1. Ana Sayfa
 2. Engelli Hakları

Engelli Sosyal Güvenlik Hakları Nelerdir?

Engelli sosyal güvenlik hakları, çalışamayacak derecede engele sahip olan kişilerin ise emekli olmalarını sağlamaları amacıyla verilen haklardır.


2

Engelli sosyal güvenlik hakları, çalışma hayatlarında daha rahat etmelerini sağlamanın yanı sıra çalışamayacak derecede engele sahip olan kişilerin ise emekli olmalarını sağlamaları amacıyla verilen haklardır. Buna göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli bir engel yüzdesinin üzerinde olan ve çalışamayacak durumda olan engelli vatandaşlara şu haklar verilir;

 • Erken emeklilik hakkı, 
 • Malulen emeklilik hakkı,

Yukarıda verilen bu haklar engelli vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurum tarafından sağlanan haklardır. Tüm bunların dışında engelli vatandaşlar da tıpkı diğer vatandaşlar gibi tüm çalışanların sahip olduğu haklara sahiptirler. 

Erken Emeklilik Hakkı 

Engelli vatandaşların yararlanabileceği erken emekli hakları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmiş olan son derece önemli haklardan bir tanesidir. Buna göre 1 Ekim 2008’de işleme koyulan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunlarına göre tüm sigorta kollarının tek bir çatı altında toplanması bu yıldan önce işe girmiş olan kişilerin eski haklarından yararlanmaya devam etmesini sağlamaktadır.

Buna göre düzenlenen kanunla birlikte engelli çalışanlar sahip oldukları engelden dolayı erken emekli olma haklarına sahiptirler. Normal vatandaşlar için emekli olma durumları, kişilerin çalışılması gereken sürenin belirlenmesinde rol oynayan prim günleridir. Prim günleri dolmuş olan vatandaşlar, emekli olabilmektedirler.

Ancak engelli vatandaşların yaşamış oldukları iş kazası ya da diğer sebeplerden ötürü sahip oldukları engel durumları onların erken emekli olmalarını sağlar. Buna göre kişiler erken emekli olmak istiyorlarsa ve engelli emeklilik şartları kriterleri uygunsa, çalıştıkları kuruma bunu beyan eden bir dilekçe ile taleplerini iletirler. Sonrasında yapılacak olan değerlendirmeye göre kişiler erken emekli olabilirler. 

Malulen Emeklilik Hakkı

Çalışma süresi içerisinde oluşan bir kaza ya da hastalık sonucu malul duruma gelen bireyler gerekli sigorta prim gün sayısı ve yıl şartına uyması durumunda malulen emekli olmaktadır.

Bu şartları kısaca incelersek;

 • 10 yıllık sigorta süresi 
 • En az 1800 gün prim günü ödemesi
 • 4/A ile çalışıyorsa işi bırakması
 • 4/B ile çalışıyorsa ticari faaliyette bulunmaması
 • 4/C ile çalışıyorsa tüm görevlerinden istifa etmesi 
 • Maluliyete esas hastalık listesindeki bir hastalıktan %60 ve üzeri engel oranıyla malul olması
 • Malulen emekli olmanın ana şartlarıdır.
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Nelerdir 2023?

Engelli Çalışanların Erken Emeklilik Süreleri

Engelli çalışanların erken emeklilik süreleri, alt kısımda yer alan 1 Ekim 2008 önce, işe girdiklerinde engeli bulunan ve bu tarihten sonra işe girdiklerinde engelli duruma gelen kişilerin mevcut emeklilik süreleri farklılık gösterecektir. Yapılacak olan hesaplamalarda ise pek çok farklı faktör dikkate alınmaktadır. 

1 Ekim 2008 Öncesinde İşe Başlayan Engellilerin Erken Emeklilik Süreleri

1 Ekim 2008 öncesinde işe başlayan engelli vatandaşların erken emeklilik süreleri ile bu tarihten sonra işe başlayan kişilerin erken emeklilik süreleri farklı olmaktadır. Buna göre bu kişiler;

Engelli Erken Emeklilik Süreleri

Engelli Erken Emeklilik Süreleri

1 Ekim 2008 Tarihinden Sonra İşe Giren Engelli Erken Emeklilik Süreleri

1 Ekim 2008 sonrasında işe başlayan engelli vatandaşların erken emeklik süreleri şu şekildedir;

Engelli Erken Emeklilik Süreleri

Bağkur Emeklilik Şartları

Bağkur emeklilik şartları alt kısımda bulunan tabloda yer alan şekildedir;

Bağkur Emeklilik Şartları

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

En geniş bilgi paylaşımı ve sosyal farkındalık etkinlikleri ile engelli hedef kitlesine, engellilik konuları ile ilgili bilgiler veren sosyal sorumluluk projesidir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. merhaba şker hastasıyım diyabet 1 ama aclık oranı 230 cıkıyor şekerim, hiper tansıyon hastasıyım tansıyon hep yuksek toplam dört adet farklı raporlu ılac kullanıyorum,uyku apnesi var osas ahi değeri 19/7 ve bel fıtığı L4 ,L5 iki tane ve kanal taralması var engelli raporu alıp vergi indiriminden emekli olabilirmiyim %40 ve ustü alabilirmiyim …saygılar

  • Gökhan Bey, öncelikle geçmiş olsun, buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Kurula girmeden önce sizi takip eden doktordan rica ederseniz oranı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın