Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelliler Engel Durumuna Göre Hangi İşlerde Çalıştırılabilir

Engelliler iş hayatında yer alırken, engelli hangi işlerde çalışabilir sorusu akıllara takılmaktadır. Engelli kişiler çalışma hayatında, engelli pozisyonunda çalışmasından dolayı bazı avantajlara sahiptir. Bu avantajlar mevzuat kapsamında olmakla beraber kanun uyarınca düzenlenir.
İş Kanununa Göre Engelli Kimdir ?

Engelli, doğuştan yada sonradan çalışma gücü kaybı en az %40 olan zihinsel, bedensel ve sosyal kısıtlama durumu olan kimselere denilir. İş kanunu kapsamında engelli kişilerin çalışma hayatında istihdam edilmesi ve günlük gereksinimlerini karşılaması ve geçimlerini sağlaması için bazı kolaylıklar sağlanır. Kanun gereğince belirli sayının üstünde olan işletmeler belli bir oranda engelli personel çalıştırma zorunluluğu vardır. Ayrıca bu işletmelerin engelli personeli istihdam etmemesi durumunda engelli çalıştırmama cezası bulunmaktadır. Engelli çalışan hakları arasında erken emeklilik, engelli vergi indirimi, ÖTV muafiyeti gibi bazı ayrıcalıklar haklarda bulunur.

Özel Sektörde engelli çalıştırma zorunluluğu, 4857 Sayılı Kanun gereğince en az 50 personel çalıştırması halinde yüzde 3 engelli personel çalıştırmak zorundadur. 

Engelliler Hangi İşlerde Çalışabilir ?

Engelliler hangi işlerde çalışacağı kanun kapsamında belirlenir. Engelli çalışanlar su altı ve yer altı işlerinde kesinlikle çalıştırılamaz. Bu kapsamda yer altı ve su altı hizmeti veren işletmelerin engelli personel istihdam etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca engelli sağlık raporu alınırken, kişinin engel durumu ve hastalığına göre belirlenen işlerde çalıştırılmayacağı da belirlenmelidir.

Örnek vermek gerekirsek; %50 görme engeli bulunan ve %50 kronik hastalığa sahip engelli kişinin çalıştırılacağı işler farklılık gösterebilir. Bu durumun belirlenmesindeki en büyük etken engelli raporudur. Tam teşeküllü hastaneler tarafından düzenlenen engelli raporlarında kişinin engel durumu belirlendikten sonra hangi işlerde çalışmaya uygun olduğu da belirtilmelidir. İşletmeler engelli personel alırken engelli raporunuda dikkate alıp, kişinin hangi pozisyonlarda çalıştırılması ve görev tanımına uygun bir şekilde istihdam edilmesi gerekir.

Engelli İşçi Çalıştırmayana Ceza Var

Engelli personel çalıştırmayan işletmelere kanunlar kapsamında cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu cezalara firmalara para cezası olarak yansır. Engelli çalıştırmayan işletmelere uygulanan ceza miktarı her sene farklılık gösterir. İşletmeler, 50 ve üzeri personel çalıştırması halinde %3 engelli personel istihdam etme zorunluluğu bulunur.

İşletmeler engelli personeli istihdam etmemesi halinde, Engelli işçi çalıştırmama cezası genel olarak internette yer alan kaynaklara göre 2020 yılı 3.985  TL olarak görülmektedir. Engelli personel çalıştırma durumu hesaplanırken çalışan il sınırları içerisinde yer alması gereklidir.

 

Yorum Yapın

Puan Verin :