Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım var İrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var. Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum. Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olun Serhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna Nasıl İtiraz Edilir
Engelli
Devamı

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna Nasıl İtiraz Edilir

Engelli raporu almak isteyen kişilerin, yaşamış oldukları il ve ilçeye en yakın tam teşekkülü bir Devlet Hastanesi’ne başvuruda bulunmaları gerekir. Sağlık kurulu hastanın tüm rahatsızlıkları ile ilgili uzman bir doktor muayenesi ve gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlar. Daha sonra hasta kurul karşısına çıkar.

Engelli Raporu İtirazı Nereye Yapılır

Engelli sağlık raporuna itiraz etmek için kişinin bulunduğu il sağlık müdürlüğüne müracaat etmesi gereklidir. Engelli raporuna itiraz süreci, hastadan toplanan tüm tektik ve muayene sonuçları hastalıklara göre puanlanarak yüzde verilir. Hastanın almış olduğu yüzdeye göre Engelli Sağlık Raporu ve daha önceki raporu ile farklılık bulunması durumunda engelli raporu itirazı yapılabilir.

Engelli Sağlık Raporu sağlık kurulu tarafından onaylandıktan ve hastane kayıtlarına işlendikten sonra herhangi bir değişiklik yapılamaz. Engelli sağlık raporunun değiştirilmesi için itiraz süreci başlatmak gereklidir. İtiraza yönelik sebepler belirlenmeli ve sağlık bakanlığına başvurulmalıdır.

Engelli Raporu İtirazı 2021

Engelli Sağlık kurulu raporuna itirazlar, Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne itiraza yönelik nedenler ile beraber dilekçe yapılmaktadır.

Engelli Raporu İtiraz Basamakları Nelerdir

 • Engelli bireyin; Engelli raporuna itirazı ilk aşamada Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne yapılır. İtirazın sebepleri belirlenerek engelli sağlık kurulu raporu itiraz dilekçesi doldurulur.
 • Engelli bireyin; yazmış olduğu dilekçe Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından değerlendirme aşamasına geçer. Değerlendirme sonucu engelli birey yeni bir hastaneye sevk edilir. Yeni hastane tarafından engelli birey tekrardan değerlendirilir ve hastaya yeni engelli sağlık kurulu raporu yazılır.
 • Değerlendirme sonucu önceki ve yeni alınan rapor arasında oran aynı çıkması durumunda itiraz red edilir. Fakat yeni hastane raporunda sonucun ilk rapordan farklı çıkması durumunda gerekli işlemler başlatılır. Hakem hastane bünyesinde engelli kişinin tüm testleri ve muayenesi yeniden yapılır. Sonuç olarak hakem hastane tüm rapor ve testleri inceleyerek nihai kararı verir.

Engelli-Sağlık-Kurulu-Raporuna-İtiraz-Süresi-Ne-Kadardır

Birden Fazla Engelli Raporu Varlığında Nasıl İtiraz Edilir

Birden fazla engelli sağlık kurulu raporuna itiraz edilmesi için, raporlarda belirtilen engel oranının ve bulgularının raporlar arasında farklı olması gereklidir. Engelli rapor yenileme yapan hastaların itirazları, eski ve yeni alınan raporların tekrar incelenmesi ile mümkündür. Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılan itiraz dilekçeleri değerlendirildikten sonra yeni bir hastane belirlenir ve engelli kişiler bu hastaneye yönlendirilir. Hakem hastane tüm tektik ve bulguları inceleyerek kesin sonuca ulaşır. Hakem hastanelere itiraz yapılmamaktadır.

Fakat yeni mevzuata göre;

İl Sağlık müdürlüğüne itirazdan sonra gönderilen hastane raporu ile ilk rapor birbirine tutmadığında başvuru sahibi isterse hakem hastane, istemediği durumda ise ikinci hastanenin raporu kesin sonuç sayılır.

Gelir Dairesine İntikal Eden Engelli Raporu Süreci

Gelir idaresine gönderilen Engelli raporu itirazı için, gelir dairesine başvurulmuş hizmetlerden yararlanmak ve alınan engel oranının sağlanması gereken oranı yakalayamadığı durumlarda itiraz edilmektedir. Gelir idaresine gönderilen rapor, yeniden değerlendirilmek üzere yeni bir hastaneye gönderilir. Rapor ile beraber hastalık bulguları, test sonuçları, engel tanısı ve tüm detaylar açıkça anlatılması önemlidir.

Hangi Durumlarda Engelli Raporu İtirazı Yapılır

 • Engelli Sağlık Kurulu raporunda belirtilen süreye ilişkin itirazlar yapılabilir.
 • Raporda verilen engellilik yüzde durumuna ilişkin itirazlar yapılabilir.
 • Raporun iş başvuruları için alınabilmesine rağmen, raporda çalışabilir ibaresinin bulunmaması halinde itiraz yapılabilir.
 • Vakıf maaşlarına başvuru yapacak olan vatandaşlar raporların yenilenebilmesi için de itiraz dilekçesi hazırlayabilirler.
 • Rapor ibarelerindeki herhangi bir şeyin eksik yazılması durumunda da raporlara itiraz edilebilmesi mümkündür.
Engelli-Sağlık-Kurulu-Raporuna-İtiraz-Basamakları-Nelerdir

İlk Kez Rapor Alacak Olanlar Ne Yapmalı

Engelli raporunu ilk kez alacak kişiler öncelikle başvuru için ALO 182 hattı üzerinden randevu almalıdır. Merkezi Randevu Sistemi üzerinden alınan randevu ile beraber engelli raporu almak için başvuru yapabilir.

Engelli Raporuna İtiraz Süresi

Engelli raporuna itiraz etmek için, kişinin raporunu teslim alması ile beraber 30 gün içerisinde itiraz yapması gereklidir. Dolayısıyla kişiler 30 gün içerisinde elinde bulunan raporlara itiraz edebilmektedir. Heyet raporuna itiraz süresi için raporun teslim edilmesi beraber 30 gündür. Ancak süresiz olan raporlarda kişinin isteğine göre itiraz edilir. Kişi, süresiz raporundaki belirtilen ibarelerde değişiklik olduğunu düşünmesi durumunda istediği zaman itirazda bulunabilir.

Engelli Raporuna İtiraz Edilmezse Ne Olur

Engelli raporunu alan kişi, raporun teslim edilmesi ile beraber ilk 30 gün içinde itiraz etmez ise rapor kesinleşir. Kesinleşme ile beraber, yeni rapor almak için en erken 6 ay sonra kabul edilmektedir.

Engelli Raporu İtiraz Dilekçesi

Engelli sağlık kurulu raporuna itiraz edilmesi durumunda, öncelikle dilekçe yazılmalıdır. Engelli raporu itiraz dilekçesi uygun bir ve uslub kullanılmalıdır. Uygun olmayan itiraz dilekçeleri red edilecektir.

engelli raporuna itiraz
engelli rapor itiraz

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği

Engelli sağlık kurulu itiraz dilekçesi yazmanız durumunda olmasan gereken bilgiler alt kısımda yer alan şekilde gibi olmalıdır.

 • Dilekçe üzerinde İsim, Soyisim ve T.C. kimlik bilgileri yer almalıdır,
 • Engelli sağlık raporunun hangi tarihte ve hangi hastaneden alındığı belirtilmelidir,
 • Engelli sağlık rapor oranı ve sonucu belirtilmelidir,
 • Engelli sağlık raporu itiraz nedenleri tek tek yazılmalı ve açıklayıcı bilgiler içermelidir,
 • Tarih ve imza olmalı

Eksiksiz olarak tamamlanan engelli sağlık raporu itiraz dilekçesi teslim edilerek itiraz işlemi başlamaktadır.

Engelli Raporu İtiraz Dilekçesi

Engelli Raporu İtiraz Sorgulaması

Heyet raporu itiraz sorgulama işlemi online olarak yapılabilir. Engelli raporu itiraz sorgulama işlemi bilinmelidir ki bir ay süreç aralığında sonuçlanır. Engelli raporuna itirazından sonraki süreç hasta farklı bir hastaneye yönlendirilerek yeni hastaneden hastalığı ile ilgili yeni tektikler istenir.

Engelli raporu itiraz sorgulaması için;

Rapora itiraz eden kişi ilk önce Engelli Raporu İtiraz sitesine giriş yaparak ve açılan sayfada T.C. kimlik numaraısını girer ve sorgulama işlemini gerçekleştirir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Etmeden Yeni Rapor Alınabilir mi?

Engelli Sağlık raporuna itiraz edilmeden yeni rapor talebinde bulunmak mümkün değildir. Fakat Mevcut raporda olmayan yeni bir rahatsızlık ortaya çıkmışsa ya da mevcut rahatsızlıkta ilerleme kaydedilmişse Doktor mütalasıyla yeni rapor başvurusu kabul edilir. Alınmış olan her bir kurul raporu uluslararası sağlık platformuna kaydedilmektedir. Bundan dolayı kişilerin ellerindeki mevcut Engelli Sağlık Kurulu raporu herhangi bir itirazın olmaması halinde geçerliliğini sürdürür. T.C. kimlik numarası ile yapılacak sorgulama ile kişinin mevcut rapor kaydı bulunabilecektir.

Engelli sağlık raporu itirazı yapacak engelli kişi bulunduğu il yada ilçe sağlık müdürlüğüne başvuru yapması gereklidir.
Engelli sağlık kurul raporuna itiraz süresi, raporun teslim edilmesi ile beraber 30 gündür. Engelli raporuna itiraz yapıldıktan sonra itirazınızın olumlu değerlendirilmesi durumunda yeni bir hastaneden bir rapor istenir.
Engelli raporuna itiraz, İl sağlık müdürlüğüne gerekli sebepler ile beraber dilekçe doldurularak yapılır.
Engelli raporunun geçerli olması için, engelli raporunda belirtilen engel oranının ve bulgularının iki rapor arasında farklı olması gereklidir. Mevcut tüm raporlar sevk edilen yeni hastanede değerlendirilerek yeni rapor oranı belirlenir.


Yorumları Oku

 • 2 Temmuz 2021

  Kadir Gürsoy

  Hocam özetle derdimi anlatmak istiyorum bir destek olabilecek olan varsa bilgilendirmek için lütfen aşağıdaki adresime mail atsın. Ben 2003 yılında trafik kazasının ardından engelli olarak rapor aldım. Kazada sağ gözümü kaybettim başımda ve burnumda çok belirgin yara izi var. Aynı kazada sol kulağım neredeyse hiç duymayacak hale geldi ağzımdaki dişlerin sadece alt kısımda kalan 7 tanesi kaldı. O dönemde % 42.2 rapor verildi. Kalan hayatıma engelli olarak devam edip işe girdim evlendim 2 kızım oldu. Ta ki 2018'de emekliliğe az kaldı diyerek yeniden heyete girdim ve % 44 oranında 2 sene süreli raporla 3. Derece vergi indirimi aldım. Bu vergi indirimi içeriğinde sürelidir diye bir ibare yok ama raporum 2 yıl süreli olduğu için yeniden raporumu yenilemek için hastaneye gittim. Fakat ne olduysa benim durumumda hiç bir değişiklik ihtimali dahi yok iken raporumu % 37 yaptılar. Niye diye sordum 2019da yönetmelik değişikliği oldu dediler. Benim emekliliğe 3 ay var engelli olarak 19 sene prim ödeyip iki ay kala bu yapılan neyin yönetmeliği dedim. İtiraz et dediler. İtiraz ettim hakem hastaneye sevk ettiler oradan da aynı sonuç çıktı. Şimdi bu durum emekliliğe etki eder mi? Ayrıca tekrardan bir itiraz hakkım var mı yoksa idari mahkeme yolu ile mi hakkımı aramalıyım? Hocam bütün ailemi, hayatımı mahvettiler yemin ediyorum intiharın eşiğine geldim. İş yerim işten çıkarır diye korkuyorum. Lütfen yardımcı olun yalvarırım.
  Cevapla
 • 10 Haziran 2021

  Ramazan kırat

  Annem 8 senedir felç ve rapor %96 felç ve yatağa mahkum benim hanım bakmakla yükümlü olup raporu kismi bağımlı vermiş tam bağımlı vermemiş yardımcı olursanız sevinirim tşk ederim
  Cevapla
 • 2 Haziran 2021

  ERGÜL DOĞAN

  Kızım için engelli sağlık kurulu raporu aldık ve çıkan sonuca itiraz ettik bizi başka bir Devlet Hastanesine yönlendirdiler. İlgili Devlet Hastanesinin sağlık kurulu 230-TL ücret talep etti bu yeni çıkmış bilgisi olan var mı?
  Cevapla
 • 23 Nisan 2021

  Songül

  Eşim hem astım hemde şeker hastası hemde kan şekeri de düşüyor hepatit b si var fıtık kireçlenmesi de var 20 seker 20 astim 5 fitiga verdiler heyette toplam 39 puana düşürdüler heyetten geçirmediler birde işyerlerinden çalışamaz raporunda var hala geçirmediler çalışamaz ise ne olacak ?
  Cevapla
 • 7 Nisan 2021

  Naci

  Ben sağlık kuruluna gittim engelli raporu alacaktım tüm doktarlara onaylatim kurulun önüne cikartmadilar git 1 hafta sonra gel dediler 1 hafta sonra gittim sağlık kurulu belgesi verdiler doktor imzaları yok puan yok oysaki bende şeker kalp ritim bozukluğu panik atak yüksek tansiyon beynimde 2 tane kist var eplepsi hastasıyım böbreğim tek ilaçlarım raporlu hiç birini kalle almamışlar ne yapmaliyim
  Cevapla
 • 4 Mart 2021

  Arzu Ercan

  Annem Parkinson hastası ve yatalak yürüyemiyor alzheimer da orta seviyede ama %70 yarı bağımlı kabul edildi. İtiraz etsem sonuç alabilir miyiz?.
  Cevapla
 • 4 Mart 2021

  Ozan deniz

  İleri seviyede alzaymır olan babam için yüzde 85 rapor verdiler ve kısmı bağımlı gösterilmiş itiraz etsek sonuç alirmiyiz sizce
  Cevapla
 • 27 Şubat 2021

  Hacı Üre

  Ne yapmaya çalışıyorlar anlayabilmiş değilim. Türkiye de engelli olmak inanın ki çok zor. Engelliye engel çıkaran başka ülke yoktur sanırım. Ne diyim aynı duruma düşsünler beter olsunlar. Engelliye yüzde 40 vermemek için 40 takla atıyorlar.
  Cevapla
 • 22 Şubat 2021

  Yaprak

  Yüzde 40 aldım geri düşürdüler geri heyete girdi geri yüzde 20 verdiler üstelik heyet toplantısına girmedim hastalığım ilerledikçe düşürdüler puanı üstelik hiç ilgilenmiyorlar heyet heyet yazıp gönderiyorlar azarlamadan başka bişey yapmıyorlar
  Cevapla
 • 30 Eylül 2020

  MesutHasret

  Selam ben Ocak ayında başvuru yaptım ama nafile . Herhalde İzmir'de ben ölmeden görürüm . Hoş daha yeni sayılır 8,5 ay oldu ve beklemekten yoruldum...
  Cevapla
 • 9 Haziran 2020

  Ramazan berk

  Annem 87 özürlü ama gözünün biri komple görmüyor bu raporda işli değil benim ne yapmam gerekiyor rapor süresiz 90 yapmak istiyorum.
  Cevapla
 • 30 Nisan 2020

  Sercan

  Merhaba engelli sağlık kurulu raporu alabilmek zor bir iş gerçekten. İnsan haklarını bilmediği için pek bir şey de yapamıyor. Bu bilgiler önemli paylaşımınız için teşekkür ediyorum....
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :