Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Raporu Olanlar MTV Öder mi
Engelli

Engelli Raporu Olanlar MTV Öder miÜlkemizde, belirli şartları sağlayan engelli kişiler ÖTV ve MTV vergilerinden muaf sayılmaktadır. Engelli kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak için uygulanan haklardan bir tanesi de, engelli kişinin kullandığı araçlardan MTV indirimi hakkı uygulamasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta gerekli şartların sağlanmasıdır.

MTV İndirimi için Gerekli Şartlar Nelerdir

ÖTV ve MTV indirimleri engellilik durumuna göre iki şekilde uygulanır. Engel oranları %90 ve üzeri olan engelli kişilerin üzerine kayıtlı araçları ile %90 ve altı engelli kişilerin sağlık raporlarında "özel tertibat gerekli" ibaresi olması durumunda motorlu taşıtlar vergisi MTV istisna sayılmaktadır.

Ayrıca engelli kişiler gerekli şartları sağlaması durumunda, 2021 tarihi itibari ile alınacak araçlarda ÖTV ve diğer vergiler dahil 330.800 TL sınırını aşmaması halinde ÖTV indirimi hakkından faydalanır.

Engelli MTV İndirimi 2021

%90 ve üzeri olan engelli kişiler üzerine kayıtlı araçlardan MTV muafiyeti bulunmaktadır. %90 ve altı oranına sahip engelli kişilerde sağlık durumlarını belgelendirmesi ve raporlarında “özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar” ibaresi yer alması durumunda halinde bu istisnadan yararlanır.

Engelli MTV İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır

Engelli MTV muafiyeti başvurusu için bağlı olduğunuz il/ilçe vergi dairelerine başvurarak engelli raporunuzun fotokopisi ve "Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu" doldurarak teslim etmelisiniz.

Engelli Raporu ile Araç Alımı Nasıl Olur

Kanuni düzenlemeler sayesinde, engelli kişilerin yaşam standartlarını kolaylaştırmak amacı ile düzenlenen haklardan bir taneside ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödemeden araç satın alınmasıdır. Engel oranlarına göre %90 ve üstü ve altı olmak üzere engelli aracı almak mümkündür.

Ötv Muafiyeti

%40 Engelli Raporuyla Araç Alımı

%90 altı engel oranına sahip ve ÖTV muafiyetinden yararlanmak isteyen engelli kişiler öncelikle engelli durumunu gösteren sağlık raporunu almalıdır. Engelli sağlık raporunda “Özel tertibatlı araç kullanabilir” ibaresi olmalıdır. Bu şartları sağlayan engelli kişi ÖTV indiriminden yararlanır.  Özel tertibatlı aracı sadece engelli kişi kullanabilir ve farklı kişiler tarafından kullanılması halinde cezaları vardır.

%90 Engelli Raporuyla Araç Alımı

%90 ve üzeri engel oranına sahip kişilerin engelli raporlarında (özel engelli aracı) kullanmasına engeli bir durum yoktur ibaresi yer alıyorsa, özel taşıtları kullanabilirler. Fakat engelli kişinin durumu, araç kullanmaya uygun değilse engelli yakınları (Birinci dereceden üçüncü dereceye kadar) ÖTV indirimli araç satın alabilir.

%90 ve üzeri engel oranına sahip adına araç alınması durumunda;

  • Zihinsel engeli yoksa ve 18 yaş üzerinde olan kişi kendi üzerine araç alma hakkına sahiptir.
  • Zihinsel engeli olması durumunda ve 18 yaşın üstünde olan engelli kişi adına vasi kararı alınma şartı bulunur. 
  • Boşanan çiftler arasında 18 yaş altı engelli çocuk üzerinden araç alımı yapılması durumunda velayet sahibi kişinin işlem yapma hakkı bulunur.
  • 18 yaş altı engelli kişi araç alımında, anne ve babanın muvafakatname vermesi gereklidir.

%90 ve üzeri engelli kişiler araç alması durumunda iki tür ÖTV Muafiyeti uygulaması bulunmaktadır.

5 Yıl Dolmadan Hangi Durumda Araç Alınabilir

Kaza, yangın ve doğal afet olması durumlarında; engelli aracı üzerinde oluşacak hasar kullanılmayacak durumda olursa 5 yıl dolmadan ÖTV indirimli araç tekrar alınmaktadır.

Taşıtta Tadilat Aranan ÖTV Uygulaması

Engellilik durumu %90 ve üzeri olan kişilerin sürekli tekerlekli sandalye ya da sedye kullanması durumunda, taşıtı engelli yakınlarından bir bireyin kullanması gereklidir. Bu durumda olan engelli kişilerin ÖTV muafiyetinden faydalanma uygulamasıdır.

Taşıtta Tadilat Aranmayan ÖTV Uygulaması

%90 ve üzeri engele sahip fakat taşıtı kullanmasında bir sıkıntı olmayan ÖTV muafiyet uygulamasıdır. Alım yapılacak taşıtta herhangi bir tadilat şartı aranmamaktadır.

Engelli Kişi, Farklı Taşıtlar Kullanabilir mi?

Engelli sürücüler, H sınıfı ehliyet türüne sahip olmaları durumunda ticari araç kullanamazlar. Engelli sürücünün taşıtı, sağlık raporunda belirtilmiş özelliklerde olmalıdır.

Örnek vermek gerekirse;
Engelli sürücünün sağlık raporunda elden kumandalı araç kullanabilir “özel tertibatlı taşıt kullanabilir” ibaresi yer alırsa, bu sürücü manuel vitese sahip bir taşıtı kullanamaz.

Yorum Yapın

Puan Verin :