1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Engelli Raporu İtirazı Nasıl Yapılır?

Engelli raporu itirazı nasıl yapılır, engelli kurul raporu itirazı nereye yapılır, engelli sağlık kurulu itiraz süresi ne kadar sizler için detaylı araştırdık.


23

Engelli raporu itirazı, raporun verilmesi sonunda hiçbir değişiklik yapılmamasına göre şekillenir. İtiraz süreci nasıl işler? Engelli raporu itirazı nereye yapılmalıdır? Sizler için detaylı rehber hazırladık.

Engelli raporu itirazı nereye yapılır?

Engelli sağlık raporuna itiraz etmek için kişinin bulunduğu il sağlık müdürlüğüne müracaat etmesi gereklidir. Engelli raporuna itiraz süreci, hastadan toplanan tüm tektik ve muayene sonuçları hastalıklara göre puanlanarak yüzde verilir. Hastanın almış olduğu yüzdeye göre Engelli Sağlık Raporu ve daha önceki raporu ile farklılık bulunması durumunda engelli raporu itirazı yapılabilir.

Engelli Sağlık Raporu, sağlık kurulu tarafından onaylandıktan ve hastane kayıtlarına işlendikten sonra herhangi bir değişiklik yapılamaz. Engelli sağlık raporunun değiştirilmesi için itiraz süreci başlatmak gereklidir. İtiraza yönelik sebepler belirlenmeli ve sağlık bakanlığına başvurulmalıdır.

Engelli raporu itiraz aşamaları nasıldır?

Engelli Sağlık kurulu raporuna itirazlar, Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne itiraza yönelik nedenler ile beraber dilekçe yapılmaktadır.

Adım adım engelli raporu itiraz süreci nasıldır?

 • Engelli bireyin; Engelli raporuna itirazı ilk aşamada Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne yapılır. İtirazın sebepleri belirlenerek engelli sağlık kurulu raporu itiraz dilekçesi doldurulur.
 • Engelli bireyin; yazmış olduğu dilekçe Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından değerlendirme aşamasına geçer. Değerlendirme sonucu engelli birey yeni bir hastaneye sevk edilir. Yeni hastane tarafından engelli birey tekrardan değerlendirilir ve hastaya yeni engelli sağlık kurulu raporu yazılır.
 • Değerlendirme sonucu önceki ve yeni alınan rapor arasında oran aynı çıkması durumunda itiraz red edilir. Fakat yeni hastane raporunda sonucun ilk rapordan farklı çıkması durumunda gerekli işlemler başlatılır. Hakem hastane bünyesinde engelli kişinin tüm testleri ve muayenesi yeniden yapılır. Sonuç olarak hakem hastane tüm rapor ve testleri inceleyerek nihai kararı verir.

Engelli sağlık raporu itirazı nereye yapılır?

Engelli sağlık raporu itirazı yapacak engelli kişi bulunduğu il yada ilçe sağlık müdürlüğüne başvuru yapması gereklidir.

Birden fazla rapor olması durumunda ne yapmalıyım?

Birden fazla engelli sağlık kurulu raporuna itiraz edilmesi için, raporlarda belirtilen engel oranının ve bulgularının raporlar arasında farklı olması gereklidir. Engelli rapor yenileme yapan hastaların itirazları, eski ve yeni alınan raporların tekrar incelenmesi ile mümkündür. Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılan itiraz dilekçeleri değerlendirildikten sonra yeni bir hastane belirlenir ve engelli kişiler bu hastaneye yönlendirilir. Hakem hastane tüm tektik ve bulguları inceleyerek kesin sonuca ulaşır. Hakem hastanelere itiraz yapılmamaktadır.

Fakat yeni mevzuata göre; İl Sağlık müdürlüğüne itirazdan sonra gönderilen hastane raporu ile ilk rapor birbirine tutmadığında başvuru sahibi isterse hakem hastane, istemediği durumda ise ikinci hastanenin raporu kesin sonuç sayılır.

Gelir dairesine giden engelli raporu süreci nasıl işler?

Gelir idaresine gönderilen Engelli raporu itirazı için, gelir dairesine başvurulmuş hizmetlerden yararlanmak ve alınan engel oranının sağlanması gereken oranı yakalayamadığı durumlarda itiraz edilmektedir. Gelir idaresine gönderilen rapor, yeniden değerlendirilmek üzere yeni bir hastaneye gönderilir. Rapor ile beraber hastalık bulguları, test sonuçları, engel tanısı ve tüm detaylar açıkça anlatılması önemlidir.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Hangi durumlarda engelli raporu itirazı yapılır?

 • Engelli Sağlık Kurulu raporunda belirtilen süreye ilişkin itirazlar yapılabilir.
 • Raporda verilen engellilik yüzde durumuna ilişkin itirazlar yapılabilir.
 • Raporun iş başvuruları için alınabilmesine rağmen, raporda çalışabilir ibaresinin bulunmaması halinde itiraz yapılabilir.
 • Vakıf maaşlarına başvuru yapacak olan vatandaşlar raporların yenilenebilmesi için de itiraz dilekçesi hazırlayabilirler.
 • Rapor ibarelerindeki herhangi bir şeyin eksik yazılması durumunda da raporlara itiraz edilebilmesi mümkündür.

Engelli raporu itiraz süresi ne kadar?

Engelli raporuna itiraz etmek için, kişinin raporunu teslim alması ile beraber 30 gün içerisinde itiraz yapması gereklidir. Dolayısıyla kişiler 30 gün içerisinde elinde bulunan raporlara itiraz edebilmektedir. Heyet raporuna itiraz süresi için raporun teslim edilmesi beraber 30 gündür. Ancak süresiz olan raporlarda kişinin isteğine göre itiraz edilir. Kişi, süresiz raporundaki belirtilen ibarelerde değişiklik olduğunu düşünmesi durumunda istediği zaman itirazda bulunabilir.

Engelli sağlık raporuna itiraz edilmezse ne olur?

Engelli raporunu alan kişi, raporun teslim edilmesi ile beraber ilk 30 gün içinde itiraz etmez ise rapor kesinleşir. Kesinleşme ile beraber, yeni rapor almak için en erken 6 ay sonra kabul edilmektedir.

Engelli sağlık raporu itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır?

Engelli sağlık kurulu raporuna itiraz edilmesi durumunda, öncelikle dilekçe yazılmalıdır. Engelli raporu itiraz dilekçesi uygun bir ve uslub kullanılmalıdır. Uygun olmayan itiraz dilekçeleri red edilecektir.

Engelli sağlık raporu itiraz dilekçe örneği nasıl olmalıdır?

Engelli sağlık kurulu itiraz dilekçesi yazmanız durumunda olmasan gereken bilgiler alt kısımda yer alan şekilde gibi olmalıdır.

 • Dilekçe üzerinde İsim, Soyisim ve T.C. kimlik bilgileri yer almalıdır,
 • Engelli sağlık raporunun hangi tarihte ve hangi hastaneden alındığı belirtilmelidir,
 • Engelli sağlık rapor oranı ve sonucu belirtilmelidir,
 • Engelli sağlık raporu itiraz nedenleri tek tek yazılmalı ve açıklayıcı bilgiler içermelidir,
 • Tarih ve imza olmalı

Eksiksiz olarak tamamlanan engelli sağlık raporu itiraz dilekçesi teslim edilerek itiraz işlemi başlamaktadır.

Engelli raporu itiraz dilekçe örneği
Engelli raporu itiraz dilekçe örneği

Engelli raporu itiraz sorgulaması nasıl yapılır?

Heyet raporu itiraz sorgulama işlemi online olarak yapılabilir. Engelli raporu itiraz sorgulama işlemi bilinmelidir ki bir ay süreç aralığında sonuçlanır. Engelli raporuna itirazından sonraki süreç hasta farklı bir hastaneye yönlendirilerek yeni hastaneden hastalığı ile ilgili yeni tektikler istenir.

Engelli raporu itiraz sorgulaması için; Rapora itiraz eden kişi ilk önce Engelli Raporu İtiraz sitesine giriş yaparak ve açılan sayfada T.C. kimlik numaraısını girer ve sorgulama işlemini gerçekleştirir.

Engelli raporuna itiraz etmeden yeni rapor alınabilir mi?

Engelli Sağlık raporuna itiraz edilmeden yeni rapor talebinde bulunmak mümkün değildir. Fakat Mevcut raporda olmayan yeni bir rahatsızlık ortaya çıkmışsa ya da mevcut rahatsızlıkta ilerleme kaydedilmişse Doktor mütalasıyla yeni rapor başvurusu kabul edilir. Alınmış olan her bir kurul raporu uluslararası sağlık platformuna kaydedilmektedir. Bundan dolayı kişilerin ellerindeki mevcut Engelli Sağlık Kurulu raporu herhangi bir itirazın olmaması halinde geçerliliğini sürdürür. T.C. kimlik numarası ile yapılacak sorgulama ile kişinin mevcut rapor kaydı bulunabilecektir.

Merak Edilen Sorular

Engelli raporu itirazı ile ilgili merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik. Soru ve cevaplar alt kısımda yer almaktadır.

Engelli raporuna itiraz süresi ne kadar?

Engelli sağlık kurul raporuna itiraz süresi, raporun teslim edilmesi ile beraber 30 gündür. Engelli raporuna itiraz yapıldıktan sonra itirazınızın olumlu değerlendirilmesi durumunda yeni bir hastaneden bir rapor istenir.

Engelli raporu nasıl alınır?

Engelli raporunu ilk kez alacak kişiler öncelikle başvuru için ALO 182 hattı üzerinden randevu almalıdır. Merkezi Randevu Sistemi üzerinden alınan randevu ile beraber engelli raporu almak için başvuru yapabilir.

Engelli raporuna kaç gün içinde itiraz edilir?

Engelli raporuna itiraz süresi raporun verilmesinden sonraki 30 gün içerisinde yapılmalıdır. İtiraz yapılmaması durumunda engelli raporu kesinleşir.

Yazı Kaynakları
Engellilik Değerlendirme Yönetmeliği

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (23)

 1. 3 hafta önce

  Merhaba hocam 65 yaşında olan en az 30 yıllık şizofreni ve parkinson hastası annem için sağlık kurulundan hayatını tek başına idame ettiremez raporu almak istedim raporun kararı hayatını tek başına idame ettirir çıktı annemin şizofreni ve parkinson dışında herhangibi bir sağlık sorunu yok itiraz ettik ve başka hastaneye gideceğiz sonrada hakem hastane olacak kurula girmeden ne gibi belgeler götürmeliyim ben kamu personeliyim annem ayrı yaşıyor hiçbir geliru yok ben annemin yaşadığı şehire tayin isyebilmem için bu rapor lazım nasıl bir yol izleyebilirim hocam birde ilk rapor 8 ağustosta sonuçlandı sıfırdan ne zaman heyete girebilir 6 ay mi veya daha uzun süre sonra mı teşekkür ederim hocam

  • Salman Bey, gerekli itirazı yaptıysanız yeni hastanede gerekli olacak annenizin hastalıkları destekleyecek tüm belgeleri götürmelisiniz. Sıfırdan girmek isterseniz 6 ay beklemelisiniz. Fakat hastalığında değişkenli ve ek hastalık çıkması durumunda süre beklenmeksizin sağlık kuruluna yeniden başvurabilirsiniz.

  • 2 gün önce

   merhaba hocam bizde kaynanam için aynı şekilde bir rapor almak istiyoruz ama bahsettiğiniz rapor engelli raporunda mı cıkıyor yoksa ayrı bir raporu mu var onun. engelli raporlarında başkasının desteği olmadan hayatını devam ettiremez ibaresini yazarlar mı?

   • Bakıma İhtiyacı Olan Engelli : Engellilik sınıflandırmasına göre ağır engelli olduğu belgelendirilenlerden; günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde yerine getirememesi nedeniyle hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede düşkün olduğu bakım raporu ile tespit edilenlerdir.

 2. Engelli heyet doktorlarının verdiği engel oranına kurula girmeden önce itiraz edilebilir mi? Kardiyoloji doktoru 2. Derece Orta seviyede kireçlenme mevcut biküspit aort kapak engelim için %25 oran verdi. Araştırdığımda %40 olması gerektiğini düşünüyorum. Tetkiklerde ki cihazın eski olması sebebi ile mağduriyet yaşıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olur musunuz.

 3. 1 ay önce

  Merhabalar. Annem için rapor başvurusu yaptık. Daha önce kanser tedavisi gördü. 2 adet anevrizma olusmasindan dolayı beyin kanaması geçirdi ve ameliyat oldu. Bunların dışında guatr ameliyatı, böbrek sorunları gibi rahatsızliklari da bulunmaktadır. Çıkan rapor sonucunda beyin cerrahı %0 puan vermiş. Genel cerrah kanseri hic onemsememis gözükmektedir. Toplamda %60 oranında rapor çıktı. Hata olduğunu düşünüyorum ve itiraz edeceğim. Anevrizmadan dolayı beyin ameliyatı geçirmiş bir kişiye %0 verilmesi ne oranda doğrudur. Sizlerin değerli yorumlarınızı bizlere yol göstermesi adına rica ediyorum

 4. 2 ay önce

  Selam ilginize alakanıza şimdiden teşekkür ederim. Ben 2 defa farklı yıllarda kalp anjiyosu oldum 1 inde 1 tane 2incisindede 2 adet stent takıldı birde tıkalı damar balonla açıldı3 adet stend var kalbimde birde boyun fıtığı bel fıtığı sag omuzda kireçlenme kas yırtığı mevcut kulaktada 1 inde 45. 1 inde 75 Çıktı testte saglam dediler Kalp doktoru 30 puan verdi boyun bel kas yırtığı içinde 12 verdiler fakat raporu sürekli yüzde 38 olarak onaylamışlar ne yapmamı tavsiye edersin itiraz edebilirmiyim teşekkürler

 5. 2 ay önce

  Merhaba 2 kere aynı oranda rapor aldm 6 ay geçti ve bu süreçte tiroid hastlağımda çıktı öncekı iki raporum yüzde 34 idi tekrar yeni bir hastalığım çıktığı için itiraz edebilir miyim ve bu sefer yüzde 40 geçer mi hocam ? Hem diyabet hem tiroid hemde diyabede bağlı cilt hastalığım mevcut lütfen yardımcı olur musunuz

  • Ayşenur hanım, yönetmelikte şu ifade yer alır; ““Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi hâlinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna sevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenir.””

 6. 2 ay önce

  Hocam merhaba. Anneme bakabilmek için işten ayrıldım sonrasında bana evde bakım desteğini tavsiye ettiler. Rapor aldık %82 kısmi bağımlı raporu çıktı. ÖTV istermisiniz dediler olur dedik fakat temelde evde bakım desteğinden faydalanmak istiyorduk. Bana sanki ötv raporu alınca kısmi bağımlı raporu veriyorlar her ikisinden faydalandırmıyorlar gibi geldi. Sizin yorumunuz nedir?

 7. 3 ay önce

  Merhaba ben yazmıştım size cevabınızı okudum teşekkür ederim bugün raporumuz çıkmış ve engellilik oranı yüzde 100 cıkmış itiraz sonucunda düzelim olur dimi cnki ordaki bayan bana bu yüzde 70 raporu bulmadan düzelmez demişti oyuzden hakkımızı arayamadık ulaşamadığımız için ama şuan elimde yüzde 100 lük rapor var ve teyzem doğuştan bu sekilde itiraz edicem hatta mümkünse 4 sene içinde bizden kesilen haksız paralarida almak istiyoruz böyle bir imkanımız varmı ilginiz için teşekkür ederim iyi calismalar

 8. Merhaba benm teyzem doğuştan fiziksel engelli selebry palsi teyzemin ilk raporu 98 civarıydı snra bi ara yüzde 70 verilmiş 3. Raporda yüzde 60 cıkmış ve raporlarıda süresiz 4 sene önce maaşları normal şekilde yatıyordu ama adres değişikliği oldu ve tekrar dosyası düzenlendi ve şuan 4 senedir maaşının yarısı kesiliyor 650 lira aliyor nedeni ise daha önceki raporlar yüzde 70 en son yüzde 60 olduğu ic8n sanki biz dolandırıcıymisiz önceki raporları kendimiz düzenlemişiz gibi maaşını kesiliyorlar nasıl duzelebilcegini sorduğumdada yüzde 70 olan raporu bul getir dedi ama hicbir bilgi yok hastane adi fln söylemediler bnde öyle bıraktım ama şuan geçinmek çok zor teyzem hicbir ihtiyacini kendi karşılamıyor yüzde 60 olma imkanı sıfır yarim insan gibi değil bebek gibi bakılıyor bu yüzde 60 rapor süresiz olduğu için itirazda bulunmak istiyorum sizce düzelirmi yeni raporumuzda çıkmak üzere tahminim yüzde 85 üzeri doktorla öyle dedi cunki bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

 9. 3 ay önce

  engelli̇ raporumu i̇traz etmek yüzde 82 vermi̇şler 1 yil süreli̇ ben süresi̇z i̇sti̇yorum ben felç geci̇rdi̇m

 10. 3 ay önce

  merhaba Benim 100/31 olarak çıktı fıtık ameliyatlarımın beni çok rahat sız ettiğini söyledm raporumda ortopedik yakınma belirtilmedi yazmışlar.16 yıldır diyabet ilaçları kullanıyorum 100/20 verilmiş diabete yüzde 31 e itiraz etme hakkım var mı saygılar.

Bir cevap yazın