Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Ulaşım Hakları Nelerdir
Engelli Hakları

Engelli Ulaşım Hakları NelerdirEngelli ulaşım hakları, devlet tarafından engelli vatandaşların daha fazla sosyalleşebilmeleri ve ekonomik anlamda bir nebze de olsa rahatlayabilmeleri açısından verilmiş olan haklardır.

Engelli Ulaşım Hakları 2021

Pek çok ulaşım aracında geniş kullanım haklarına sahip olan kişiler, aynı zamanda hem ücretsiz hem de indirimli olarak engelli hakları kullanabilmektedirler. Ancak engelli ulaşım haklarını kullanmak isteyen kişilerin yapmaları gereken birkaç işlem ile sağlamaları gereken birkaç şart bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren kişiler, rahatlıkla devletin kendilerine sağlamış olduğu ulaşım haklarından yararlanabilirler.

Engellilere Sağlanan Şehirler Arası Kara Yolu Yolculuğunda Sağlanan Haklar Nelerdir?

Engelli şehirler arası kara yolu yolculuğu hakları, taşıma yönetmeliğinin 57. Maddesinde yer alan 11. Fıkraya göre belirlenmiş olan haklardır. Buna göre engelli vatandaşlarımız şehirler arası kara yolu yolculuğu yaparken yüzde 40 ve üzeri oranında engelliliklerini beyan edebildikleri sürece geçerli ücret tarifesi üzerinde yüzde 30 oranında indirim hakkı kazanabilmektedirler.

Engellilere Sağlanan Devlet Demir Yolları Ulaşım Hakları Nelerdir?

Engelli demir yolu ulaşım hakları; engel oranı yüzde 40 ve üzeri olan kişiler için geçerlidir. Buna göre engel oranı yüzde 40 ve üzeri olan vatandaşlar, devlet demir yolu ulaşımlarında yüzde 50 oranında indirim hakkı elde edebilmektedirler. Ancak bunun için sağlanması gereken en önemli şart kişilerin bu engel yüzdelerini kanıtlayabilir olmaları gerektiğidir. Bunun yanı sıra devlet demir yolları engelli vatandaşlarımıza yolculuk esnasında refakat eden kişiler için de aynı oranda indirim alabilirler. 

Engellilere Sağlanan Hava Yolu Ulaşım Hakları Nelerdir

Engelli hava yolu ulaşım hakları, diğer ulaşım araçları kadar yaygın olmasa da bir nebzede rahatlatma sağlayan uygulamalardır. Buna göre yüzde 40 veya daha fazla engeli olan vatandaşlarımızın THY hava yolu ulaşım hakları incelendiğinde promosyon biletler hariç olarak tüm iç hat biletlerinde yüzde 20 oranında ve tüm dış hat biletlerinde yüzde 25 oranında indirim hakları vardır.  Bunun yanı sıra refakatçi ile seyahat etmesi zorunlu olan bu kişilerin aynı seferde refakat edecek olan refakatçileri için de tüm iç hat biletlerinde yüzde 20 oranında indirim uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kişiler eğer uçuşlarından 24 saat önce bildirim yaptıklarında tekerlik sandalye hizmeti de ücretsiz olarak sağlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta online bilet satışlarının indirimli olmayacağıdır. 

2021 engelli ulaşım
2021 engellilerin ulaşım hakları

Engelli Ulaşım Hakkından Faydalanmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir

Ulaşım hakkından yararlanmak isteyen engelli vatandaşların başvuru belgeleri şunlardır;

 • Engelli kimlik kartları,
 • Nüfus cüzdanları,
 • 1 adet vesikalık fotoğraf 10 TL - 30 TL arası kart ücretidir.

Engelli Şehir İçi Ulaşım Hakları Nelerdir

Engelli vatandaşlarımıza sağlanan şehir içi ulaşım hakları illere göre farklılık gösterse de genel olarak ücretsizdir. Örneğin hem Ankara’da hem İstanbul’da yüzde 40 ve üzeri engele sahip olan bir engelli vatandaşın, ücretsiz olarak seyahat etme hakkı mevcuttur.

Büyük Şehirlerin Engellilere Sağladığı Ulaşım Hakları Nelerdir

Bir çok büyük şehirimizde engellilere yönelik belediyeler tarafından sunulan engelli ulaşım hakları mevcuttur. Büyük şehirlerden bazılarını incelersek;

İstanbul Engelli Ulaşım Başvuru ve İndirim Oranı

İstanbul Belediyesi şehir içi hatları otobüs seferlerinde engelli ulaşım indirimi bulunmaktadır. Engelli kişilere sağlanan engelli istanbul ücretsiz ulaşım hakkı otobüslerde geçerli indirim oranı %100 olarak belirlenmiş olup İstanbul Kart olarak isimlendirilen kartı belediyeye başvurarak temin edebilirsiniz.

Ankara Engelli Ulaşım Başvuru ve İndirim Oranı

Ankara Belediyesi şehir içi hatları otobüs seferlerinde engelli kişilere sağlanan engelli ankara ücretsiz ulaşım hakkı EGO kart ile yüzde 40 ve üzeri kişilere yüzde 100 indirim hakkı sağlamaktadır.

İzmir Engelli Ulaşım Başvuru ve İndirim Oranı

İzmir Belediyesi şehir içi hatları otobüs seferlerinde engelli kişilere sağlanan engelli izmir ücretsiz ulaşım hakkı yüzde 100 indirimli sağlanmaktadır.

Engelli Ulaşım Kart Vize Yenileme

Engelli ulaşım kart vize yenileme işlemleri, belediyelerin politikiları gereğince uygulanmaktadır. Bazı belediyeler ulaşım kart vizesini süreli vermekte olup, süre bitiminde yenilenmesi gereklidir. Engelli sağlık raporu üzerinde geçerlilik süresi belirtilmesi durumunda, süresi dolan sağlık raporu tarihinde ulaşım kart kullanıma kapatılır. Raporun yenilenmesi durumunda ulaşım kartını tekrardan müracaat ederek geçerlilik süresi uzatılmalıdır.

Yorumları Oku

 • 3 Ekim 2020

  Emin DALGAKIRAN

  TCDD ulaşım haklarını sanırım iptal etti, otobüs ve şehir içi taşımalarda şehirlere göre indirimler mevcut. Fakat TCDD iptal yada kota getirmesi doğru değil.
  Cevapla
 • 30 Eylül 2020

  Kerem Tan

  Engelli hakları ile birçok mevcut bilgi bulunmakta, Engelli taşeron işçisi haklarına da değinirseniz çok seviniriz hiç bir bilgi açıklamaya ulaşamıyoruz.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :