Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Sosyal Güvenlik Hakları Nelerdir
Sesli okuma

Engelli çalışanların sosyal güvenlik hakları, çalışma hayatlarında daha rahat etmelerini sağlamanın yanı sıra çalışamayacak derecede engele sahip olan kişilerin ise emekli olmalarını sağlamaları amacıyla verilen haklardır. Buna göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli bir engel yüzdesinin üzerinde olan ve çalışamayacak durumda olan engelli vatandaşlara şu haklar verilir;

 • Erken emeklilik hakkı, 
 • Malulen emeklilik hakkı,

Yukarıda verilen bu haklar engelli vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurum tarafından sağlanan haklardır. Tüm bunların dışında engelli vatandaşlar da tıpkı diğer vatandaşlar gibi tüm çalışanların sahip olduğu haklara sahiptirler. 

engelli emeklilik
malulen emeklilik

Engelli Emeklilik Hesaplama aracımızı kullanarak emeklilik sürenizi hesaplayabilirsiniz.

Erken Emeklilik Hakkı 

Engelli vatandaşların yararlanabileceği erken emekli hakları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmiş olan son derece önemli haklardan bir tanesidir. Buna göre 1 Ekim 2008’de işleme koyulan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunlarına göre tüm sigorta kollarının tek bir çatı altında toplanması bu yıldan önce işe girmiş olan kişilerin eski haklarından yararlanmaya devam etmesini sağlamaktadır.

Buna göre düzenlenen kanunla birlikte engelli çalışanlar sahip oldukları engelden dolayı erken emekli olma haklarına sahiptirler. Normal vatandaşlar için emekli olma durumları, kişilerin çalışılması gereken sürenin belirlenmesinde rol oynayan prim günleridir. Prim günleri dolmuş olan vatandaşlar, emekli olabilmektedirler.

Ancak engelli vatandaşların yaşamış oldukları iş kazası ya da diğer sebeplerden ötürü sahip oldukları engel durumları onların erken emekli olmalarını sağlar. Buna göre kişiler erken emekli olmak istiyorlarsa ve engelli emeklilik şartları kriterleri uygunsa, çalıştıkları kuruma bunu beyan eden bir dilekçe ile taleplerini iletirler. Sonrasında yapılacak olan değerlendirmeye göre kişiler erken emekli olabilirler. 

Malulen Emeklilik Hakkı

Çalışma süresi içerisinde oluşan bir hastalık sonucu malul duruma gelen bireyler gerekli sigorta prim gün sayısı ve yıl şartına uyması durumunda malulen emekli olmaktadır.
Bu şartları kısaca incelersek;

 • Kişinin 10 yıl sigortalı bir işte çalışması
 • En az 1800 gün prim günü ödemesi
 • 4/A ile çalışıyorsa işi bırakması
 • 4/B ile çalışıyorsa ticari faaliyette bulunmaması
 • 4/C ile çalışıyorsa tüm görevlerinden istifa etmesi 
 • %60 ve üzeri engel oranına sahip olması
 • Malulen emekli olmanın ana şartlarıdır.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir ve Hangi Hastalıkları Kaplıyor yazımızı inceleyebilirsiniz.

Engelli Çalışanların Erken Emeklilik Süreleri

Engelli çalışanların erken emeklilik süreleri, alt kısımda yer alan 1 Ekim 2008 önce, işe girdiklerinde engeli bulunan ve bu tarihten sonra işe girdiklerinde engelli duruma gelen kişilerin mevcut emeklilik süreleri farklılık gösterecektir. Yapılacak olan hesaplamalarda ise pek çok farklı faktör dikkate alınmaktadır. 

1 Ekim 2008 Öncesinde İşe Başlayan Engellilerin Erken Emeklilik Süreleri

1 Ekim 2008 öncesinde işe başlayan engelli vatandaşların erken emeklilik süreleri ile bu tarihten sonra işe başlayan kişilerin erken emeklilik süreleri farklı olmaktadır. Buna göre bu kişiler;

engelli emeklilik tablosu

1 Ekim 2008 Tarihinden Sonra İşe Giren Engelli Erken Emeklilik Süreleri

1 Ekim 2008 sonrasında işe başlayan engelli vatandaşların erken emeklik süreleri şu şekildedir;

engelli emeklilik tablosu

Bağkur Emeklilik Şartları

Bağkur emeklilik şartları alt kısımda bulunan tabloda yer alan şekildedir;

engelli emeklilik tablosu
 

Yorumları Oku

 • 17 Temmuz 2020

  Nizamettin Gergin

  2280 gün sgk primin var rapor %68 malulen emekli olursam ne kadar maaş alırım
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :