1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelliler Engel Durumuna Göre Hangi İşlerde Çalıştırılabilir?

Engelliler iş hayatında, engelli hangi işlerde çalışabilir sorusu akıllara takılmakta, engelli kişiler çalışma hayatında, engelli pozisyonunda çalışmasından dolayı bazı avantajlara sahiptir.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelliler iş hayatında yer alırken, engelli hangi işlerde çalışabilir sorusu akıllara takılmaktadır. Engelli kişiler çalışma hayatında, engelli pozisyonunda çalışmasından dolayı bazı avantajlara sahiptir. Bu avantajlar mevzuat kapsamında olmakla beraber kanun uyarınca düzenlenir.

İş Kanununa Göre Engelli Kimdir ?

Engelli, doğuştan yada sonradan çalışma gücü kaybı en az %40 olan zihinsel, bedensel ve sosyal kısıtlama durumu olan kimselere denilir. İş kanunu kapsamında engelli kişilerin çalışma hayatında istihdam edilmesi ve günlük gereksinimlerini karşılaması ve geçimlerini sağlaması için bazı kolaylıklar sağlanır. Kanun gereğince belirli sayının üstünde olan işletmeler belli bir oranda engelli personel çalıştırma zorunluluğu vardır. Ayrıca bu işletmelerin engelli personeli istihdam etmemesi durumunda engelli çalıştırmama cezası bulunmaktadır. Engelli çalışan hakları arasında erken emeklilik, engelli vergi indirimi, ÖTV muafiyeti gibi bazı ayrıcalıklar haklarda bulunur.

Özel Sektörde engelli çalıştırma zorunluluğu, 4857 Sayılı Kanun gereğince en az 50 personel çalıştırması halinde yüzde 3 engelli personel çalıştırmak zorundadur. 

Engelliler Hangi İşlerde Çalışabilir ?

Engelliler hangi işlerde çalışacağı kanun kapsamında belirlenir. Engelli çalışanlar su altı ve yer altı işlerinde kesinlikle çalıştırılamaz. Bu kapsamda yer altı ve su altı hizmeti veren işletmelerin engelli personel istihdam etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca engelli sağlık raporu alınırken, kişinin engel durumu ve hastalığına göre belirlenen işlerde çalıştırılmayacağı da belirlenmelidir.

Örnek vermek gerekirsek; %50 görme engeli bulunan ve %50 kronik hastalığa sahip engelli kişinin çalıştırılacağı işler farklılık gösterebilir. Bu durumun belirlenmesindeki en büyük etken engelli raporudur. Tam teşeküllü hastaneler tarafından düzenlenen engelli raporlarında kişinin engel durumu belirlendikten sonra hangi işlerde çalışmaya uygun olduğu da belirtilmelidir. İşletmeler engelli personel alırken engelli raporunu da dikkate alıp, kişinin hangi pozisyonlarda çalıştırılması ve görev tanımına uygun bir şekilde istihdam edilmesi gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Veren Hastaneler 2024

Engelli İşçi Çalıştırmayana Ceza Var

Engelli personel çalıştırmayan işletmelere kanunlar kapsamında cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu cezalara firmalara para cezası olarak yansır. Engelli çalıştırmayan işletmelere uygulanan ceza miktarı her sene farklılık gösterir. İşletmeler, 50 ve üzeri personel çalıştırması halinde %3 engelli personel istihdam etme zorunluluğu bulunur.

İşletmeler engelli personeli istihdam etmemesi halinde, Engelli işçi çalıştırmama cezası genel olarak internette yer alan kaynaklara göre 2020 yılı 3.985  TL olarak görülmektedir. Engelli personel çalıştırma durumu hesaplanırken çalışan il sınırları içerisinde yer alması gereklidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili