Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Sağlık Raporu Ücretli Mi
Engelli

Engelli Sağlık Raporu Ücretli MiEngelli raporu ücreti, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi Usul ve Esasları kapsamında; engelli raporuna başvuran kişilerin "engelli çıkmaması durumunda" ve engel oranının yüzde 1 çıkması halinde (Engelli kabul edilip) kişilerden ücret alınacağını ortaya koymuştur.

Engelli hakları yararlanmak için başvuran kişiler 24665 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 28.01.2002 tarihli ve 2002/3654 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında; Engelliler, gaziler, öğrenciler, gazi dul ve yetimleri ve 65 yaşını dolduran muhtaç ve kimsesiz kişiler sağlık kurul rapor ücreti talep edilmemektedir. Engelli raporu için engelli vatandaşlarımızın tam teşekküllü hastanelere başvurması gerekir.

engelli sağlık raporu
2020 engelli sağlık raporu

Engelli Raporu Nasıl Alınır 2021

Engelli raporu oranları kapsamında söz konusu raporun alınması için belirli şartlar belirlenmiştir. Engelli sağlık raporu almak için izlenmesi gereken adımlar:

  • Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü hastanelere başvurmak,
  • Başvuru belgeleri tamamlandıktan sonra gerekli muayene ve testler yapılır,
  • Test sonuçları sonrasında heyet doktorları tarafından incelenir ve karar verilir.

Yapılan testler ve heyet değerlendirmesinin ardından belirlenen engel oranına göre rapor verilmektedir. Engelli raporu almak için en az %40 ve üzerinde bir engel oranına sahip olunması gerekir. Engelli sağlık raporu başvurusunda; nüfus cüzdanı, güncel vesikalık fotoğraf, sağlık kurulu başvuru formu, muayene ve test evrakı, akli dengesi yerinde olmayan kişiler için vasilerinin belgeleri vb. temel belgeler talep edilmektedir.

Engelli Raporu Hangi Hastanelerden Alınır

Engelli raporu yenileme veya ilk defa rapor alımı için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekkürlü hastanelere başvuru yapmak gerekir. Buna göre engelli sağlık raporunun alınabileceği başlıca hastaneler:

  • Tam teşekküllü devlet hastaneleri.
  • Eğitim ve araştırma hastaneleri.
  • Üniversite hastaneleri.

engelli raporu veren hastaneler olarak belirlenmiştir. Engelli sağlık raporu başvuru sırasından istenen belgeler ve talep edilen testler farklılık gösterse de temelde benzer adımlar takip edilerek bu raporun alınması mümkündür.

Engelli Raporu Ücreti Ne Kadar

Engelli raporu ücreti kapsamında engelli raporu için belirlenen ücretler, yapılan incelemeler esnasında başvuru yapan kişilere "Engelli Raporu Ücretlendirme, Bilgilendirme Onam Formu" imzalatılmaktadır. Engelli çıkmayan kişilerin, engelli oranı (%1 olsa dahi) engelli kabul edilerek engelli sağlık raporu ücreti alınmaktadır. 2021 engelli raporu ücreti 200 TL civarındadır.

Engelli Raporu Ücretlendirme, Bilgilendirme Formu

Engelli raporu ücretlendirme ve bilgilendirme onam formu örneği alt kısımdaki görsel de yer almaktadır.

Engelli Raporu Ücretlendirme Formu

Engelli Raporu Kaç Günde Çıkar

Engelli raporu almak için başvuran kişilerin gerekli testlerinin yapılması ve heyet tarafından test sonuçlarının incelenmesinin ardından, kurulun en geç 30 gün içinde söz konusu raporu onaylaması gerekir. Süreli ve süresiz olarak iki farklı engelli sağlık raporu içinde aynı şartlar geçerlidir. Süreli engelli raporunun yenilenmesi işlemlerinde de daha kısa sürede işlem tamamlanmaktadır.

Yorum Yapın

Puan Verin :