Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Gelir Vergisi İndirimi Rehberi
Engelli

Engelli Gelir Vergisi İndirimi RehberiEngelli vergi indirimi, çalışma gücü kaybı %40 ve üzeri olan kişilerin, gelir vergisi indiriminden faydalanması için sağlanan bir haktır. Engelli vergi indirimi nedir, engelli vergi indirimi başvurusu nereye yapılır, şartları nelerdir? tüm soruların cevapları alt kısımda yer almaktadır.

Engelli gelir vergi indirimi nedir?

Kişinin çalışmasına engel bir hastalığının bulunması, ekonomik yönden desteklenmesi ve sosyal hayata uyum sağlamaları için engelli kişiler için vergi indirimi uygulaması bulunmaktadır.

%40 ve üzeri engelli oranı bulunan ve bu durumu engelli sağlık raporu ile belgeleyen kişilere engel derecelerine göre engelli vergi indirimi avantajı sağlanmaktadır.

Engelli vergi indiriminden kimler faydalanır?

Engelli vergi indiriminden faydalanan kişiler, şu şekilde sıralanır.

 • Engelli Serbest Meslek Erbabı
 • Engelli
 • Bakmakla Yükümlü Olduğu Engelli Kişi
 • Bakmakla Yükümlü Olduğu Engelli Serbest Meslek Erbabı
 • Basit usulde vergilendirilen engelliler

GVK "Gelir Vergisi Kanunu" göre engelli vergi indirimi avantajından faydalanmaktadır.

 

Engelli vergi indirimi başvuru belgeleri nelerdir?

Engelli vergi indirimi başvurusu GİB "Gelir İdaresi Başkanlığı" online işlemler yada e-devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır.

 • Vergi İndirimi Başvuru Formu
 • Çalıştığına Dair Kaşeli ve İmzalı Yazı (İşveren tarafından)
 • Engelli Sağlık Kurul Raporu (Aslı gibidir)
 • T.C. Kimlik Numarası

tüm evraklar ile beraber bağlı olduğunuz il/ilçe vergi dairelerine (engelli bölümleri) başvuru yapabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi ne zaman sonuçlanır?

Engelli vergi indirimi sonuçları genel olarak üç aylık bir süreç içerisinde tamamlanır. Fakat pandemi nedeniyle bu süreç bir yıl gibi bir süre içerisinde tamamlanabilir. Vergi indirimi sonucunuz işyerinize ve vergi dairenize posta yolu ile bildirilmektedir.

Engelli vergi indirim sonucunu nasıl öğrenebilirim?

Engelli vergi indirimi sorgulama siteleri, büyük şehirlerimizde online olarak hizmet vermektedir. Engelli vergi indirimi sorgulama siteleri ise şu şekildedir;

Engelli emeklilik için vergi indirimi şart mı?

Vergi indirim belgesi almak zorunlu değildir. Fakat 01 Ekim 2008 öncesi işe giren işcilerin engelli erken emeklilik hakkı kazanması için vergi indirim belgesi alması şarttır. Engelli erken emekli olan kişilerin tekrar çalışmaya başlaması durumunda gelir vergisi indirim hakkı devam etmektedir.

Engelli vergi indirimi telefon sorgulaması nasıl yapılır?

Engelli vergi indirimine başvuran kişilerin başvurularının sonuçlanması ortalama 3 ile 6 ay arası sürmekte olup, pandemi süreci nedeniyle bu süreç 1 yıl gibi sürmektedir. Başvuru sonucunuz il/ilçe bulunan vergi dairesi ve çalıştığınız işyerinize posta yolu ile beraber bildirilir. Engelli vergi indirimi telefon sorgulaması, alt kısımda yer alan numaralardan ulaşabilirsiniz. Fakat kurulun yaşamış olduğu yoğunluk sebebiyle numaralara ulaşmak oldukça güçtür.

Vergi indirimi sorgulama telefon numaraları?

Engelli vergi indirimi sonucunu alt kısımda yer alan numaralardan sorgulayabilirsiniz. Ankara merkez hakem kuruluna telefon ile iletişim kurmak yoğunluktan dolayı oldukça zordur.

Vergi Daireleri

İletişim
Ankara Merkez Hakem Kurulu

0312 415 32 92

0312 415 32 94

0312 415 32 59

0312 415 33 17

Ankara Vergi Dairesi

0312 415 30 00

0312 415 29 00

0312 302 17 00

İstanbul Vergi Dairesi

0212 453 82 00

İzmir Vergi Dairesi

0232 483 17 77

Adana Vergi Dairesi

0322 352 17 17

Bursa Vergi Dairesi

0224 245 66 33

Antalya Vergi Dairesi

0242 237 84 00

Engelli vergi indirimi başvuru dilekçesi? (Örnek)

Engelli vergi indirim başvuru dilekçesi, işyerinizden almanız gereken ve işveren tarafından kaşelenerek ve imzalanarak alınması gereken belgedir. Örnek engelli vergi indirimi işyeri başvuru dilekçesi alt kısımda yer almaktadır.

1)...VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI / DEFTERDARLIK MAKAMINA*

(Gelir Müdürlüğü)
2)…….. VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE
3)…….. MAL MÜDÜRLÜĞÜNE

………………………………………isimli personelimiz…………………sigorta sicil numarası ile...../…/…… tarihinden itibaren işyerimizde çalışmaya başlamış olup halen görevine devam etmektedir. Engellilik indiriminden faydalanması için gereğinin yapılmasını arz ederim.


ADRES:
Tarih…/…/....
İşyeri yetkilisi
İmza Kaşe

2021 engelli vergi indirimi ne kadar oldu?

2021 engelli vergi indirim tutarları, engell kişinin engel derecesine göre, gelir vergisi matrahından düşülmesi uygulaması engelli vergi indirimi avantajı sağlamaktadır.

Dönem Engellilik Derecesi
2021 1. Derece (%80 ve üzeri engelliler) 1500-TL
2021 2. derece (%60 ile %79) 860-TL
2021 3. derece (40 ile %59) 380-TL

Yorumları Oku

 • 6 Eylül 2021

  Sakin Demir

  Süper bilgilendirme
  Cevapla
 • 30 Aralık 2020

  İhsan Güneş

  2021 yılında vergi indiriminden emekli olan ne kadar maaş alır ve ne kadar maaşa yansır ?
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :