Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Raporu Oranı Düşenler Ne Yapmalı
Engelli

Engelli Raporu Oranı Düşenler Ne YapmalıEngelli rapor oranları belirli dönemlerde çıkan sağlık yönetmelikleri ile değişmektedir. Günümüz teknolojisi Tıp'ın gelişmesi ve yeni tedavi yöntemleri bulunması nedeniyle bazı hastalıkların oranları da değişmektedir.

Engelli Raporu Nedir

Engelli raporu devlet hastaneleri ve yetkilendirilen kurumlarından alınması gereken resmi bir belgedir. Bu belgenin üzerinden Engelli rapor oranı bulunmaktadır. Raporda bu oranın en az % 40 ve üzerinde bir rakamla ifade edilmesi gerekmektedir. Doğuştan ya da kişinin çalışma kaybının en az %40 ve üzeri olması durumunda tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık kurul raporudur. Engelli raporu için başvuru yaptınız ve en az % 40 oranında engelli raporu aldığınızı düşünürsek, engelli haklarından yararlanırsınız.

Engelli Raporu Oranı Neden Düşer

Devletimizin çıkardığı yönetmelikler gelişen teknoloji ve yeni tedavi yöntemleri ile hastalıklara verilen engelli oranları her gün düşmektedir. Engelli bir kişi %50 oranında engelli raporu bulunurken, değişen yönetmelik ile beraber oranında düşme yada yükselme görülebilir. Engelli oranı düşen binlerce kişi olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi mevcut hastalığında yeni tedavi methodlarının bulunması, yeni bir ilaç geliştirilmesi gibi sebepler olabilir.

Tıp dünyasında yaşanan gelişmeler sayesinde, hastalıkların iyileşme oranları gün geçtikçe yükselmektedir. Bu nedenle yönetmeliklerde kullanılan hastalık skorlarıda değişiklik gösterir. Sağlık kurulları engelli kişinin rahatsızlık oranı ve skorunu ölçerek, kişinin iyileşme hızınıda göz önüne alarak engelli raporu oranında değişiklik yapabilir.

Engelli raporu düşen kişiler rapor oranlarını tekrardan yükseltmek için varsa yeni hastalıklarını bildirmesi gereklidir. Yeni hastalıkların tespiti rapor oran skorunu yükseltmektedir.

Engelli Raporu Düşenler Ne Yapmalı

Kişinin engel oranı düşmesi söz konusu olması durumunda sağlık kurul işlemlerini yapmaması önerilmektedir. Bu durumda olan kişilerin vergi indirim hakkını kullanmama tercihleri daha uygun olacaktır. Fakat atlanılmaması gereken bir konuda 1 Ekim 2008 öncesi işbaşı yapan çalışanın engelli erken emeklilik hakkında yararlanması ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Engelli Rapor Oranı Düşme Nedenleri Nelerdir

Engelli raporu olan kişilerin rapor süreleri bitmeden engelli raporu yenilemesi yapması gereklidir. Engelli rapor yenileme işlemi yenileme süresi geldiği tarih ile tam teşekküllü devlet hastanesine başvurulmalıdır. Kişi başvurusunu yaptıktan sonra alacağı yeni rapor oranında düşme durumu olabilir. Rapor oranı %40 altına düşmesi durumunda engelli haklarını kaybedebilir.

Engelli rapor oranı düşme sebepleri kısaca incelemek gerekirsek;

 • Devlet tarafından çıkarılan yeni yönetmelikler
 • Devlet Politikaları
 • Yeni tedavi yöntemleri
 • Kişinin İyileşme Hızı

gibi nedenlerden dolayı engelli rapor oranlarında düşmeler görülmektedir.

Engelli Raporu Nereden Alınır

Engeli raporu almak için devletin tam teşekküllü hastaneleri yetkilendirmiştir. Bu hastanelerin listesi zaman zaman güncellenmektedir. En güncel hastanelerin listesine Engelli Raporu Veren Hastaneler bağlantısını kullanarak ulaşabilirsiniz. İkametgah ettiğiniz en yakın hastaneye başvurmanız yeterlidir.

Hastanelerde engelli raporu düzenlemek için sağlık kurulu birimleri bulunmaktadır. Engelli raporu almak isteyen kişi şahsi olarak yada velisini yönlendirerek başvuru yapabilir

Engelli Raporu Başvuru Belgeleri Nelerdir

Engelli raporu başvuru belgeleri alt kısımda yer alan şekildeki gibidir;

 • Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi (Bu dilekçeyi hastane sizin tarafınızdan dolduracaktır)
 • Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi
 • 2 Adet Fotoğraf (Bazı hastaneler daha fazla fotoğraf isteyebilir, mümkünse yanınızda fazla fotoğraf bulundurunuz)

Gerekli evrakları tamamlayarak başvuru yaptıktan sonra sağlık kurulu birimi gerekli test, muayene tetkiklerin yapılması için size bir kağıt vererek doktorlara gönderecektir. Bu kağıda tüm doktorlar görüşlerini yazarak onay verecektir.

Yorumları Oku

 • 22 Ağustos 2021

  Tarık Rüzgar-

  20-10-1998 SSK girişliyim, ara ara değişik işlerde çalıştım toplam 4900 primimvar kamuda özel den kadroya geçen işçi sınıfındayım çalışan emekli olabilir miyim engel oranım 43
  Cevapla
 • 4 Ağustos 2021

  Nuri taskiran

  Süresiz olan raporlar iptal edilir mi ve de yeni rapor talep edebilirler mi ? Örneğin yeni yasadan önce alınmış bir vergi muafiyeti %51 raporlu çalışma hakkı olması sebebiyle engelli maaşının donması söz konusu olduğunda bu süresiz olan raporlular ne yapmalı ?
  Cevapla
  • 4 Ağustos 2021

   Engelli.com

   Süresiz raporlar, belli dönemlerde hakkınızda ihbar, şikayet yada hastalığınız kontrolü için SGK tekrar rapor talep edebilir. Bu durumlarda tekrar değerlendirmeye girmeniz söz konusu olabilir.
   Cevapla
 • 3 Ağustos 2021

  ALİ UÇAR

  Ben engelli emeliklisiydim 2004 yilinda ortapedik süresiz %40 raporumla la vergi indirimine müracaat ettim 2016 yılında emekli oldum daha sonra 2019 yılında sgk beni aradi ve yeni rapor istedi bende hastaneye gittim bana %24 rapor verdiler ve itiraz ettim oradan başka ameliyatla beraber 41 verdiler sgk hakem hastaneye yolladı baska ameliyatimla beraber %33 ve 5 yıl süreli verdi emekliligim iptal oldu hükümet meğerse engelli oranlarını düşürmüş bende hakkimi mahkemeye vererek ilerletiyorum.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :