Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Sağlık Raporu Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Engelli sağlık raporu yenileme işlemleri oldukça kısa sürede tamamlanabilen işlemlerdir. İlgili devlet kurumuna gereken belgeler ve yenileme beyanı ile başvuruda bulunan vatandaşlar, engelli sağlık raporu yapabilirler. Ancak yenileme işlemlerinin gerçekleşmesi için öncelikle Sağlık Bakanlığı onaylı olan bir sağlık kuruluşuna gidilerek yeni raporların son mevzuata uygun şekilde alınması gerekmektedir.
Sesli okuma

engelli raporu yenileme
engelli rapor yenileme işlemi

2021 Engelli Sağlık Raporu Yenilenmesi İçin Başvurulacak Yerler Neresidir?

Engelli sağlık raporu yenileme işlemleri başvuruları kişilerin bulundukları şehirde yer alan İl Sağlık Müdürlükleridir. Buna göre bu işlemi yapmak isteyen kişiler mevcut yaşadıkları yerde olan il sağlık müdürlüklerine giderek başvuru işlemlerini buradan kolaylıkla tamamlayabilirler. Başvuru esnasında kişilerin gereken belgeleri teslim etmeleri ile başlayan yenileme sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise ilgili kuruma herhangi bir şekilde bildirim yapılmadan alınan engelli sağlık raporları yenileme başvurularının geçersiz sayılacağıdır.

2021 Engelli Sağlık Raporu Yenileme İşlemi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Engelli sağlık raporu yenileme belgeleri; yenileme işlemi yapmak isteyen kişilerin başvuru esnasında tam ve doğru bir şekilde sunmaları gereken belgelerin tümünü kapsar. Buna göre engelli sağlık raporu güncelleme başvuru belgeleri şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı aslı ya da fotokopisi,
 • Kişinin geçmiş dönemde almış olduğu engelli sağlık raporu belgesi,
 • Son üç ay içinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf,

Yukarıda verilen belgeler engelli sağlık raporlarının yenilenmesi için gereken belgelerdir. Kişiler bu belgeleri hazırlayarak kendi şehirlerinde yer alan il sağlık müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler. Yapılan başvurular kurum tarafından değerlendirmeye alınarak ilgili kurumlara gerekli yönlendirmeler yapılacaktır. 

Engelli Raporu Yenilenme Nedenleri Nelerdir?

Kişilerin sahip oldukları engelli raporlarının yenilenme nedenleri genel olarak resmî gazetede yayınlanan yeni yürürlüklere bağlı olan nedenlerdir. Buna göre engelli raporu yenileme sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Resmi gazetede yer alan 20.02.2019 tarihli düzenleme ile yeni yürürlüklere göre eski raporların yenilenme kararları alınmıştır.
 • Kişilerin mevcut engelli haklarından faydalanmaları için özellikle belirtilen tarihten sonra alınacak olan bu hakların kaybolmaması için güncel mevzuata uygun yeni engelli sağlık raporlarına ihtiyaç duyulmaktadır. 
 • Mevzuata uygun raporların olması gerekmektedir.
Not :
 • Yeni Yönetmeliklerin yürürlüğe girdiği tarihten sonra alınacak engelli sağlık kurulu raporları yeni Yönetmelik hükümlerine göre düzenlenecektir.
 • Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 18 yaş üstü engelliler için düzenlenmiş sürekli ibareli sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerliğini koruyacak olup, bu oranlara dayanılarak sağlanmış istihdam, eğitim, sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için süreli raporlarda rapor süresinin bitimine kadar kurumlarca rapor istenemeyecektir.

Gibi yürürlükle alakalı olan nedenler engelli raporunu yenilemeyi kişilere zorunlu kılar. Bu raporların yenilenmesi ve tekrardan yeni mevzuata göre hazırlanması hakların alımında engelli vatandaşları mağdur etmemek adına oldukça önemlidir. 

2021 Engelli Raporu Yenilenme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli raporu yenileme başvuru adımları aşağıda sizler için sırasıyla verilmiştir. Sizler de bu adımları takip ederek engelli raporlarınızı yeni mevzuata göre kolaylıkla yenileyebilirsiniz. Buna göre engelli raporu yenileme başvuru adımları şunlardır;

 • Başvuru yapacak olan kişilerin öncelikle kendi şehirlerinde yer alan İl Sağlık Müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir.
 • Sonrasında ilgili birime engelli raporu güncelleme talebi iletilir.
 • Yönlendirilen birime yukarıda belirtilen engelli raporu yenileme evrakları eksiksiz teslim edilir.
 • Alınan bu talep sisteme kaydedilerek kişilerin yeni engelli raporu almaları için Sağlık Bakanlığından onaylı sağlık kuruluşlarına gereken yönlendirmeleri yapılır.
 • Sonrasında ilgili birimdeki yetkililer tarafından hangi hastaneye gidileceği ve kurum tarafından verilen yönlendirme evraklarını alınarak ilgili hastaneye gidilir.
 • Hastanede tüm sağlık kontrollerinin ve muayenelerin tamamlanması ardından kişilere yeni sağlık raporu vermesi gerçekleşir.

Yukarıda verilen işlemler engelli raporu yenileme işlemlerinin sırası ile takip edilmesi gereken adımlarıdır. Buna göre kişiler bu adımları yerine getirdikleri takdirde engelli raporlarını kolaylıkla almış olur. Ancak daha önceden de belirtildiği gibi yeni engelli raporlarının alınabilmesi için kişilerin eski raporları ile birlikte öncesinde ikamet ettikleri yerdeki İl Sağlık Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

2021 Engelli Sağlık Raporu Yenileme Ücretli mi ?

Engelli sağlık raporu yenileme işlemi yapacak kişilerden ücret alınmaz. Bunun nedeni engelli bireyin bu raporu almak zorunda olması ve sorumlu olmasından dolayı hastaneler rapor yenileme işlemi yapacak kişilerden ücret istememektedir.

2021 Engelli Sağlık Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Engelli raporu sorgulama işlemi e-devlet kapısı üzerinden giriş yaparak sorgulama işlemi yapılır. E-devlet kapısına T.C. kimlik numaranız ve şifreniz beraber giriş yaptıktan sonra Engelli raporu sorgulama bağlantısını tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

2021 Engelli Rapor Yenilemesi Kimlere Zorunlu Değildir?

Engelli raporu yenilenmesinin zorunlu olmadığı kişiler; genel olarak 18 yaşın altında olan çocuklardan oluşmaktadır. 18 yaşını henüz doldurmamış olan kişiler, yapılacak olan sağlık raporu yenileme işlemlerini yapmak zorunda değillerdir. Mevzuata göre rapor yenileme işlemleri sadece yetişkinlerin yapmakla yükümlü oldukları sorumluluklar arasında yer alır. Bunun haricinde kişinin isteğine bağlı olarak engelli raporu yenileme işlemleri de İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. 

2021 Engelli Raporu Yenileme İşlemleri İçin Hangi Polikliniklerde Muayene Olunur?

Engelli raporu yenileme işlemleri için kişilerin muayene olmaları gereken klinikler genel olarak tüm sağlık taramasını kapsaması açısından oldukça fazladır. Buna göre engelli raporu yenileme işlemleri için vatandaşların muayene olacakları klinikler şunlardır;

 • Göz,
 • Genel Cerrahi,
 • Dahiliye (İç Hastalıklar),
 • Göğüs Hastalıkları,
 • Fizik Tedavi,
 • Psikiyatri,
 • Psikolog,
 • Kulak- Burun- Boğaz,
 • Nöroloji,

Gibi alanlar yönlendirilen hastanelerde mutlaka gidilmesi gereken alanlardır. Engelli raporu yenileme işlemlerinde kişiler 0’dan bir muayeneden geçirilirler. Bunun sonucuna göre kişilerin engellilik oranları belirlenir ve yeni bir engelli raporu hazırlanır.

2021 Engelli Raporu İptal Olur Mu?

Engelli raporlarının iptali ancak belirli durumlarda meydana gelmektedir. Buna göre eğer kişi daha önceden herhangi bir iş kazası ya da başka bir sebepten ötürü engel sahibi olmuşsa bu kişilerin yeniden çalışmaya başlamaları ya da mevcut sağlık durumlarının düzelerek engellilik durumlarının ortadan kalkmasıyla mümkün olur. Bu sebeplerden birisine sahip olan kişilerin engelli raporları iptal edilecek ve her ay devletten almış oldukları maaşları kesilecektir. Bu durumun en önemli sebebi kişinin başka bir kurumda işe başlamasıyla alacağı bir maaşın olmasıdır. Bu sebepten dolayı devlet her ay yaptığı yardımı çalışan bir kişiye vermemek adına keser. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli olay sürekli engelli raporlarının iyileşemeyen hastalara verilmesinden dolayı iyileşme sebebiyle engelli raporlarının iptali gibi bir durumun oldukça zor olmasıdır.

2021 Sürekli Engelli Raporu İptal Olur mu?

Sürekli engelli raporu iptal edilmesi durumu engelli kişinin sağlık durumunun düzelmesi ile süreklilik durumu ortadan kalkmaktadır. Sürekli engelli raporu olan kişiler, devletten muhtaçlık sınırı altında kalması durumunda engelli maaşı almaktadır. Sürekli engelli raporu, hastalığının kronik olması ve süreklilik arz etmesi sonucu verilir.

Yorumları Oku

 • 14 Aralık 2020

  Cemal OMUR

  2019 8.ayında aldığım engelli raporumun süresi doldu nasıl yenileyebilirim bilgi verirseniz sevinirim, ayrıca engelli maaşı alabilir miyim?
  Cevapla
 • 27 Nisan 2020

  Onur Günel

  Covid-19 salgını nedeniyle engelli sağlık raporu güncellemesi işlemlerinde bazı gecikme ve iptaller olabiliyor. Ayrıca engelli sağlık raporu güncellemesi işlemleri sırasında hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle koronavirüs bulaşma riski de bulunuyor. Bu nedenle dahiliye ve göğüs hastalıkları engelli raporu olanların engelli sağlık raporu güncellemesini ertelemesinde fayda var.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :