının Hesaplanması ve Verilmesi

Engelli raporu hesaplaması gerekli tetkikler ve doktor görüşlerinden sonra yine muayene olduğunuz doktorlardan oluşan bir heyete dosyanız gönderilir, bu heyet ortak bir karar alarak engelli oranınıza belirlermekte olup, doktorlar engelli raporu oranına engelli raporu yönetmeliği'ne göre karar vermektedir.

Engelli raporunuz şahsi başvurduysanız 2 kopya, resmi kurum tarafından sevk edilmiş iseniz 3 kopya olarak tanzim edilir daha  sonra bir kopyası size verilir. 

Engelli Rapor Oranı Emekli Maaşını Arttırır mı ?

Yasalar engelli raporları % 40 ile % 100 arasında kişileri engelli kabul etmektedir. Bildiğiniz gibi devlet engelli vatandaşlarımıza engelli erken emeklilik hakkı tanımaktadır. Engelli raporunun oranının etki ettiği madde ve haklar için emekli maaşının yüksekliği bulunmamaktadır. % 90 ve ya %40 raporu olan bir kişi eğer aynı şartları taşıyorsa aynı tutarda emekli maaşı alırlar.

Yorum Yapın

Puan Verin :