Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelli Yakını Hakları Nelerdir
Engelli
Devamı

Engelli Yakını Hakları Nelerdir

Devletimiz, engelli bireylere ve engelli yakını olan kişilere bir çok hak tanınmıştır. Çünkü bu sayede bilmediğiniz bir çok hakkınızı öğrenebilir ve engelli yakını hakları için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Devletimiz, engelli bakımını üstlenen yakınlarına belirli hakları tanımıştır. Engelli yakını haklarından anne, baba ve birinci dereceden yakınlar yararlanmaktadır. Son derece önemli olan bu haklar, engelli yakını ve engelli kişinin hayatını olumlu yönde etkilemektedir. Engelli bakımı, ilgi gerektiren son derece zahmetli ve zor bir durumdur. Devletimiz yasal olarak engelli kişilere avantaj sağlayacak engelli hakları ve engelli bakımını üstlenen kişilerin de engelli yakını hakları kanunen düzenlenmiştir.

Engelli Yakını Olup Çalışan Kişilerin Hakları

Engelli çocuğu olup çalışan, aynı zamanda da engelli yakını olan kişinin sahip olduğu haklarında başında mazeret izni yer almaktadır. Bu hak kapsamında, çalışan anne ve baba engelli çocuğu için izin alabilmektedir. Fakat mazeret izni kapsamında haktan yararlanmak için engelli çocuğun en az %70 ve üzeri engelli olma şartı bulunmaktadır. Engelli oranı tam teşekküllü hastane sağlık kurulu tarafından onaylanmalıdır.

Engelli çocuğu olan ve çalışma hayatına devam eden kişilerin bir diğer hakkı ise erken emeklilik hakkıdır. Fakat bu haktan sadece anne adayları faydalanmaktadır. Diğer haklardan bir tanesi de engelli vergi indirimi hakkıdır.

Engelli Yakını Olup Çalışan Memur Kişilerin Hakları

Engelli yakını olan ve devlet kurumlarında çalışan kişilerin hakları, özel sektörde çalışan kişiler göre daha farklıdır. Genel olarak baktığımızda memur olarak çalışan kişilerin hakları daha fazladır.

 • Saatlik izin hakkı
 • Refakat izni hakkı
 • Nöbet hakkı
 • Tayin hakkı

devlet kuruluşlarında çalışan memur olan engelli yakınları yasal olarak bu haklardan faydalanabilir.

Engelli Yakını Memurların İzin Hakkı

Engelli yakını çalışma hayatlarına devam eden memurların faydalandıkları haklardan bir tanesi de saatlik izin hakkıdır. Kanun kapsamında yer alan bu haklar kapsamında, engelli yakını memur gün içerisinde 1.5 saati geçmeyecek şekilde izin kullanabilir ve hangi saatte kullanacağını engelli yakını kişi belirler.

Engelli Yakını Memurların Tayin Hakkı

Engelli yakını olup devlet kurumlarında çalışan memurların bir diğer hakkı ise engelli tayin hakkı bulunmaktadır. Engelli yakını, engelli kişinin tedavisi ve engelli çocuğun eğitimi hakkında yaşadığı şehirde gerekli imkanlar bulunmaması durumunda tayin hakkını kullanarak merkezi bir şehre tayinini isteyebilir.

Engelli Yakını Memurların Nöbet Hakkı

Engelli yakını olup memur olan kişilerin, bir diğer hakkı ise nöbet hakkıdır. Nöbet muafiyet hakkı kanun kapsamında açıkça belirtilmiştir. Engelli yakını olarak çalışan memurlar gece nöbeti muafiyeti hakkı vardır. Engelli yakını olan memurların en büyük problemlerinden bir tanesi gece vardiyasında olmasıdır. Devletimiz bu konuda oldukça engelli yakını memura avantaj sunmaktadır.

Engelli Yakını Memurların Refakat İzni Hakkı

Engelli yakını olup, ortada hayati risk taşıyan bir durum olması durumunda memurun annesi, babası, çocuğu, eşi engelli olması durumunda refakat izin hakkından faydalanabilir. Refakat izni sadece birinci derece yakınızın bakıma hayati derecede ihtiyaç duyulması durumunda kullanılmaktadır. Engelli memurlar refakat iznini 3 ay kullanma ve 3 ay sonrasında hayati risk devam etmesi durumunda tekrar 3 ay uzatma hakkına sahiptir.

Engelli Yakını İşçi Çalışanlarının Hakları

Engelli yakını olarak çalışan işçilerin, engelli yakını haklarının başında mazeret izni yer almaktadır. İş Kanununa göre bu haktan yararlanmak için engelli bakımını üstlendiği kişinin engel oranının %70 ve üzeri olması şartıdır. Mazeret izni kullanan işçilerden maaş kesintisi uygulanmaz. Maaş kesintisi uygulanması durumunda kesinlikle hakkınızı kanuni yoldan savunmalısınız.

Yorumları Oku

 • 2 Ağustos 2021

  Abdulsamet baskak

  Yaptığınız çalışma çok yararlı teşekkür ederim
  Cevapla
 • 30 Temmuz 2021

  Cemile yilmaz

  Merhaba benim de willims sendorumu kızım var haftada 3 gün hastaneye gittiğim için çalışıyorum, benim ne gibi haklarım var
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :