Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Süresi Dolan Engelli Raporu Nasıl Yenilenir?

Engelli raporu yenileme işlemleri, bazı durumlar için yapılması gereken zorunlu işlemlerden bir tanesidir. Raporun yenilenmesi için kişilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş hastanelere gitmeleri gerekmektedir. Sağlık Bakanlığının onayını almayan sağlık kuruluşlarında yapılacak olan işlemler maalesef geçersiz sayılacaktır. Bu sebepten dolayı engelli vatandaşlarımızın öncelikle gereken belgelerini hazırlamaları ve sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan bir sağlık kuruluşunda engelli sağlık raporu güncellemesi yapmaları ile tamamlanır.
Sesli okuma

Engelli raporu yenileme başvurusu nasıl yapılır?

Engelli sağlık raporu yenileme başvuruları, kişilerin bağlı bulundukları İl Sağlık Müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır. Buna göre yapılacak olan başvuruların genel sırası şu şekildedir;

Başvuruda bulunacak olan kişiler öncelikle bulundukları ilde yer alan İl Sağlık Müdürlüklerine giderek rapor yenileme işlemleri için resmi bir talepte bulunurlar. Daha sonrasında kurum kişilerin başvurusunu değerlendirmek üzere ilgili birime aktarmaktadır.

Talebin aktarıldığı birim engelli raporu yenilemek isteyen kişilerden rapor yenileme için evrakları talep eder ve ilgili bölüme yukarıda bahsedilen evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilir. Sonrasında kişinin rapor yenileme talebi sisteme düşülerek kişiler engelli Sağlık Raporlarını almak üzere Sağlık Bakanlığınca onaylanmış hastanelere gönderilir.

Kurum tarafından yönlendirmenin yapıldığı hastane kişileri muayene ederek kişilere yeni sağlık raporu verilir.

Yukarıda verilen işlemler engelli raporu güncelleme işlemlerinin gerçekleştirilmesini adım adım gösteren işlemlerdir. Bu işlemler eksiksiz yapıldığında kişiler yenilenmiş engelli sağlık raporlarını almış olurlar.

Engelli raporu yenileme belgeleri nelerdir?

Engelli sağlık raporu yenileme işlemi için gereken belgeler, rapor yenileme işlemleri esnasında doğru beyanda bulunularak sunulmalıdır. Buna göre engelli vatandaşlarımızın engelli raporu yenileme başvuru belgeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Rapor güncellemesi yapacak olan kişiye ait nüfus cüzdanı aslı ya da fotokopisi,
 • Engelli olan kişinin daha önceden almış olduğu engelin oranını belirten engelli sağlık raporu belgesi,
 • Kişiye ait en az son 3 ayda çekilmiş olan vesikalık fotoğraf,

gibi belgeler engelli vatandaşlarımızın sağlık raporu güncellemeleri için hazırlaması gereken belgelerdir. Kişiler bu belgeleri hazırladıklarında gereken yerlere başvuruda bulunabilir ve engelli sağlık raporlarını ilgili makam tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında güncelleyebilirler.

Engelli raporu yenileme randevusu nasıl alınır?

Engelli raporu yenileme randevusu almak için "MHRS" Merkezi Hekim Randevu Sistemi ALO 182 arama yapılarak alınmaktadır. Randevu alımı sonrası başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli raporu yenileme neden yapılır?

Engelli raporunun güncelleşmesini gerektiren sebepler, tamamen resmi gazetede yazan yeni yürürlükle alakalı bir durumdur. Bu yüzden engelli sağlık raporlarının bu durumda yayınlanana kararlara göre yenilenmesi gerekir. Gazetede yer alan ve engelli raporlarının yenilenmesini gerektiren sebepler şunlardır; Engelli vatandaşlarımızın sahip oldukları engelli haklarını kaybetmemeleri için ve yeni yayınlanan karar sonrasında bu hakların kaybolmaması için mevzuata göre engelli sağlık raporlarının yenilenmesi gerekmektedir. Kişilerin yeni haklardan faydalanabilmeleri için engelli sağlık raporlarının mevzuata uygun olması gerekmektedir.

 • Yeni Yönetmeliklerin yürürlüğe girdiği tarihten sonra alınacak engelli sağlık kurulu raporları yeni Yönetmelik hükümlerine göre düzenlenecektir.
 • Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 18 yaş üstü engelliler için düzenlenmiş sürekli ibareli sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerliğini koruyacak olup, bu oranlara dayanılarak sağlanmış istihdam, eğitim, sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için süreli raporlarda rapor süresinin bitimine kadar kurumlarca rapor istenemeyecektir.

Yukarıda verilen durumlar, engelli sağlık raporunun yenilenmesini gerekli kılan durumlardır. Engelli vatandaşların yeni mevzuattan doğacak hak kayıplarını engellemek adına sağlık raporlarını mümkün olduğunca en kısa sürede yenilemek oldukça önemlidir.

Sürekli engelli raporu yenilenir mi?

Sürekli engelli raporu diğer ismi ile bilinen süresiz rapor verilen raporlar yenilenmez. Süresiz raporlara siz başvurmadıkça yada şüpheli, ihbar, şikayet olmadığı sürece geçerliliğini korumaktadır.

Engelli raporu yenileme işlemi ücretli mi?

Engelli raporu yenileme işlemleri için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Rapor süresi dolan kişinin yeni alacağı engelli raporu, zorunluluk olarak görülmektedir. Engelli kişilerin hak kaybı yaşamaması için, mevcut durumunda değişiklik olmaması durumunda süreli engelli raporları zamanında yenilenmelidir.

Engelli raporu hastanelerden nasıl alınır?

Engelli raporu almak için il sağlık kuruluna başvuran kişiler, devlet hastanelerine yönlendirilmektedir. Kişi devlet hastanesi sağlık kuruluna başvurarak engelli raporu almak yada yenilemek istediğini belirtir. Sağlık kurulu kişinin hastalıkları için muayene ve tetkiklerin gerçekleşmesi için ilgili bölümlere yönlendirir. İlgili bölümlere giren kişi, uzman doktorlar tarafından kontrol edilerek hastalıkların derecelerine göre bir puanlama alır. Engelli sağlık kurulu toplanma zamanı alacağı engelli raporu kişiye bildirilir.

Engelli raporu ne zamana kadar uzatıldı? (Resmi Gazete)

Engelli Sağlık Raporlarının Yenileme Süresi 31.12.2021 tarihine kadar uzatıldı. Alınan Kararı Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü duyurdu. Ülkemizdeki pandemi nedeniyle, ikinci bir duyuruya kadar uzatılan süreli engelli raporları, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından duyurulan tedbirler kapsamında 15 Mart 2021 itibarile ile ÇÖZGER ve engelli raporları yenileme işlem başvuruları tekrar yapılacağı bildirilmişti. İkinci duyuru genelgesi yayınlanarak 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren süresi bitmiş ya da bitecek olan engelli sağlık kurul raporları 31.12.2021 tarihine dek geçerli olacak. Bu sürede rapor yenilemek isteyenlerin raporları yenilemekte ve ilk kez rapor alacaklar da rapor alabileceklerdir.

Engelli raporu yenileme genelgesi

Yorumları Oku

 • 20 Ağustos 2021

  Ana İreç

  Pandemiden dolayı raporlar uzatıldı randevu almak için aradık telefondaki kişi abi getirmeyin çocuğu hastaneye nasıl olsa raporlar uzatıldı vermedi randevu 2 ay uğraştım sonra randevu alamadım son çareye hastaneye gittim, verdiler randevu aynı günde ama heyet psikyatr ve heyet randevumuz 7 ekimde nasıl olacak şimdi maaşları 2 ay belki fazla kesilecek mi
  Cevapla
 • 18 Haziran 2021

  MUSTAFA GÜLER

  % 83 engelli ve şu an yatalak annemin rapor süresi bitmeden hem raporu yenilemek hemde % oranını değiştirmek istiyoruz yatalak olduğu için hastahaneye götürmek zorundamıyız raporu değiştirmenin başka bir yolu yokmu bilen varmı ?
  Cevapla
 • 26 Şubat 2021

  Mustafa Güler

  % 83 engelli ve şu an yatalak annemin rapor süresi bitmeden hem raporu yenilemek hemde % oranını değiştirmek istiyoruz yatalak olduğu için hastahaneye götürmek zorundanıyız raporu değiştirmenin başka bir yolu yokmu bilen varmı ?
  Cevapla
 • 18 Ocak 2021

  İbrahim akkoyun

  %92 raporlu tam bağımlı hasta annem var 87 yaşında 6 aydır yatalak ve 6 ay süreli rapor verdiler hastaneye götürürken bel fıtığım var ve bende sakatlandım bu insanın düzelme durumu yok şimdi bu raporu yenilemek için yine mi bu çileyi çekeceğim Allah vicdan versin diyorum
  Cevapla
 • 28 Ağustos 2020

  Tülay

  Benim oğlumun iki kulağında işitme cihazı olduğundan yüzde 43 engelli raporu var buna göre devlet maaş veriyor mu acaba
  Cevapla
 • 9 Ağustos 2020

  hasan altintas

  18 mart 2008 dogumlu nevzat altintas adinda oğlum var 6 aylik ken soğuk havale geçirdi. Epilepsi molibden kofaktor eksikligi urik asit dusuklugu teshis var keppra surup kullaniyoruz. Ağır özürlü sürekli %99 rapor var. ÖTV indirimden faydalaniyoruz. Rapor tarihi 2010 da basladi rapor guncelleme gerek varmı ?
  Cevapla
 • 27 Temmuz 2020

  Veysel sarıbas

  Arkadaşlar bu şartlarda raporlarımız sadece kagıt (belge) üzerinde yenilenmiş oluyor. Sağlık heyeti formalite mi olmuş oluyor.
  Cevapla
 • 13 Temmuz 2020

  Vildan kaya

  Engelli raporunu yenileyebilmek için sağlık kuruluna randevu alınması gerekiyormuş ama koronadan dolayı randevu gunde 10 kisiye veriliyormuş. 2 aydır randevu alamıyoruz ne olacak. Is yeri rapor yoksa is yok diyor.
  Cevapla
 • 17 Haziran 2020

  Ali kurtlu

  Merhaba Sürekli engelli raporudami bu işleme dahil midir? Güncellemeye gerek varmı 2018 3 ay almıştım
  Cevapla
  • 17 Haziran 2020

   Engelli.Com

   Ali Bey; Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 18 yaş üstü engelliler için düzenlenmiş sürekli ibareli sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerliğini koruyacak olup, bu oranlara dayanılarak sağlanmış istihdam, eğitim, sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için süreli raporlarda rapor süresinin bitimine kadar kurumlarca rapor istenemeyecektir.
   Cevapla
  • 16 Eylül 2020

   Şahin Melek

   83 yaşında ki hastamıza ÖTV den faydalanıp otomobil almak için Ekim 2018 tarihinde devlet hastanasendinden % 100 engelli raporu almıştık. Otomobili de aynı tarihte satın aldık.Ancak, engelli raporunda son anda farkettik ki 2 yıl süreli yazmakta.% 100 ağır engelli 83 yaşındaki bir hastanın düzelip sağlığına kavuşması mümkün mü? Nasıl bir yol izleyelim.Birde Korona virüs hastalığı ortamında hastamıza tekrardan rapor yenileme yapmamız gerekir mi? Yenilenmezsi vergi dairesinde problem doğar mı? Lütfen açıklamanızı rica ediyorum.
   Cevapla
 • 10 Haziran 2020

  Serkan Akçay

  Engelli sağlık raporu hakkında bilgiler arıyordum ancak , aradığımda çok araştırma yaptım nasıl olduğunu çözememiştim yeterli bilgi bulamadım bu konu hakkında bu yüzden yayınlamış olduğunuz makalede tüm detaylar mevcut ve ayrıca çok akıcı bir yazı olmuş bunun için çok teşekkür ederim
  Cevapla
 • 9 Haziran 2020

  Serkan Tam

  Babam engelli olduğu için sağlık raporunu yenilememiz gerekiyordu. Aradığımız doğru detayları eksiksiz olarak sitenizde buldum. Kendisi veya ailesinden engelli olan birinin engelli raporunu muhakkak güncellemesi gerekiyor. Engelli sağlık raporu ile ilgili verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :