1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli vergi indirimi nedir, engelli vergi indiriminden kimler yararlanır, engelli vergi indirimi için gerekli belgeler nelerdir, engelli vergi indirimi başvurusu nasıl yapılır hepsi yazımızda.


0

Engelli vergi indirimi, devletin engelli vatandaşlarımız için uygulamaya koymuş olduğu önemli haklardan bir tanesidir. Buna göre devlet tarafından engelli vatandaşlarımızın ekonomik anlamda desteklenmesini sağlayan bu sistem sayesinde pek çok engelli vatandaşımız biraz da olsa rahat bir nefes almaktadır.

Engelli vergi indirimi engelli vatandaşlarımızı hem sosyal olarak desteklemek hem de onların ekonomik hayata uyum sağlayabilmelerini sağlamak için verilmektedir. Bu haktan belirli şartları taşıyan tüm engelli vatandaşlarımız rahatlıkla yararlanabilmektedir.

Engelli vergi indirimi nedir?

Engelli vergi indirimleri en az yüzde 40 engeli bulunan vatandaşlarımızı kapsayan bir uygulamadır. Buna göre engelli sağlık raporu ile engelli yüzdesini kanıtlayabilen ve engelli kimlik kartı olan herkes bu indirimden yararlanma hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra engelli vergi indirimlerin yüzde 80 oranında engele sahip olan vatandaşla yüzde 40 oranında engel oranına sahip olan vatandaşların birazcık da olsa engel vergi indirim oranları farklılık göstere bilmektedir. 

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu
Engelli Vergi İndirimi Başvurusu

Engelli vergi indiriminden kimler yararlanır?

Engelli vergi indiriminden yararlanabilecek olan kişiler aşağıda verilmiştir. Buna göre engelli vergi indiriminden yararlanabilecek olan kişiler şunlardır;

  • Engelli olup da ücretli çalışanlar,
  • Engelli bir kişiye bakmakla yükümlü olan çalışanlar,
  • Engelli serbest meslek grubundan olan kişiler,
  • Serbest meslek grubundan olup da bakmakla yükümlü oldukları engelli birey olan kişiler,
  • Basit usulde vergilendirilmiş olan engelli vatandaşlar,

Gibi kişiler Gelir Vergi İdaresi Kanununa göre engelli vergi indiriminden faydalanabilecek olan kişilerdir. Yukarıda verilen kişiler gereken belgeleri topladıktan sonra engelli vergi indiriminden faydalanmak için başvuruda bulunabilirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Vergi İndirimi 2023

Engelli vergi indirimi için gerekli belgeler nelerdir?

Engelli vergi indirimi başvuru belgeleri, engelli vatandaşların ya da onlara bakmakla yükümlü olan vatandaşların hazırlamak zorunda oldukları belgelerdir. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayan kişiler, başvurularını oldukça kolay bir şekilde yapabilmektedirler. Buna göre engelli vergi indirimi başvurusu yapılırken gereken evraklar şunlardır;

  • Engelli vatandaşların ya da onlara bakmak yükümlü olan kişilerin vergi indiriminden faydalanmak istediklerine dair müracaat formu,
  • Engelli vatandaşların ya da onlara bakmak yükümlü olan kişilerin çalıştıkları yerden çalıştıklarına dair iş verenleri tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş yazı,
  • Engelli vatandaşların ya da onlara bakmak yükümlü olan kişilerin T.C. kimlik numaraları,
  • Engelli vatandaşların ilgili yönetmeliğe uygun olarak hazırlanmış olan sağlık kurulu raporlarının asılları ya da bu raporların tasdikli örnekleri,

Gibi belgeler hazırlanarak engelli vergi indirimi için başvuruda bulunabilir.

Engelli vergi indirimi başvurusu nasıl yapılır?

Engelli vergi indirimi başvurusu yapacak olan kişilerin öncelikle yukarıda verilen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamaları gerekmektedir. Gereken belgeler hazırlandıktan sonra kişiler kendi illerinde bulunan Gelir Vergi İdaresi Müdürlüklerine giderek ya da e-devlet üzerinden başvuru yaparak engelli vergi indirimi başvurusu yapabilirler.

Engelli vergi indirim sorgulaması nasıl yapılır ?

Engelli vergi indirim sorgulaması büyük illerimizde online şekilde sorgulanmaktadır. Engelli vergi indirim sorgulama siteleri alt kısım yer almaktadır.

Engelli vergi indirimi başvurusu iş yeri dilekçe örneği

Engelli vergi indiriminden faydalanmak için kişilerin iş yerinden almaları gereken dilekçeler oldukça önemlidir. Bu dilekçelerin işveren tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekir. Buna göre aşağıda verilen iş yeri dilekçe örneğini inceleyebilir ve kendi dilekçelerinizi buna göre rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Engelli vergi indirimi dilekçesi şu şekildedir;

Engelli Vergi İndirimi Dilekçe Örneği

1)…VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI / DEFTERDARLIK MAKAMINA*

(Gelir Müdürlüğü)

2)…….. VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

3)…….. MAL MÜDÜRLÜĞÜNE

………………………………………isimli personelimiz…………………sigorta sicil numarası ile…../…/…… tarihinden itibaren işyerimizde çalışmaya başlamış olup halen görevine devam etmektedir. Engellilik indiriminden faydalanması için gereğinin yapılmasını arz ederim.

ADRES:

Tarih…/…/….

İşyeri yetkilisi

İmza Kaşe

Engelli vergi indirimi başvurusu konumuz hakkında aklınıza takılan merak ettiğiniz soruları konu altında yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap